Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SWEET POTATO PANCAKES

SWEET POTATO PANCAKES

Když mi bylo 16, obdivovala jsem lidi s velkými domy, luxusními auty a drahým oblečením - teď naopak obdivuji lidi s vnitřním klidem. Ve skutečnosti vás totiž nikdo a nic neudělá šťastné, dokud si to sami nevyberete. I od vás mi chodí spousta zpráv, že byste chtěli zhubnout nebo naopak přibrat, že byste chtěli najít práci nebo opustit tu starou, že byste se chtěli zamilovat nebo rozejít a tak dále.

Pravda je ale taková, že jestli hledáte člověka, co vám změní život, musíte se podívat do zrcadla.

Nebojte se požádat o pomoc, avšak nebuďte zklamaní, když vám ji nikdo nedá. Vždyť i sám Einstein jednou řekl: ,,Jsem vděčný každému, kdo řekl ne. Kvůli němu jsem to musel udělat sám”. A já to můžu jedině potvrdit! Tak dlouho jsem zoufale hledala recept na zdravé, rychlé, jednoduché a hlavně chutné bramboráky, až jsem si radši vymyslela svůj vlastní.

IMG_4844.JPG

Klidně můžete použít klasické brambory, já jsem tentokrát ale použila batáty, které zbožňuji kvůli jejich sladké chuti a zdravotním benefitům. Jako pojivo slouží chia protein, který navíc zajistí spoustu bílkovin, čímž už jen ze samotných bramboráků udělá opravdu výživné jídlo. Já jsem k nim ale ještě navíc přidala dokřupava opečený marinovaný seitan, směs čerstvé zeleniny a hlavně krémové avokádo, protože ...that’s everything I avo wanted.

IMG_4845.JPG

Nezlobte se, že vám nedám ochutnat - tady máte recept a vyzkoušejte ho sami!

INGREDIENCE:

 • 1/2 hrnku brokolice
 • 1 mrkev
 • hrst salátu
 • 1/2 avokáda

Na marinovaný seitan:

 • 120 g seitanu
 • 1/3 hrnku tamari
 • 1/3 hrnku octu balsamico

Na bramboráky:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Tempeh si nakrájíme na tenké plátky, které dáme do mísy. Přilijeme ocet balsamico & tamari, důkladně promícháme a plátky rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem - necháme péct přibližně 25 min.

Batátu oloupeme, dáme ji do hrnce, zalijeme horkou vodou a vaříme do změknutí. Poté ji nastrouháme do mísy, přisypeme protein, lahůdkové droždí & sladkou papriku a důkladně promícháme. Ze vzniklé směsi vytvoříme malé bramboráčky, které dáme na pánev a necháme péct cca 3 min z každé strany.

Brokolici dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a vaříme do změknutí.

Do mísy dáme salát, brokolici a mrkev. Přidáme bramboráčky, opečený seitan, čerstvé avokádo a můžeme podávat!


When I was sixteen I used to admire people with big houses, luxurious cars and expensive clothes - now I admire people with inner peace. In fact, no one and nothing can make you happy unless you choose it to be. I’m getting many messages from you as well that you’d like to lose or gain weight, that you’d like to find or change a job, that you’d like to fall in love or end the relationship and so on.

However, the truth is that if you are looking for someone who will change your life, you must take a look in a mirror.

Don’t be scared to ask for help but don’t be disappointed when no one helps you. Even Einstein once said: “I am grateful for everyone who said no. Because of them I did it myself”. And I can’t agree more! I was desperately looking for some healthy, quick, easy and delicious potato pancake recipe for so long that I finally created my own one!

IMG_4844.JPG

You can definitely use regular potatoes in this recipe but I went for the sweet ones as I love both their taste and amazing health benefits. I used the chia protein powder as a binder which provided the dish with a lot of protein and made a truly filling meal out of it. However, I also added baked marinated seitan, some fresh veggies and most importantly, creamy avocado because...that’s everything I avo wanted.

IMG_4845.JPG

Don’t be angry I won’t give you a bite - here is the recipe and do it yourself!

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of broccoli
 • 1 carrot
 • handful of salad
 • 1/2 of the avocado

For the marinated seitan:

 • 120 g of seitan
 • 1/3 cup of tamari
 • 1/3 cup of balsamic vinegar

For the sweet potato cakes:

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Slice the tempeh into thin strips and place them into a bowl. Pour in the balsamic vinegar & tamari, give them a good stir and spread them evenly onto a baking tray - let them bake for around 25 minutes.

Peel the sweet potato, place it into a saucepan and let it cook until soft. Then shred it finely into a bowl, add in the chia protein powder, the nutritional yeast & sweet paprika and mix it properly using your hands. Shape small hash browns from that mixture and fry them on a pan for around 3 minutes from both sides.

Add the broccoli into a saucepan, pour in hot water and cook until soft.

Add the salad, the broccoli and the carrot into a bowl. Top it with the hashbrowns, baked seitan, fresh avocado and serve!

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES

CREAMY TOMATO WALNUT SPAGHETTI

CREAMY TOMATO WALNUT SPAGHETTI