Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

WARM BUCKWHEAT SALAD

WARM BUCKWHEAT SALAD

Život je nefér.

Proč nemůže být vymýšlení vysoké školy stejně tak jednoduché, jako vymýšlení nových receptů? U receptů nevím, který dřív zkusit, zatímco u vysoké vůbec nevím, kterou zkusit. Už minulý rok jsem na otázky, kam chci po střední odpovídala, že nad tím pořád přemýšlím. No, teď se mají do konce měsíce odevzdat přihlášky a jediné, co mi moje přemýšlení přineslo, je tak akorát zjištění, že jsem své dětství místo hraček měla strávit s odbornou literaturou, že se na nic pořádně nehodím a že mi tak akorát zbývá provdat se za 80 letého staříka.

Ale nebojte, i přes sebedestruktivní úvod od tohohle postu neočekávejte žádnou depresi - naopak! Připravte se na něco, co vás donutí zapomenout na všechny starosti, zběsile tančit a hlasitě zpívat.

Dámy a pánové, právě přichází recept, který k životu potřebujete víc, než jakýkoliv vysokoškolský diplom!

Promýšlela jsem ho opravdu dlouho a dala jsem si na něm pěkně záležet. Nicméně jsem nečekala, že mi bude stačit jen jedno sousto na to, abych volala mamku, že mám nejlepší jídlo v životě.

Kombinace nasládlé zeleniny, křupavé cizrny, lehce oříškové pohanky a krémového tahini je tak nepopsatelná, že jí jednoduše musíte vyzkoušet sami!

INGREDIENCE:

- 1/2 400 g konzervy cizrny

- 1 čajové lžičky sladké papriky

- 1/2 hrnku pohanky

- 1 čajová lžička skořice

- 1 hrnek máslové dýně

- 1/2 cukety

- Hrst kadeřávku

- 2 polévkové lžíce vlašských ořechů

- 1 polévková lžíce tahini

Pohanku dáme do hrnce, posypeme skořicí a zalijeme dvojnásobným množstvím vody. Vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Cizrnu propláchneme a posypeme kořením sladká paprika. Nakrájíme si všechnu zeleninu a společně s cizrnou pečeme v troubě 35 min na 200°C.

Poté vše dáme do mísy s čerstvým kadeřávkem, tahini a vlašskými ořechy. Důkladně promícháme a můžeme podávat!


Life's so unfair.

Why can't be choosing a college as easy as creating recipes? I don't know which recipe to try first while I don't even know which college to try. When I was asked questions about the college last year I responded I was still in the proccess of choosing. Well, now I have to send my applications until the end of this month and all that I realized is that I should spent my childhood with scripts instead of toys, that I'm not good enough for anything and that all I can do is to marry 80 year-old rich man.

But don't worry - don't expect this post to be depressive. It's not at all! Actually it will make you forget about all your worries, dance crazily and sing loudly.

Ladies and gentlemen, get ready for the recipe you need in your life more than any college diploma!

I've been creating it for so long and truly wanted it to be perfect. However I didn't expect I would call my mum that I was having the best meal in my entire life.

The combination of sweet veggies, crispy chickpeas, nutty buckwheat and creamy tahini is so indescribable you have to try it on your own!

INGREDIENTS:

- 1/2 400 g can of chickpeas

- 1 teaspoon of sweet paprika

- 1/2 cup of buckwheat

- 1 teaspoon of cinnamon

- 1 cup of butternut squash

- 1/2 of zucchini

- Handful of kale

- 2 tablespoons of walnuts

- 1 tablespoon of tahini

Add the buckwheat into a saucepan, sprinkle with cinnamon, pour in double amount of water and cook until all the water has been absorbed.

Rinse the chickpeas and sprinkle with sweet paprika. Chop all the veggies and let them bake along with the chickpeas for  35 minutes on 200°C.

Once cooked add everything into a bowl along with fresh kale, tahini and walnuts. Mix properly and serve!

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD