Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SWEET PROTEIN GNOCCHI

SWEET PROTEIN GNOCCHI

Já vím!

Náš přístup rozhoduje o všem a hlavní je zůstat pozitivní. Jen se mi zdá, že se mě život poslední dobou snaží naučit, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř a že mě tak trochu zkouší - doslova. Totiž možná si vzpomenete, jak jsem začátkem léta neudělala poslední (superultramegatěžkou) zkoušku, a jak jsem říkala, že mám těžké období - to jsem ale netušila, že pravý význam slov ,,krev, pot a slzy” poznám až teď.

Tou dobou mě sice trápily ty dva body, které mi ke splnění zkoušky chyběly, ale v tom zůstat pozitivní mi pomohly ty dva měsíce prázdnin, které mě čekaly.

Ale co teď?

Léto pomalu končí a hlavně mě krom té těžké zkoušky čeká ještě překlad odborné anglické knížky. Ale co, alespoň je knížka o veganství a spoustu věcí, které se v ní řeší, už přeci dávno znám - například odkud ti chudáci vegané berou bílkoviny.

Pff, vždyť to je přeci jednoduché - z noků!

IMG_5979.JPG

Mluvím o senzačních slaďoučkých proteinových nocích, které chutnají jako od maminky - jsou na povrchu mazlavé a uvnitř kypré a vláčné. Můžete je připravit na různé způsoby, já jsem tentokrát zvolila jednoduchou kombinaci s horkým ovocem. Zároveň je jejich příprava rychlá, jednoduchá a navíc vyžaduje jen dvě ingredience - šťouchané brambory a lupinový protein. Lupinový protein skvěle nahradí mouku a kromě bílkovin je také významným zdrojem vápníku, minerálů a vitaminů.

IMG_5980.JPG

Proto mám i pro vás zkoušku - vyzkoušejte tenhle recept!

INGREDIENCE:

Na horké ovoce:

Na noky:

Na krém:

Oloupeme brambory a vaříme do změknutí, cca 15 min. Poté je dáme do velké mísy, důkladně rozmačkáme a přisypeme lupinový protein. Vše promícháme a ze vzniklé směsi vytvoříme malé nočky, které lehce rozplácneme vidličkou.

Do hrnce nalijeme vodu, lehce osolíme, přivedeme k varu a postupně přidáme nočky. Když vyplavou na povrch, opatrně je vyndáme lžící.

Mražené ovoce dáme do hrnce společně s javorovým sirupem a trochou vody, promícháme a necháme vařit cca 5 min.

Na závěr si připravíme krémový posyp - mandlový protein dáme do hrnku, přilijeme trochu vody a rozmícháme do požadované konzistence.

Nočky přemístíme na talíř, přidáme horké ovoce, posypeme krémem a můžeme podávat!


I know!

Our attitude is what creates our lives and the key’s to always stay positive. However, it just appears that the life’s trying to teach me that it can be always worse and that it’s testing me - like literally. Actually you may remember how I failed my last (superultramegadifficult) exam in the beginning of summer and how I was saying I was having a hard times - well, I didn’t know that I’d understand the real meaning of “blood, sweat and tears” just now.

In that time I was sad because of those two points that I was missing in order to pass, but what helped me to stay positive were those two months of holidays that were ahead of me.

But what now?

The school is near and besides that difficult exam I have to translate a whole book into Czech language. Whatever, at least the book talks about the veganism and there are even many things I already know - for example where do those poor vegans get their protein.

Pff, that’s actually pretty easy - the gnocchi!

IMG_5979.JPG

I mean the most delicious sweet high protein gnocchi which taste like grandma made them - gooey on the outside and smooth on the inside. You can eat them various ways, this time I went just for the combination with warm berries. Also, their preparation is quick, easy and it requires just two ingredients - mashed potatoes and the lupine protein powder. The lupine protein powder is a perfect flour substitute and it contains high amount of the calcium, minerals and vitamins besides the protein.

IMG_5980.JPG

So I’ve got a test for you as well - you must test that recipe!

INGREDIENTS:

For the warm berries:

  • 1/2 cup of frozen berries
  • 1 tablespoon of maple syrup

For the gnocchi:

For the cream:

Peal the potatoes and cook them until soft, for around 15 minutes. Next place the potatoes into a large bowl, mash them and stir in the lupin protein powder. Mix it all together, shape small gnocchi and flatten them slightly using a fork.

Pour some water into a saucepan, sprinkle it with a little bit of salt, allow it to heat and gradually place the gnocchi into it. Once they are floating on top, take them out with a spoon.

Add frozen berries into a saucepan along with some maple syrup and a little bit of water, give it a good stir and let it cook for around 5 minutes.

Finally make the creamy crumble - add the almond protein powder into a mug, pour in a little bit of water and whisk it until required consistency.

Transfer the gnocchi onto a plate, top them with warm berries, sprinkle with the cream and serve!

COLORFUL FRIED RICE & SEITAN

COLORFUL FRIED RICE & SEITAN

EASY SWEET POTATO & BUCKWHEAT NOODLES

EASY SWEET POTATO & BUCKWHEAT NOODLES