Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

POWER PROTEIN BOWL

POWER PROTEIN BOWL

Tak a teď si zkuste vzpomenout, kým jste byli před rokem. Před pěti, deseti lety...Skoro se zdá, jako by to byl úplně jiný člověk, že? Právě to mě nikdy nepřestane fascinovat - žijeme den za dnem, děláme malá nevýznamná rozhodnutí, a přitom tyhle drobné krůčky vedou k opravdu velkým věcem. I v mém životě se poslední dobou udála spousta nového, a to i přesto, že nemám ráda změny. Myslím totiž, že mám konečně trochu jasnější cíl a hlavně představu o tom, jak ho dosáhnout - musím vystupovat ze své komfortní zóny.

Co vám budu povídat. Komfortní zóna je moc příjemné místo. Nic vás tam netíží, nestresuje ani netrápí. Zároveň vás ale nikam neposouvá, a dokonce kvůli ní o mnohé přicházíte. I já sama jsem v ní dlouho byla, napáchala jsem tam spoustu chyb, a i když se snažím ničeho nelitovat, některé věci bych udělala jinak. Vrátit čas sice nemůžu, avšak každý den mám možnost překonávat sama sebe a snažit se být lepší, než ten den předchozí - a tak vznikl tenhle recept.

IMG_4732.JPG

Je jedna věc, které ve svém životě opravdu lituji - že jsem se kvůli vzpomínkám ze školní jídelny dlouho vyhýbala bramborám.

Ach, ještě, že jsou ta léta plná utrpení pryč!

IMG_4733.JPG

Poslední dobou jsem si totiž brambory opravdu oblíbila a jím je téměř pořád. Jsou levné, výživné, a také mají široké využití! Dají se připravit jako hranolky, šťouchané brambory nebo kaše, já je mám ale nejradši obalené ve směsi koření skořice & kurkumy a opečené dokřupava. Právě ta směs koření vytvoří lehce nasládlou krustu, kterou skvěle doplní sladká chuť grilované mrkve. Jako zdroj bílkovin jsem použila černé fazole, které jsem ještě doplnila krémovým dipem z dýňového proteinu.

IMG_4736.JPG

Jedné věci ale lituji - že vám nemůžu dát ochutnat. Proto tady máte alespoň recept!

INGREDIENCE:

Pečené brambory:

 • 3 střední brambory
 • 2 čajové lžičky kurkumy
 • 1 čajová lžička skořice

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Brambory omyjeme, nakrájíme a dáme do velké mísy. Poté je posypeme kořením, promícháme a necháme péct přibližně 40 minut společně s nakrájenou mrkví.

Brokolici vaříme přibližně 5 min v horké vodě.

Do hrnku dáme dýňový protein, přilijeme trochu vody a promícháme do požadované konzistence.

Černé fazole propláchneme a dáme do mísy. Přidáme opečené brambory, mrkev, brokolici, vše zalijeme proteinovým dresinkem, posypeme lahůdkovým droždím a můžeme podávat!


So now try to remember who you were a year ago. Five, ten years ago...it seems like a completely different person, doesn’t it? That’s just something I’ll never stop being fascinated about - we live day by day, we make little decisions and don’t actually realize that those tiny steps often lead to such a great things. I also experienced so many new things recently even though I don’t like changes. In fact, I think that I finally have a clearer vision of my goal and what I need to do in order to achieve it - I must step out of my comfort zone.

Let’s be honest. The comfort zone is such a nice, peaceful place. However, nothing ever grows there - in fact, it’s only stopping you from reaching your goal. I’ve been there for so long, I’ve made many mistakes and even though I’m trying not to regret anything, there are certain things I’d do differently. I can’t take the time back but every day I’m given that amazing opportunity to be better than I was the day before - and so that’s how this recipe was made.

IMG_4732.JPG

There’s one thing in my life I honestly regret - that I avoided potatoes for so long because of the school cafeteria memories.

Oh my, how happy I am that those painful years are gone!

IMG_4733.JPG

Lately I’m absolutely obsessed with potatoes and I’d eat them whole day long. They are cheap, filling and they can be used various ways as well! You can make fries, boiled or mashed potatoes, but my favourite way how to eat them is baked with some cinnamon & turmeric. This combination of spices creates a slightly sweet crust which goes together perfectly with sweet carrots. I went for black beans as a source of protein and I also made the creamiest dressing out of the pumpkin protein powder.

IMG_4736.JPG

However, there’s one thing I regret - that I can’t give you a taste. So at least here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1/2 can of black beans
 • 1/2 cup of broccoli
 • 2 carrots
 • 2 tablespoons of Vital factory pumpkin protein powder (you can get 5% off by entering the code “TEREZAS5”)
 • 1 tablespoon of nutritional yeast

Baked potatoes:

 • 3 medium potatoes
 • 2 teaspoons of turmeric
 • 1 teaspoon of cinnamon

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Wash the potatoes, chop them and place them into a large bowl. Sprinkle them with the seasoning, give them a good stir and let them bake for 40 minutes along with the carrots.

Cook the broccoli for around 5 minutes in a hot water.

Add the pumpkin protein powder into a mug, pour in a little bit of water and whisk until required consistency.

Rinse the black beans and place them into a bowl. Add in the baked potatoes, carrots, broccoli, pour all over the dressing, sprinkle with the nutritional yeast and serve!

GRILLED VEGGIES PEANUT QUINOA SALAD

GRILLED VEGGIES PEANUT QUINOA SALAD

CREAMY BEETROOT SPAGHETTI

CREAMY BEETROOT SPAGHETTI