Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY QUINOA WITH BLACK BEANS & ROASTED VEGGIES

CREAMY QUINOA WITH BLACK BEANS & ROASTED VEGGIES

Kdy jste naposledy přečetli nějakou knížku? Já jsem dřív čtení opravdu zbožňovala, jenže potom mi to najednou začalo připadat jako ztráta času - vždyť jsem přeci nebyla nijak produktivní! Poslední dobou si ale naopak začínám uvědomovat, jak moc je v životě důležitá rovnováha.

A zatímco extrémy jsou jednoduché, rovnováha vyžaduje sakra praxi.

Tak schválně - zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik času trávíte na sociálních sítích? A proč vůbec sledujete to, co sledujete? Často si na sociální sítě stěžujeme, a přitom si neuvědomujeme, že vlastně záleží jen na nás, jestli z nich uděláme dobrého sluhu nebo zlého pána. Já sama se teď snažím být offline co možná nejvíc, vymazala jsem spoustu toxických lidí a naopak jsem začala sledovat osobnosti, které mi svou tvorbou něco předávají. A tak teď proti sociálním sítím nic nemám - vždyť dokonce slouží jako zpáteční jízdenka k momentům, na které bychom jinak zapomněli.

Například k tomuto receptu!

IMG_5986.JPG

Tenhle recept jsem si moc oblíbila a dělám ho tak často, že kdybych neměla uloženou jeho fotku, úplně bych zapomněla, podělit se o něj i s vámi. Základem je moje nejoblíbenější příloha - quinoa. Quinoa má lehce oříškovou chuť, kterou skvěle doplní směs pečené zeleniny. Pečená zelenina krásně zahřeje, a zároveň tělu dodá spoustu zdraví prospěšných látek. Zdravé tuky zajistí zase krémové tahini & křupavá slunečnicová semínka, zatímco bílkovinami jídlo nabijou černé fazole.

IMG_5987.JPG

V životě je nejdůležitější rovnováha, a tak si pro jednou dovolím být zlým pánem - vyzkoušejte tenhle recept!

IMG_5988.JPG

INGREDIENCE:

 • 1/2 konzervy černých fazolí

 • 1/2 hrnku quinoa

 • 1 čajová lžička skořice

 • 1/2 hrnku dýně hokkaido

 • 1/2 hrnku červené řepy

 • 1/2 hrnku kapustiček

 • Hrst kadeřávku

 • 1 polévková lžíce slunečnicových semínek

 • 2 polévkové lžíce tahini

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Dýni, řepu a kapustičky nakrájíme na malé kousky, dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct do změknutí, přibližně 35 min.

Quinoa dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody, posypeme skořicí a necháme vařit, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Černé fazole propláchneme studenou vodou.

Do mísy dáme čerstvý kadeřávek a přidáme uvařenou quinoa, opečenou zeleninu a černé fazole. Vše posypeme slunečnicovými semínky, zalijeme tahini a můžeme podávat!


When was the last time you read a book? To be honest, I used to love reading so much but then... I found it as a waste of time. You know, I wasn’t productive! However, now I’m starting to realise how important in life is the balance.

And while extremes are easy, the balance takes practice.

Be honest - have you ever thought about how much time you spend on social media? And why do you follow people that you follow? In fact, so often we criticise social media yet we don’t actually realise that it depends solely on us whether they are a good servant or a bad master. Personally, I deleted toxic people and started following accounts which inspire me instead. So now I’ve got literally nothing against social media - in fact, it even serves as a return ticket to the moments we’d normally forget.

To this recipe for example!

IMG_5986.JPG

I fell in love with this recipe so much and I’m making it so often that if I hadn’t found it’s photo I’d absolutely forget to share it with you as well. The main ingredient is my favourite grain - the quinoa. Quinoa has a nutty taste which goes together perfectly with roasted veggies. Roasted veggies are truly comforting and they also provide your body with tons of health benefits. Tahini & sunflower seeds are sources of healthy fats while black beans are what make a protein bomb out of this meal.

IMG_5987.JPG

Life is all about that balance so let me be a bad master for once - try out this recipe!

IMG_5988.JPG

INGREDIENTS:

 • 1/2 can of black beans

 • 1/2 cup of quinoa

 • 1 teaspoon of cinnamon

 • 1/2 cup of hokkaido pumpkin

 • 1/2 cup of beetroot

 • 1/2 cup of Brussels sprouts

 • Handful of kale

 • 1 tablespoon of sunflower seeds

 • 2 tablespoons of tahini

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Chop the pumpkin, the beetroot and the Brussels sprouts, place them onto a baking tray and let them bake until soft, for around 35 minutes.

Add the quinoa into a saucepan, pour in double amount of hot water, sprinkle with the cinnamon and let it cook until all the water has been absorbed.

Rinse the black beans under cold water.

Add the fresh kale into a bowl along with the cooked quinoa, baked veggies and black beans. Sprinkle all over the sunflower seeds, drizzle with the tahini and serve!

SWEET POTATO MASH WITH BALSAMIC TEMPEH & CINNAMON ROASTED CHICKPEAS

SWEET POTATO MASH WITH BALSAMIC TEMPEH & CINNAMON ROASTED CHICKPEAS

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS & BAKED SWEET POTATO

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS & BAKED SWEET POTATO