Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY PEANUT SOBA NOODLE SALAD

CREAMY PEANUT SOBA NOODLE SALAD

Když jsem to ráno 1.8. ráno dostala nápad napsat si na Instastories citát, nikdy by mě nenapadlo, že se z toho stane každodenní činnost, kterou si tak oblíbíte. A kterou si tak oblíbím i já! Některé citáty si sama vymýšlím, některé ale hledám na internetu a jsou pro mě velkou inspirací. Zároveň se ale najdou i takové, se kterými zas tak nesouhlasím - jako například "neohlížej se na minulost, ale mysli na budoucnost".

Žít minulostí se sice nedá, ale za to mít vzpomínky je pěkně důležité! Vemte si třeba mojí současnou situaci. Po čtyřech měsících cvičení, jógování, dlouhých procházek a ještě delších večerů s kešu máslem mi právě začal týden letní školy.  Kdybych myslela jen na budoucnost, kde mě čeká tak akorát učení, zkoušení, dlouhé studium a ještě delší večery se skripty, pravděpodobně bych se teď utápěla v depresích. Já se do té školy ale naopak těším! Totiž na ten jediný den, který jsem tam v létě strávila, mám jen ty nejhezčí vzpomínky - sluníčko mi pálilo kůži, na stěně jsem zahlédla nálepku vegan a v krabičce jsem měla svůj snad nejpovedenější recept.

Recept, na který jsem v tom všem vymyšlení budoucích receptů úplně zapomněla.

IMG_2056.JPG

Máte jediné štěstí, že jsem úchyl stalkující jídlo s foťákem v ruce a že si svoje povedené úlovky pečlivě ukládám. Základem jsou pohankové nudle - jsou výborné, zdravé, rychlé na přípravu a hlavně se perfektně hodí k arašídovému máslu! Právě dresink je tentokrát chuťově opravdu výrazný, lehce nasládlý a perfektně krémový, a proto už jsem moc neexperimentovala se zeleninou. Za to jsem ale dala šanci méně oblíbenému uzenému tofu, které jsem opekla dokřupava a jídlo tak dotáhla k dokonalosti.

IMG_2057.JPG

S ohledem na budoucnost bych sem asi recept přeci jen nahrávat neměla - bude pěkně těžké ho někdy překonat. Ale jelikož si vzpomínám na tu minulost plnou slz, nářků a bolesti bez něj, tady ho máte!

INGREDIENCE:

 • 100 g uzeného tofu
 • 100 g pohankových nudlí
 • 1 hrnek uvařené brokolice
 • 1/2 hrnku fialového zelí
 • 1/2 hrnku zelených fazolek
 • 1 mrkev
 • 1 polévková lžíce arašídů
 • Hrst koriandru

Dresink:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Tofu si nakrájíme na malé kousky, dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct 20 min.

Nakrájíme si všechnu zeleninu, dáme ji na pánev a na troše vody vaříme do změknutí (přibližně 10 min.).

Pohankové nudle vaříme dle instrukcí na obale - cca 7 min v horké vodě.

Mezitím si připravíme dresink - všechny ingredience dáme do hrnku společně s trochou vody a rozmícháme do požadované konzistence.

Zeleninu přemístíme do mísy společně s uvařenými nudlemi a opečeným tofu. Vše důkladně promícháme, zalijeme dresinkem, posypeme arašídy a koriandrem a můžeme podávat!


In that morning I got the idea to write a quote on my Instastories I'd never think it would become a regular thing you'd like that much. And myself as well! Some quotes I'm inventing on my own, for others I'm searching on the internet and they are inspiring me a lot. However, there can are quotes I can't agree with that much - for example "don't look back in the past, think about the future".

Well, you definitely can't live in the past but having some memories is pretty important! Just imagine being in my current situation. After four months of exercising, yoga, long walks and even longer nights with cashew butter I'm now finally having the week of the summer college ahead. I'd be probably extremely depressed if I was looking solely into the future which is full of learning, exams, long studying and even longer nights with scripts. But I'm actually looking forward to school! The reason is that I've got only the best memories connected with that one day I spent there during the summer - the sun was burning my skin, I saw a vegan sticker on the wall and I had one of the best recipes I've ever created in my meal box.

The recipe I completely forget about in all that future recipes creating.

IMG_2056.JPG

You're lucky that I'm a weirdo who's stalking food with a camera in hands and that I'm saving all my successfully taken snaps. The main ingredient in this dish are the buckwheat noodles - they are delicious, healthy, ready in a few minutes and they go together perfectly with the peanut butter. In fact, the peanuty dressing has a very intense flavour this time, it's slightly sweet and deliciously creamy so I rather didn't experiment with the veggies. However, I gave a chance to the less popular smoked tofu which I baked until crispy and it absolutely took the dish to the next level.

IMG_2057.JPG

If I consider the future, I'd rather not upload this recipe - it will be so hard to ever beat it. However, as I still remember those hard times full of tears and pain without this recipe, there you go! 

INGREDIENTS:

 • 100 g of smoked tofu
 • 100 g of buckwheat noodles
 • 1 cup of cooked broccoli
 • 1/2 cup of purple cabbage
 • 1/2 cup of green beans
 • 1 carrot
 • 1 tablespoon of peanuts
 • Handful of coriander

For the dressing:

 • 2 tablespoons of PB2
 • 1 tablespoon of maple syrup
 • 1/2 teaspoon of ground ginger

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Chop the tofu into small pieces, place them on a baking tray and let them bake for 20 minutes.

Slice all the veggies, place them on a frying pan along with a little bit of water and let them cook until tender (for around 10 minutes).

Cook the buckwheat noodles according to the package instruction - for about 7 minutes in a hot water.

Meanwhile make the dressing - add all the ingredients into a mug along with a little bit of water and whisk until required consistency.

Transfer the veggies into a bowl along with the noodles and tofu. Mix it all together, drizzle it with the dressing, sprinkle with peanuts and coriander and serve!

CREAMY PUMPKIN RISOTTO

CREAMY PUMPKIN RISOTTO

TUNA QUINOA SALAD

TUNA QUINOA SALAD