Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUNA QUINOA SALAD

TUNA QUINOA SALAD

Co si budeme povídat - všechno by bylo jednodušší, kdybyste tyhle řádky četli potom, co vám přišla upomínka, že vaše nejoblíbenější blogerka přidala nový recept a já bych tady nemusela vymýšlet trapný příběh na jeho úvod. Ale když už jste se sem tedy dostali kliknutím na náhodný odkaz a snažili jste se dostat tak rychle pryč, že se vám z toho zasekl mobil, hold se budu muset pokusit vás alespoň na tu chvíli zabavit.

Tak třeba - zkuste si představit, jak vypadal váš život před rokem a jak moc se tahle představa liší od současnosti. Dobře, může se zdát, že jsou i zábavnější věci, jako třeba...nevím, strouhání mrkve, mytí mixéru nebo párování ponožek, ale ve skutečnosti je to opravdu celkem sranda! Totiž tím, jak žijeme den za dnem, si kolikrát ani neuvědomujeme, že ty malé krůčky vedou k opravdu velkým věcem.

Minulý rok jsem byla touhle dobou s rodinou na dovolené. Doteď si úplně přesně pamatuji moment, kdy mi Instagram ukázal 5000 odběratelů a my začali oslavovat tak hlasitě, že se otáčela celá restaurace - nikdy by mě nenapadlo, že nás tu za rok bude třikrát tolik. A když už jsme u toho Instagramu, tou dobou jsem obdivovala profil Vegetaryn, která vyrábí veganská trička - nikdy by mě nenapadlo, že za rok budu dělat to samé. Hlavně proto, že jsem tou dobou jedla maso, jelikož jsem se nedokázala vzdát svého milovaného tuňákového salátu - a tak jsem si byla celkem jistá, že ho budu jíst i za rok.

Nikdy by mě ale nenapadlo, že bude veganský.

IMG_0546.JPG

Recept na veganského tuňáka už jsem sice přidávala dřív, ale přiznávám, že jeho dokonale reálná rybí chuť pořádně vynikne až v tomhle receptu. A i když tentokrát nejsou součástí mé milované batáty, jedla bych ho pořád - totiž quinoa po smíchání s tuňákem vytvoří takovou superkrémovou hutnou kaši, která je vyvážená svěží čerstvou okurkou a dochucená sladkou kukuřicí.

IMG_0544.JPG

A příběh o té spoustě zdraví prospěšných látek si nechám zase na příště, protože je vážně sranda, že něco tak dobrého je dokonce i zdravé. Proto tady máte recept!

INGREDIENCE:

 • 1/2 hrnku quinoa
 • 1/2 hrnku salátové okurky
 • 1/2 hrnku koriandru
 • 3 polévkové lžíce kukuřice
 • 1/2 fialové cibule
 • 1/4 avokáda

"Tuňák":

 • 1/2 konzervy cizrny
 • 1 mrkev
 • 1 polévková lžíce tahini
 • 1 polévková lžíce sojového jogurtu
 • Šťáva z 1/2 limetky

Nejdříve si dáme vařit quinoa - dáme ji do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Cizrnu dáme do misky a rozmačkáme vidličkou. Přidáme všechny zbývající tuňákové ingredience a důkladně promícháme.

Na závěr si nakrájíme avokádo, okurku, koriandr a cibuli.

Vše dáme do mísy společně s uvařenou quinoou a tuňákem a můžeme podávat!


To be perfectly honest, it'd be all easier if you were reading these lines after you got a notification that your all-time favourite blogger just shared a recipe so I wouldn't be forced to invent some awkward story to start with. However, as you got there just because you had clicked on a random link from which you were trying to escape so fast that your phone stopped working, I'll at least try to do my best to entertain you.

For example - try to remember how your life was like a year ago and how it has changed since that. Okay, I know it might appear that there are more enjoyable things to do such as...grating carrots, cleaning up the blender, pairing socks or whatever, but it's actually pretty funny! The truth is that as we're living day by day we sometimes forget that those small steps often lead to such a great things.

This time last year we were on a family vacay. I remember pretty exactly the moment when my Instagram account reached 5000 followers and we started celebrating so loudly that the whole restaurant was wondering what's going on - I'd never think that there will be 3 times more of us in just one year. When talking about the Instagram I was absolutely obsessed with the Vegetaryn's profile where she sells vegan shirts - I'd never think that I'll be doing the same in one year. Mainly because I was still eating meat as I couldn't cut of my favourite tuna salad - so I was pretty sure I'd be eating it in a year as well.

However, I'd never think it will be vegan.

IMG_0546.JPG

I already shared vegan tuna recipe before but I've to admit that this delicious real fish taste is even much intense in this recipe. And even though it doesn't contain sweet potatoes I could eat this dish all day long - the combination of quinoa and the tuna creates a supercreamy filling mash which is balanced with the fresh cucumber and flavoured with sweet corn.

IMG_0544.JPG

And I'll leave the story about those never-ending health benefits for later because it's actually pretty funny how something that delicious can be even that healthy. So here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of quinoa
 • 1/2 cup ofcucumber
 • 1/2 cup ofcoriander
 • 3 tablespoons of sweetcorn
 • 1/2 of purple onion
 • 1/4 of avocado

"Tuna":

 • 1/2 can of chickpeas
 • 1 carrot
 • 1 tablespoon of tahini
 • 1 tablespoon of soy yoghurt 
 • Juice of 1/2 a lime

 Start by cooking the quinoa - add it into a saucepan, pour in double amount of boiling water and let it cook until all the water has been absorbed.

Add the chickpeas into a bowl and mash them with a fork. Stir in all the remaining tuna ingredients and mix them all together.

Finally slice the avocado, cucumber, coriander and the onion.

Transfer everything into a bowl along with the cooked quinoa and the tuna and serve!

CREAMY PUMPKIN RISOTTO

CREAMY PUMPKIN RISOTTO

ASIAN-STYLE BUCKWHEAT WITH GARLIC TEMPEH

ASIAN-STYLE BUCKWHEAT WITH GARLIC TEMPEH