Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

WINTER BUDDHA BOWL

WINTER BUDDHA BOWL

Kdybych teď umřela na předávkování kešu máslem a mohla bych vám dát jen jednu poslední radu, bylo by to - vyhněte se nákupním centrům. Ne vážně, já tam sice moc často nechodím, ale když jsem nedávno viděla ty posedlé masy lidí ověšené taškami, jak jsou lačné po tom koupit toho co nejvíc, pomalu mě to vyděsilo. A právě proto se mi v mém vánočním Q&A nejvíc líbila otázka, jestli bych si uměla představit Vánoce bez dárků.

IMG_4709.JPG

Musím se přiznat, že i přes všechno tohle zpocené vydýchané šílenství si Vánoce úplně bez dárků představit neumím. Přeci jen je to takový hezký způsob, jak vyjádřit, že vám na někom záleží. Nicméně, nesmí se z toho stát materialistická posedlost, protože ty pravé Vánoce opravdu nejsou jen o dárcích. Vlastně úplně nejdůležitější je strávit je s tím, koho milujete, komu se nikdo jiný nevyrovná a bez koho už si svůj život nedokážete představit - třeba s tímhle receptem.

IMG_4710.JPG

Letos ke mě Ježíšek přišel asi o pár dní dřív, protože jinak si tenhle dokonalý dárek nedokážu vysvětlit - milí, zlatí, tohle jsou doslova Vánoce v misce! Recept je sice extrémně jednoduchý, ale zamilovala jsem si ho tak moc, že s ním spokojeně trávím už čtvrtý den v kuse. Cizrna obalená ve skořici je krásně křupavá a má příjemně teplou vánoční vůní, kterou ještě umocní oříšková vůně slaďoučké rozpečené dýně. Quinoa v kombinaci s krémovým dresinkem vytvoří krásně hutnou kaši, ke které se perfektně hodí čerstvý kadeřávek. A na závěr lískové oříšky, které vám splní jakékoliv vánoční přání.

IMG_4711.JPG

Ale vy si stejně nejvíc přejete recept, že?

IMG_4712.JPG

INGREDIENCE:

 • 1/2 konzervy cizrny
 • 1 čajová lžička skořice
 • 1/2 hrnku quinoa
 • 1/2 dýně hokkaido
 • 1 hrnek kapustiček
 • Hrst kadeřávku
 • 1 polévková lžíce lískových oříšků

Dresink:

 • 2 polévkové lžíce tahini
 • 1 čajová lžička javorového sirupu
 • Šťáva z 1/2 citronu

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Dýni rozkrojíme na polovinu, vydloubeme vnitřek a dáme péct do trouby na 45 min.

Cizrnu propláchneme a dáme na plech vyložený pečícím papírem. Posypeme skořicí a necháme péct dokřupava, přibližně 25 min.

Quinou dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Kapustičky vaříme v horké vodě do změknutí, přibližně 10 min.

Na závěr si připravíme dresink - všechny ingredience dáme do hrnku a smícháme do požadované konzistence (případně dolijeme trochou vody).

Vše přemístíme do mísy společně s čerstvým kadeřávkem, posypeme lískovými oříšky, zalijeme dresinkem a můžeme podávat!


If I died now because of my uncontrolled cashew butter consumption and I could give you one last piece of advice it would be - avoid going to the shopping centres. Like seriously, I don't go there much often but a couple days ago I did and when I saw all those obsessed people hungry for buying thousands of things it almost made me scared. So I was thinking whether I could imagine celebrating Christmas without the presents.

IMG_4709.JPG

I must admit that despite that sweaty obsession I can't imagine celebrating Christmas without them. In fact, I find them as a nice way how to show someone that he/she is important for you. However, the real purpose of Christmas is not about the presents at all. Actually the most important thing is to spend them with someone you love, someone no one else can replace and someone you can't imagine living without - with this recipe for example.

IMG_4710.JPG

It appears that Santa Claus came earlier this year because there's no other way how to explain that delicious present - friends, it literally tastes like Christmas in a bowl! The recipe's incredibly easy but I fell in love with it that much that I'm spending fourth day in a row eating it. Cinnamon roasted chickpeas are nicely crispy and have that cosy Christmas smell which is even increased by the nutty flavoured sweet baked pumpkin. Quinoa combined with the dressing creates a filling mash which goes perfectly together with the fresh kale. And the hazelnuts make all of your Christmas wishes come true.

IMG_4711.JPG

But I guess you wish just for the recipe, don't you?

IMG_4712.JPG

INGREDIENTS:

 • 1/2 can of chickpeas
 • 1 teaspoon of cinnamon
 • 1/2 cup of quinoa
 • 1/2 hokkaido pumpkin
 • 1 cup of Brussels sprouts
 • Handful of kale
 • 1 tablespoon of hazelnuts

For the dressing:

 • 2 tablespoons of tahini
 • 1 teaspoon of maple syrup
 • Juice of 1/2 a lemon

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Scoop out the insides of the pumpkin and place it into the oven to bake for 45 minutes.

Rinse the chickpeas and place them on a baking tray lined with a baking paper. Sprinkle with the cinnamon and let it bake until crispy, for about 25 minutes.

Add the quinoa into a saucepan, pour in double amount of boiling water and let it cook until all the water has been absorbed.

Cook the Brussels sprouts in a hot water for around 10 minutes.

Finally make the dressing - add all the ingredients into a mug and whisk them until required consistency (pour in a little bit of water if needed).

Transfer everything into a bowl along with the fresh kale, sprinkle with hazelnuts, drizzle with the dressing and serve!

VEGAN SLOPPY JOE

VEGAN SLOPPY JOE

MEAT BALLS WITH LENTIL BOLOGNESE

MEAT BALLS WITH LENTIL BOLOGNESE