Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

WARM BLACK RICE SALAD

WARM BLACK RICE SALAD

Sice bych pořád radši běhala po pláži při východu slunce, ale upřímně jsem vděčná za to, že právě píšu referát na filosofický proseminář u rozsvícené žárovky. Nedávno jsem totiž narazila na svoje maturitní materiály a vzpomněla jsem si, jak zoufalá jsem minulý rok touhle dobou byla. Chvíli jsem totiž byla rozhodnutá studovat medicínu, potom jsem toužila po psychologii, těsně před odesláním přihlášek jsem si vzpomněla, že chci studovat výživu v Anglii, až jsem nakonec brečela schoulená v posteli, že se chci po zbytek života tak akorát koukat na Disney channel.

Řeknu vám, nebylo to lehké a jsem ráda, že už to je za mnou. Přesto jsem ale za tu zkušenost vděčná. Ono totiž, těžké chvíle jsou opravdu to, co nám pomáhá růst a bez nich bychom se nenaučili spoustu věcí - třeba to, že je někdy opravdu lepší zbytečně nepřemýšlet a nechat věci osudu.

A tak jsem jednoduše vyndala zbytky z lednice a pustila se do vaření.

IMG_9916.JPG

Každý recept vždycky důkladně promýšlím a ladím do posledního detailu, ale přiznávám, že tentokrát jsem to opravdu nechala čistě na osudu. Smíchala jsem všechno, co mi přišlo pod ruku, až z toho nakonec vzniklo ideální podzimní jídlo, které krásně zahřeje, je zdravé, rychlé a jednoduché.

IMG_9917.JPG

A kombinace křupavého uzeného tofu, nasládlé dýně, oříškové černé rýže a lehce pálivého krémového dresinku je tak osudová, že se o ní musím podělit i s vámi!

INGREDIENCE:

 • 100 g uzeného tofu
 • 1/2 hrnku černé rýže
 • 1/2 hrnku nakrájené máslové dýně
 • 1 hrnek brukve
 • Hrst kadeřávku
 • 1 polévková lžíce pistácií

Dresink:

 • 2 polévkové lžíce tahini
 • 1 čajová lžička Sriracha
 • Šťáva z 1/2 limetky

Nejdříve si připravíme dresink - všechny ingredience dáme do hrnečku a důkladně promícháme.

Tofu si nakrájíme na kostičky, dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct 20 min na 200°C.

Černou rýži dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a necháme vařit, dokud se všechna vod neabsorbuje.

Máslovou dýni a brukev vaříme přibližně 10 min v horké vodě.

Vše přemístíme do mísy, přidáme čerstvý kadeřávek, posypeme pistáciemi, zalijeme dresinkem, důkladně promícháme a můžeme podávat!


Even though I'd prefer to be running on the beach right now, I'm actually pretty grateful that I'm working on my uni project. The reason is that a couple days ago I came across my graduation materials and I remembered how desperate I was this time last year. I was convinced I needed to study medicine for a while, then I wanted to go on a psychology, I also searched for nutrition at the university in England and finally I was lying in bed with tears praying to watch the Disney channel for the rest of my life.

Honestly, it wasn't easy and I'm happy that it's over. However, I'm grateful for that experience as well. In fact, the hard times are what help us grow and without them, we wouldn't learn many things - for example that it's better not to think over and rather let the destiny do its thing.

And because of that I took the leftovers out of the fridge and started cooking.

IMG_9916.JPG

When creating new recipe I always think about the smallest details but I admit that this time I literally let the destiny do its thing. I combined everything I had on hand and I actually created an ideal fall comfort meal which is healthy, quick and easy.

IMG_9917.JPG

And the combination of crispy smoked tofu, sweet pumpkin, nutty black rice and a little spicy creamy dressing is so delicious that I have to share it with you!

INGREDIENTS:

 • 100 g of smoked tofu
 • 1/2 cup of black rice
 • 1/2 cup of chopped butternut squash
 • 1 cup of broccollini
 • Handful of kale
 • 1 tablespoon of pistachios

Dressing:

 • 2 tablespoons of tahini
 • 1 teaspoon of Sriracha
 • Juice of 1/2 a lime

Start by making the dressing - add all the ingredients into a mug and mix properly.

Cut the tofu into cubes, place these on a lined baking tray and let them bake for around 20 minutes on 200°C.

Add the black rice into a saucepan, pour in double amount of boiling water and let it cook until all the water has been absorbed.

Cook the squash and the broccollini in a hot water for about 10 minutes.

Transfer everything into a bowl, add in fresh kale, sprinkle with pistachios, pour all over the dressing, mix properly and serve!

VEGAN SLOPPY JOE

VEGAN SLOPPY JOE

TUNA QUINOA SALAD

TUNA QUINOA SALAD