Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BLACK RICE WITH SPICY PEANUT TOFU

BLACK RICE WITH SPICY PEANUT TOFU

Už jsem si zvykla na to, že moji prarodiče vegetariánství nechápou a naopak se mi chlubí, kolik vážila kachna, co měli k obědu. Přeci jen, za jejich mládí by se asi těžko hledaly jiné rostlinné náhražky, než konzervované fazole. Co mě ale pořád překvapuje je, kolik mých vrstevníků to i v současné době odsuzuje! Ve škole mě dokonce mají za nemocnou a uklidňují mě tím, že vegetariánství není nic, co by slanina nedokázala vyléčit. Vlastně mě v jedné restauraci už takhle vyléčit zkoušela obsluha - když jsem se ptala na vegetariánské jídlo, nabídli mi salát se slaninou.

Dlouho jsem nechápala, proč je pořád vegetariánství považováno za mučící nástroj - až do chvíle, kdy jsem jednoho dne otevřela svojí obědovou krabičku a na ostatní vykouklo mé milované tofu. To byste nevěřili, jaké pozdvižení dokáže jedna taková nevinná bezmasá náhražka způsobit! Chudák malej, víte, jak mi ho bylo líto, když ho ostatní nazývali mokrou sádrou bez chuti? Tak moc, že jsem se rozhodla mu trochu pomoci a jeho pověst zlepšit!

Na pomoc jsem si přizvala své dva oblíbence – arašídové máslo a srirachu. Oba mají hodně výraznou chuť, a proto když se v nich nevýrazné tofu obalí, stává se z něj najednou neodolatelné křupavé pálivé arašídové tofu s opravdu výraznou chutí. Jako přílohu jsem tentokrát zvolila černou rýži, která má oříškovou, lehce nasládlou chuť a tofu skvěle doplňuje.

 

Proto jestli vám v lednici leží jedno smutné tofu bez sebevědomí, udělejte si tenhle recept a pomozte mi zlepšit jeho pověst!

INGREDIENCE:

- 100 g tofu natural

- 1 polévková lžíce tamari

- 1 čajová lžička arašídového másla

- 1 čajová lžička sriracha

- 1/2 hrnku černé rýže

- 1 polévková lžíce sezamových semínek

- Hrst mungo klíčků

- Pak choi

- Limetka

Rýži dáme do hrnce a zalijeme dvojnásobným množstvím vody - vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

V misce smícháme arašídové máslo, srirachu, tamari a trochu vody. Tofu nakrájíme na kostičky a zalijeme omáčkou. Důkladně promícháme a pečeme na nepřilnavé pánvi přibližně 10 minut. 

Pak choi vaříme 10 minut v horké vodě. 

Vše přendáme do mísy, přidáme klíčky, posypeme sezamovými semínky a můžeme podávat!


I've already got used to the fact that my grandparents don't understand vegetarianism while they are even showing off how big the duck they had for lunch had been. In fact, when they were young there weren't any other plant based substitutes than canned beans. But what I'm still surprised about is how many people at my age don't understand vegetarianism. They even call me sick at school and say that being a vegetarian is nothing a bacon can't heal. Actually there already were such an attempts - the last time I was in a traditional restaurant and asked for meat-free meal, I was offered a salad with bacon.

I didn’t know for so long why being a vegetarian is still considered as a kind of punishment - until that day when I opened my lunch box and everyone saw love of my life, tofu. You wouldn't believe what kind of disarray this poor little innocent meat-free substitute caused! Can you imagine how sad it was when they called it tasteless wet plaster? So much that I decided to help it a bit and improve its reputation!

I asked my two old friends for help - peanut butter and sriracha. They both have pretty strong taste so when you cover the tofu in that mixture, it becomes irresistibly crispy, spicy and peanuty. I went for the black rice as a side as it has slightly nutty/sweet taste which matches the tofu perfectly.

So if you have some miserable tofu laying in your fridge, give this recipe a try and help me improve its reputation!

INGREDIENTS:

- 100 g of tofu natural

- 1 tablespoon of tamari

- 1 teaspoon of peanut butter

- 1 teaspoon of sriracha

- 1/2 cup of black rice

- 1 tablespoon sesame seeds

- Handful of mung sprouts

- Pak choi

- Lime

Add the rice into a saucepan and pour in double amount of boiling water - cook until all the water has been absorbed.

In a mug combine peanut butter, sriracha, tamari and a little bit of water. Cut the tofu into cubes and let it marinate in the sauce. Mix it all properly and bake on a non-stick pan for about 10 minutes.

Cook the pak choi in a hot water for about 10 minutes. 

Transfer everything into a bowl, add in the sprouts, sprinkle with sesame seeds and serve!

 

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

WARM BUCKWHEAT SALAD

WARM BUCKWHEAT SALAD