Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

Když jsem byla malá a jeli jsme se školou na nějaký výlet, rodiče mi s sebou vždycky dali nějaké drobné na suvenýry. Zatímco ale ostatní děti utratily všechny peníze za sladkosti už na první zastávce, já jsem domů vrátila pomalu víc peněz, než s kolika jsem odjela. Jindy mi zase mamka koupila popcorn a já se na něj tak moc těšila, že mi ho bylo líto jíst a radši jsem si ho vystavila na skříň v pokoji. Přestože jsem se od dětství hodně změnila, tohle mi zůstalo - mám posedlost schraňovat věci. Na první pohled se to může zdát jako výhoda - daná věc vám dlouho vydrží, nekupujete si zbytečnosti a ušetříte. Jenže ono to má i pár negativních vlastností - třeba vám ztuhne mandlové máslo.

No jen si to představte! Objednáte si velkou nádobu štěstí a ona tak nebezpečně rychle mizí... Proto se jí snažíte šetřit, co to jde, až vám nakonec ztuhne. Na kaši nejde použít, na přelití lívanců už vůbec ne - no přeci jsem to nemohla vyhodit! Dlouho jsem tedy vymýšlela, jak bych máslíčko mohla využít, až mě to najednou napadlo - KULIČKY.

Když se mi nechce dělat nic složitého? Kuličky. Když mám kdykoliv během dne hlad? Kuličky. Když jsem magor a nechám ztuhnout mandlové máslo? Kuličky! Kuličky mě jednoduše vždycky zachrání. Nejenom, že mi pomohly využít máslíčko, oni mi dokonce pomohly zahnat smutek - chutnaly totiž jako ten nejdokonalejší dezert! A co my šetřílci opravdu oceníme, je na ně potřeba jen pár ingrediencí, půl minuty a mixér.

Proto pokud máte také někde v šuplíku už pár let schované máslíčko, vyzkoušejte tenhle recept - avšak připravte se na to, že šetřit si tyhle kuličky se vám opravdu nepovede.

INGREDIENCE:

- 1 hrnek mandlí

- ½  hrnku rozinek

- 2 polévkové lžíce mandlového másla

- 2 polévkové lžíce raw kakaového prášku

- 1 polévková lžíce lněného semínka

- 1 polévková lžíce kokosového oleje

+ sezamová semínka

Mandle rozdrtíme v mixéru na jemnou mouku. Poté přidáme všechny zbývající ingredience kromě sezamových semínek, dokud nevznikne lepkavá směs. Rukama z ní uplácáme malé kuličky a obalíme v sezamových semínkách. Nakonec je dáme na hodinu ztuhnout do mrazáku a poté můžeme podávat.


When I was young and we went on a school trip, my parents always gave me some pocket money on the souvenirs. But while all the other kids spent their money on the sweets right at the very first stop I almost returned home with more money than I left with. Other time my mum bought me popcorn and I was so happy that I rather put it on a shelf and just looked at it instead of eating it. Even though I've changed a lot since my childhood, this remains the same - I am obsessed with collecting things. It may sound like an advantage - you don't buy unnecessary things and you even save money. However, it has some disadvantages as well - for example your almond butter stiffens.

Guys, just imagine it! You order a huge box of happiness but it's disappearing so quickly... So you try to save it as much as possible until it finally stiffens. It can't be used on oatmeal nor drizzled over pancakes - oh my, I couldn't throw it away! I was thinking for so long how to use it until I finally got an idea - BITES.

When I am not feeling like making anything difficult? Bites. When I am hungry any time a day? Bites. When I am superweird and let my almond butter stiffens? Bites! Bites literally save me every time. Not only they helped me use the butter, they always helped me heal my sadness - they tasted like the sweetest dessert! And what's more, they require just few ingredients, half a minute and a blender.

So if you have some almond butter left, definitely give this recipe a try - but be prepared you won't manage to save the bites for later!

INGREDIENTS:

- 1 cup of almonds

- ½ cup of raisins

- 2 tablespoons of almond butter

- 2 tablespoons of raw cacao powder

- 1 tablespoon of ground flax seed

- 1 tablespoon of coconut oil

+ sesame seeds

Add the almonds into a blender and blend until flour forms. Then add in all the remaining ingredients except the sesame seeds and blend until sticky. Shape small balls and cover them in sesame seeds. Finally add the balls into the freezer for one hour to set and then serve.

 

BOUNTY PROTEIN BARS

BOUNTY PROTEIN BARS

SWEET POTATO MINI BURGERS

SWEET POTATO MINI BURGERS