Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHILLI MEXICAN STUFFED PIZZA BOATS

CHILLI MEXICAN STUFFED PIZZA BOATS

To, že musím do školy 5x týdně vstávat mi nevadí. Že tam musím půl dne dřepět a doma se ještě učit se také dá přežít. Co je ale už fakt přes čáru, jsou ty krabičkové obědy. To večerní vaření, tisíc tašek a studené jídlo. Co mi ale vadí ze všeho nejvíc je to, jak je to v krabičkách ošklivě naházené a neuspořádané!

Přiznávám, jsem úchyl - ale miluju, když jídlo hezky vypadá a má na talíři nějaké uspořádání. Když tedy o víkendech konečně vařím jídlo, které po tom můžu rovnou sníst, je kolem toho hotový obřad. Nejdřív celý proces natáčím, potom zmateně běhám po bytě a hledám nejlepší zátiší na fotku a hlavně nesmím zapomenout na snapchat a instastories. Takže nakonec mám vlastně jídlo studené i o víkendu.

Nicméně mě moje trochu autistická posedlost dovedla ke vzniku tohohle receptu. Napadlo mě, že by rýže mohla vypadat hezky v jakýchsi cuketových lodičkách, a tak jsem jí v nich zkusila zapéct. Nikdy bych ale nečekala, co dostanu - asi mi nebudete věřit, ale přísahám, že to chutnalo jako pizza! Cuketa byla superkřupavá, rýže hodně pálivá a kešu sýr naopak jemný. Opravdu vám přeju zažít ten pocit, když se tyhle tři chutě spojí! Takže pokud máte rádi pizzu, vynikající jídlo a nebo jste jednoduše posedlí hezky nazdobeným talířem, tady máte recept:

INGREDIENCE:

- 1 velká cuketa

- ½ hrnku hnědé rýže

- 90 g chilli tofu

- ½ konzervy fazolového mixu

- 2 polévkové lžíce kukuřice

- 1 polévková lžíce tomatového pyré

- 1 čajová lžička sladká paprika

- čerstvá bazalka

- olivový olej

Kešu sýr (na 1 hrnek):

- 1/3 hrnku kešu ořechů

- 1/3 hrnku mandlového mléka

- 1 polévková lžíce lahůdkového droždí

- ½  čajové lžičky sladké papriky

Do mixéru dáme všechny ingredience na kešu sýr a mixujeme do požadované konzistence.

Rýži dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud ji všechnu neabsorbuje.

Cuketu si rozkrojíme na půl a lžičkou vydlabeme vnitřek.

Na pánvi s olivovým olejem osmahneme tofu, poté přidáme fazole, tomatové pyré, kukuřici, koření a uvařenou rýži. Důkladně promícháme a vaříme přibližně 5 minut.

Směs přemístíme do cuket a dáme do trouby zapéct na 180°C 10 minut.

Servírujeme s čerstvou bazalkou a kešu sýrem.


I don't mind waking up 5x times a week for school. I can also deal with the fact I have to sit there whole day and then learn at home again. But what I literally can't stand are those packed lunches. Late night cooking, thousands of bags and cold food. What I actually hate the most about the boxes is how horrible the meal looks in them.

I admit I'm a weirdo - but I love when the food looks appealing and have some kind of order on a plate. So when I cook during the weekends food I can eat right after, it's always provided with such a ceremony. I start by recording the making process, then run throughout the flat looking for appropriate photo background and I can't forget about snapchat&instastories. So in the end I have cold food on the weekends as well.

However, my little autistic obsession caused this recipe. I got an idea that the rice could look appetizing in some kind of zucchini boats so I filled zucchini with rice and baked it. I would never expect what I got - it tasted like pizza! The zucchini was crispy, rice pretty spice and cashew cream light. I wish you could feel the deliciousness when these three tastes combined together! So if you like pizza, delicious food or you are simply obsessed with decorating your plate, here is the recipe:

INGREDIENTS:

- 1 large zucchini

- ½ cup of rice

- 90 g of chilli tofu

- ½ can of beans mix

- 2 tablespoons of sweetcorn

- 1 tablespoon of tomato purée

- 1 teaspoon of sweet paprika

- fresh basil

- olive oil

Cashew cheese (makes 1 cup):

- 1/3 cup of cashews

- 1/3 cup of almond milk

- 1 tablespoon of nutritional yeast

- ½  teaspoon of sweet paprika

Place all the cashew cheese ingredients into a blender and blend until required consistency.

Add the rice into a saucepan, pour in double amount of water and cook until all the water has been absorbed.

Cut the zucchini lengthwise into halves and scoop out the insides using small spoon.

Drizzle a frying pan with olive oil and sauté the tofu. Then add beans, tomato purée, sweetcorn, spices and cooked rice. Mix properly and cook for 5 minutes.

Fill the zucchini boats with the mixture and place them into an oven to bake on 180°C for 10 minutes.

Serve with fresh basil leaves and cashew cheese.

WARM BUCKWHEAT SALAD

WARM BUCKWHEAT SALAD