Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SPICY MEXICAN FRIED RICE

SPICY MEXICAN FRIED RICE

Jestli je na světě něco, co nesnáším, tak potetované frajírky v luxusních autech, kteří na vás mlsně koukají, i když mají svojí o dvacet let mladší silikonovou blondýnku vedle sebe. A nejhorší na tom je to, že si stejně většinou tak akorát kompenzují mindrák z malého... vzrůstu. Ale co já to vůbec kritizuju?! Vždyť já dělám úplně to samé!

Přiznám se vám, také mám takový svůj jeden malý mindrák. A když říkám malý, myslím to doslova - na pohled totiž vypadám jako malá křehká dvanáctiletá holčička. A vadí mi to takovým způsobem, že se chovám jako velký silný chlap. Ať už se jedná o cokoliv, pokaždé si vyberu tu delší, ale za to náročnější cestu. Když cítím, že na mě něco leze, jdu to pořádně vypotit do fitka. Když mě při běhu bolí nohy, zatnu zuby a pak jsem akorát naštvaná, že mám krvavé ponožky. Miluju procházky za tmy, čtení brutálních psycho detektivek, filmy o leteckých katastrofách, Eminema a hlavně, superpálivé jídlo.

V tomhle receptu najdete jen pár ingrediencí - první z nich je hnědá rýže. Hnědá rýže má příjemně oříškovou chuť a v kombinaci s krémovým avokádem vytvoří krásně jemnou kašičku. Další ingrediencí jsou černé fazole. Černé fazole jsou malinké a mají lehce nasládlou chuť, stejně tak, jako kukuřice. Dohromady vše vytvoří opravdu svěží výživné jídlo, proto tady máte rec...

POČKAT!

Málem bych zapomněla na tu nejdůležitější ingredienci - SRIRACHA! Sriracha je superpálivá asijská omáčka, která přinutí i toho nejtvrdšího drsňáka vytřeštit oči, utírat slzy a s vyplazeným jazykem zběsile dýchat. Říkáte, že vás nerozhodí? Tak tady máte recept!

INGREDIENCE:

 • 1 konzerva černých fazolí (400 g)
 • 1/2 hrnku hnědé rýže
 • 1 čajová lžička koření uzená paprika
 • ½ hrnku cherry rajčátek
 • 1/2 hrnku koriandru
 • 3 polévkové lžíce kukuřice
 • 1/2 bílé cibule
 • 1/2 avokáda
 • štáva z 1/2 limetky
 • SRIRACHA

Rýži dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Nakrájíme si cibulku a osmahneme na pánvi. Poté přidáme rajčátka, uvařenou rýži, posypeme kořením uzená paprika a důkladně promícháme.

Fazole propláchneme a přimícháme na pánev společně s kukuřicí a koriandrem. Vše zalijeme šťávou z limetky, promícháme a necháme vařit přibližně 10 min.

Vše přemístíme do mísy, přidáme rozmačkané avokádo a můžeme podávat!


If there's something I hate about the world it's this kind of tattooed guys driving expensive cars and flirting with you even though they have their teen blond silicon company abreast. And the worst part about it actually is that they are always balancing their complex from a small...height. But what am I even criticizing now? I'm doing exactly the same thing!

I admit, I have also one small complex. And when I say small, I mean it literally - in fact, I have an appearance of a small fragile 12 year old girl. And I hate it so much that I'm trying to act like a big strong guy! I always choose the hardest and the most complicated way no matter what. When I'm feeling sick, I go to the gym to sweat it off. When my feet are hurting during the running, I go on and then I'm just angry to see a blood on my socks. I love walking at night, reading brutal psycho thrillers, watching the movies about plane catastrophes, listening to Eminem's songs and most importantly, eating superspicy food.

There are just few ingredients in this recipe - the first one's brown rice. The brown rice has a slightly nutty flavour and creates a smooth mash when combined with a creamy avocado. Next ingredient are black beans. Black beans are small and have a slightly sweet taste, pretty similar to the sweetcorn. Everything together creates such a fresh nourishing meal so here is the rec...

WAIT!

I almost forgot to mention the main ingredient - SRIRACHA! Sriracha is a superspicy Asian sauce which makes even the roughest guy widen his eyes, wipe the tears and heavily breathe. Did you say you'd handle it? So here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1 can of black beans (400 g)
 • 1/2 cup of brown rice
 • 1 teaspoon of smoked paprika
 • ½ cup of cherry tomatoes
 • 1/2 cup of coriander
 • 3 tablespoons of sweetcorn
 • 1/2 of white onion
 • 1/2 of avocado
 • Juice of 1/2 a lime
 • SRIRACHA

Add the rice into a saucepan, pour in double amount of boiling water and cook until all the water has been absorbed.

Chop the onion and sauté it on a frying pan. Stir in the tomatoes, cooked rice, sprinkle with smoked paprika and mix properly.

Rinse the beans and add them on a frying pan along with the sweetcorn and coriander. Pour the lime juice all over the pan, mix and let it cook for about 10 minutes.

Transfer everything into a bowl, add in mashed avocado and serve!

TUNA STUFFED SWEET POTATO

TUNA STUFFED SWEET POTATO

CAESAR SALAD

CAESAR SALAD