Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PENNE A'LLA NORMA

PENNE A'LLA NORMA

Někdy si tak říkám, že bych vážně potřebovala proplesknout. Pořádně si ani neuvědomuju, jaké mám štěstí, že žiju v zemi bez válek, přírodních katastrof i bezpráví, že můžu jíst zdravé jídlo a že mám střechu nad hlavou. Často se dokonce přistihnu, jak jsem nevděčně nespokojená. Víte proč?

Člověk totiž vždycky chce to, co nemá.

IMG_2544.JPG

Když v létě rodiče plánovali dovolenou, nikam se mi nechtělo - teď bych se klidně nechala zavřít do zvířecí klece v zavazadlovém prostoru, jen abych se dostala k moři. Nakonec jsem do té Itálie sice odjela, ale dělala jsem tam všechno proto, abych se nemusela jen nudně opalovat - teď dělám všechno proto, abych si správně nanesla samoopalovák. A hlavně mi tam chybělo moje klasické české jídlo tak moc, že jsem oběhla celé město, jen abych sehnala kedlubnu - teď mi chybí klasické italské jídlo tak moc, že jsem udělala všechno pro to, abych vymyslela recept na pravé italské těstoviny.

IMG_2545.JPG

Sice těstoviny zas tak moc nemusím, ale s tím chladným podzimem jsem dostala chuť na něco, co krásně zahřeje a příjemně zasytí - a proto jsem se inspirovala sicilským jídlem pasta a'lla norma. Tyto těstoviny jsou tradičně dělané s lilkem, rajčaty a sýrem ricotta. Zeleninový základ jsem sice nechala stejný, ale s ricottou jsem si pořádně vyhrála - chtěla jsem totiž, aby byl můj recept veganský. Proto jsem použila hedvábné tofu, které má samo o sobě krémovou konzistenci a díky směsi bylinek ricottu připomíná dokonce i chutí.

IMG_2546.JPG

A jelikož určitě také chcete to, co nemáte, tady je recept!

INGREDIENCE:

 • 100 g těstovin dle chuti (já použila těstoviny ze zelené čočky od značky Explore)
 • 1 hrnek nakrájeného lilku
 • 1 hrnek cherry rajčátek
 • 1/2 konzervy sekaných rajčat
 • 2 polévkové lžíce tomatového pyré
 • 1/2 bílé cibule
 • 1 čajová lžička mletého česneku
 • Hrst bazalky

Ricotta:

Nejdříve si připravíme ricottu - pomocí papírových utěrek z tofu vymačkáme všechnu přebytečnou vodu. Poté ho dáme do mixéru společně se zbývajícími ingrediencemi a rozmixujeme do požadované konzistence.

Těstoviny vaříme dle instrukcí na obale - cca 7 min v horké vodě.

Pánev pokapeme trochou vody a osmahneme cibulku společně s kořením. Poté přidáme nakrájený lilek + cherryrajčátka a necháme vařit do mírného změknutí, cca 3 min. Přilijeme sekaná rajčata společně s tomatovým pyré, promícháme a vaříme 10 min. Na závěr přidáme uvařené těstoviny a vše důkladně promícháme.

Směs přemístíme do mísy, posypeme tofu ricottou a čerstvou bazalkou a můžeme podávat!


Honestly, there are days when I would deserve to be punched in the face. The reason is that I tend to forget about how lucky I'm to live in the country without wars, natural disasters and injustice, that I can eat healthy food and sleep in my own bed. Sometimes I even catch myself being ungrateful and dissatisfied. Do you know why?

One always wants what he doesn't have.

IMG_2544.JPG

When my parents were planning holidays during the summer, I was considering for so long whether to go or not - now I'd lock myself in an animal cage and travel in a luggage area just in order to get to the sea. I actually did go to Italy but I was doing everything as I didn't want to be bored and just sunbath - now I'm doing everything to put on the fake tan cream properly. However, what I was missing the most was the traditional Czech food and I would run all over the city trying to find kohlrabi - now I was missing the traditional Italian food so much that I started creating classical pasta recipe.

IMG_2544.JPG

Even though I'm not a great fan of pasta I started craving some comfort food as the weather got colder - so I got inspired by the Sicilian meal pasta a'lla norma. This dish traditionally consists of eggplant, tomatoes and ricotta cheese. I left the veggie base same but I played a bit with the ricotta cheese - I wanted my recipe to be completely vegan. So I used the silken tofu which has a creamy consistency on its own and it actually tastes like ricotta with the right seasoning.

IMG_2546.JPG

And as you probably want what you don't have as well, here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 100 g pasta of choice (I used green lentil pasta by the brand called Explore)
 • 1 cup of chopped aubergine
 • 1 cup of cherry tomatoes
 • 1/2 can of chopped tomatoes
 • 2 tablespoons of tomato purée
 • 1/2 of white onion
 • 1 teaspoon of ground garlic
 • Handful of basil

For the ricotta:

 • 100 g of extra firm tofu
 • 2 tablespoons of nutritional yeast
 • 2 tablespoons of unsweetened almond milk
 • 1 teaspoon of lemon juice
 • 1 teaspoon of basil
 • 1 teaspoon of oregano
 • 1/2 teaspoon of ground garlic 

Start by making the tofu ricotta - using the paper towel drain all the excess water. Next place the tofu into a blender along with all the remaining ingredients and blend until required consistency.

Cook the pasta according to the package instruction - for about 7 minutes in a hot water.

Drizzle the frying pan with a little bit of water and sauté the onion along with the spices. Next stir in chopped aubergine + cherry tomatoes and let them cook until tender, for about 3 minutes. Pour in chopped tomatoes along with the tomato purée, mix it together and cook for 10 minutes. Finally add in the cooked pasta and mix it all properly.

Transfer the mixture into a bowl, sprinkle the tofu ricotta + fresh basil on top and serve!

CREAMY PEANUT BROWN RICE & ROASTED CHICKPEAS

CREAMY PEANUT BROWN RICE & ROASTED CHICKPEAS

WARM BLACK RICE SALAD

WARM BLACK RICE SALAD