Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SUSHI BOWL

SUSHI BOWL

Znáte to...přes den se snažíte usilovně přemýšlet a v hlavě vám tak akorát Medvídek Pú tančí Gangnam style, zatímco jen co ulehnete do postele, máte potřebu analyzovat veškeré problémy světa. Zrovna nedávno jsem takhle před spaním přemýšlela nad tím, co je to vlastně štěstí. Uvědomila jsem si, že to není nějaká destinace, věc nebo dar. Ve skutečnosti nás totiž nic neudělá šťastné, dokud se my sami nerozhodneme šťastní být.

Štěstí vychází přímo z nás, proto nebuďte zaměření na dokonalost a neposlouchejte názory ostatních - vždyť byste zapomněli žít ten bláznivě spontánní, kreativní život plný chyb, zážitků a snů! No jen si to představte...jednoho dne byste se probudili a bylo by vám 75. Nikdy jste se neprošli po pláži, protože jste měli pocit, že se vám klepou stehna. Nikdy jste si nezaplavali v nekonečném oceánu, protože jste měli pocit, že na to máte až moc velké břicho.

Nikdy jste si nepřipravili domácí sushi, protože jste měli pocit, že ho neumíte dokonale zabalit.

Zeleninu, avokádo, nori řasu...veganské sushi mám moc ráda, ale připravit si domácí jsem se dlouho bála. Přišlo mi to až moc zdlouhavé, pracné a složité! Potom jsem se ale vykašlala na jeho dokonalý vzhled a tak vznikla sushi bowl s dokonalou chutí! Místo klasické rýže jsem ještě navíc použila svojí oblíbenou quinoa, přičemž quinoa obsahuje komplexní aminokyselinové spektrum, takže je jídlo opravdu zdravé a výživné, přestože jeho příprava zabere jen pár minut.

IMG_4427.JPG

No jen si to představte...jednoho dne byste se probudili, bylo by vám 75 a nikdy jste nezažili pocit štěstí, protože jste nevyzkoušeli tenhle recept!

INGREDIENCE:

 • 1/2 hrnku quinoa

 • 1/2 hrnku strouhané mrkve

 • 2 plátky nori řasy

 • 1/2 avokáda

 • 1 polévková lžíce konopných semínek

Na marinované tofu:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Tofu si nakrájíme na kostičky. Do hrnku dáme tamari, javorový sirup & arašídové máslo a vše společně smícháme. Poté přidáme nakrájené tofu a důkladně ho ve vzniklé směsi obalíme. Necháme chvíli marinovat a poté pečeme cca 25 min.

Quinoa dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Uvařenou quinoa přemístíme do mísy a přidáme opečené tofu, strouhanou mrkev, nori řasu, avokádo a konopná semínka. Poté můžeme rovnou podávat!


You know...during the day you are trying so hard to think but Winnie the Pooh is dancing the Gangnam style inside your head while once you get into a bed at night, you start analyzing all the world problems. Actually a couple days ago I couldn’t fall asleep so I was thinking about what actually is the happiness. I realized that it’s not a destination, a thing or a gift. The truth is, nothing can make us happy unless we choose it to be.

Happiness can be found only inside us so don’t be obsessed with perfection and don’t follow opinions of other people - you’d forget to live that crazy, creative life full of mistakes, experiences and dreams. Just imagine...one day you’ll wake up and you will be 75. You were never on the beach because you thought that your legs are not skinny enough. You never swam in the great big ocean because you thought your stomach is too fat.

You never made a homemade sushi because you thought you can’t wrap it perfectly.

Veggies, avocado, nori seaweed...I like vegan sushi a lot but I was scared to make a homemade one for so long. I thought that it was too complicated and difficult! However, then I decided to forget about perfect appearance and a sushi bowl with a perfect taste was made! Moreover, instead of classical rice I went for the quinoa which has a complex amino acids spectrum so the meal is truly healthy and nourishing even though the preparation takes only few minutes.

IMG_4427.JPG

Just imagine...one day you’d wake up, you’d be 75 and you never experienced happiness, because you never tried this recipe!

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of quinoa

 • 1/2 cup of shredded carrot

 • 2 sheets of nori sea weed

 • 1/2 of avocado

 • 1 tablespoon of hemp seeds

For the marinated tofu:

 • 100 g of tofu

 • 2 tablespoons of tamari

 • 1 tablespoon of maple syrup

 • 1 tablespoon of peanut butter

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Slice the tofu into cubes. Add the tamari, maple syrup & peanut butter into a mug and whisk it all together. Next add in sliced tofu and coat it properly in the marinade. Then let it bake for around 25 minutes.

Add the quinoa into a saucepan, pour in double amount of boiling water and let it cook until all the water has been absorbed.

Transfer cooked quinoa into a bowl along with baked tofu, shredded carrot, nori sea weed, avocado and hemp seeds. Then it’s ready to serve!

GINGER NUTTY QUINOA

GINGER NUTTY QUINOA

CREAMY PUMPKIN SPAGHETTI

CREAMY PUMPKIN SPAGHETTI