Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

5-INGREDIENT NUT BARS

5-INGREDIENT NUT BARS

Možná teď prožíváš těžký týden. Možná si připadáš jako v neustálé bouři. Možná se cítíš neviditelný. Možná už si ani nejsi jistý, jak dlouho to ještě zvládneš. Možná se obviňuješ za vše, co se Ti kdy nepovedlo. A možná jsi ztratil víru, že vůbec existuje nějaké štěstí. Ve skutečnosti v sobě ale máš ohromný potenciál a můžeš získat vše, po čem toužíš - jen stačí změnit přístup.

V životě totiž platí jednoduché pravidlo - tvé myšlenky se stávají tvými slovy, tvá slova se stávají tvými činny a tvé činny se stávají tvým životem. Jednoduše, to co do světa dáš, se ti zase vrátí, proto buď vždy odrazem toho, co chceš dostat. Chceš lásku? Dávej lásku. Chceš upřímnost? Buď upřímný. Chceš respekt? Respektuj.

Chceš štěstí? Připrav si tyhle ořechové tyčinky.

IMG_1429.JPG

Totiž když se podíváš do slovníku na význam slova štěstí, jako definici tam najdeš právě tyhle tyčinky. Obsahují sice jen 5 základních ingrediencí, ale přesto jsou nabité zdraví prospěšnými látkami - například vločky jsou významným zdrojem komplexních sacharidů a zinku, zatímco mandle společně s mandlovým máslem zajistí optimální množství zdravých tuků. Díky tomu tyčinky opravdu zasytí a navíc si na jejich křupavé konzistenci a nasládlé mandlové chuti opravdu pochutnáš.

IMG_1430.JPG

Možná myslíš na to, že bys chtěl poznat štěstí a možná to i často říkáš - proto změn svá slova v činy a vyzkoušej tenhle recept!

INGREDIENCE:

Datle dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme.

Vzniklou pastu přemístíme do mísy a přidáme ovesné vločky, mandle a cokoliv dalšího, co máme rádi (např. goji, semínka...já použila čokoládové chipsy).

Do hrnce dáme mandlové máslo společně s javorovým sirupem, promícháme a vše necháme spojit na mírném plamenu.

Tekuté ingredience vmícháme do suchých a vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy. Formu dáme na 30 min do mrazáku.

Poté už jen směs rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


Maybe you’re having a hard week. Maybe you’re feeling like being in a constant storm. Maybe you’re feeling like being invisible. Maybe you’re not sure how long you can handle it. Maybe you’re blaming yourself for everything you did wrong in your life. And maybe you lost the hope that there’s such a thing as a happiness. But the truth is that you have a huge potential inside you and you can get everything you want - just change your attitude.

The rule of life is following - your thoughts become your words, your words become your actions and your actions become your life. Basically, what goes around comes back around so always be the reflection of what you want to get. Do you want love? Give love. Do you want truth? Be truthful. Do you want respect? Show respect.

Do you want happiness? Make these nut bars.

IMG_1429.JPG

Actually if you look into a dictionary for the term happiness you’ll find these nut bars there as a definition. Even though they consist only of 5 basic ingredients they are full of amazing health benefits - for example oats are an important source of fiber and complex carbs while almonds and the almond butter contain much needed amount of healthy fats. So because of that the bars are truly filling, moreover you’ll truly enjoy their crispy consistency and sweet almond taste.

IMG_1430.JPG

Maybe you’re thinking you’d like to find the happiness and maybe you’re saying it as well - so turn your words into action and give this recipe a try!

INGREDIENTS:

  • 1 1/2 cup of oats

  • 1 cup of medjool dates

  • 1 cup of almonds

  • 1/4 cup of maple syrup

  • 1/4 cup of almond butter

  • + chocolate chips

Add the dates into the blender and blend them until smooth.

Then transfer the date paste into a bowl along with oats, almonds and anything else you like (e.g. goji berries, seeds...I used chocolate chips).

Add the almond butter into a saucepan along with the maple syrup, give it a stir and let it all combine over medium heat.

Transfer wet ingredients into dry ones and spread the mixture evenly into a baking tin. Place the tin into the freezer for 30 minutes.

Then slice the mixture into bars and serve!

PUMPKIN SPICE COMPLETE COOKIE

PUMPKIN SPICE COMPLETE COOKIE

HOMEMADE CASHEW YOGHURT

HOMEMADE CASHEW YOGHURT