Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PEA PROTEIN PIZZA

PEA PROTEIN PIZZA

Sice se snažím šířit, aby byl každý sám sebou, ale věřte mi, že i já jsem svojí odlišností dlouhá léta trpěla. Začalo to už ve školce, kdy jsem každé ráno plakala, že tam nechci jít, jelikož jsem si neměla s kým hrát. Na základce byl zase můj hlavní problém, jestli mám dostatečně výrazný make-up, zatímco moje spolužačky měli pořád ještě problémy tak akorát se sestavením hračky z Kinder vajíčka. Později na gymplu jsem trávila večery radši doma s knížkou, než v baru s flaškou, a tak jsem si celý život připadala tak nějak... jiná.

A právě proto nikdy nepřestanu být vděčná za tu skvělou komunitu, kterou teď kolem sebe mám.

Potvrdila jsem si to začátkem května na Veggie Náplavce. Bylo to poprvé, co jsem viděla tolik veganů na jednom místě a uvědomila jsem si díky tomu několik věcí - hlavně to, že rozhodnutí přejít na veganství bylo to nejlepší, co jsem v životě udělala. Díky veganství jsem poznala spoustu nových, pozitivních lidí, co šíří lásku kolem sebe a snaží se ten náš svět udělat lepší. Ono totiž...opravdu někdy není špatné být jiný.

A tahle pizza je toho důkazem!

IMG_2976.JPG

Moje pizza chutná jako z klasické italské restaurace, je křupavá, a dokonce se na ní pomalu roztéká sýr. Přesto je ale úplně jiná, než ostatní - je rychlá, jednoduchá, zdravá, veganská a hlavně plná bílkovin! Použila jsem na ní totiž hrachový protein Glossy line, který od ostatních proteinů také značně liší. Obsahuje jen 1 čistě přírodní surovinu, tedy hrášek, není nijak chemicky upravovaný nebo dochucený, je bio a raw. Nemá žádnou příchuť a svou konzistencí skvěle nahradí mouku, proto je na proteinovou pizzu úplně ideální! Jestli byste ho chtěli také vyzkoušet, najdete ho zde a s kódem “TEREZAS5” získáte slevu 5% na celou objednávku.

IMG_2977.JPG

A jestli byste chtěli vyzkoušet, jak je to vlastně úžasné být jiný, tady máte recept!

IMG_2979.JPG

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Do hrnku dáme lněné semínko společně s vodou, promícháme a necháme nabobtnat.

Mouku nasypeme do mísy společně s hrachovým proteinem & kypřícím práškem a promícháme. Přidáme vzniklé lněné vajíčko, postupně přiléváme vodu a mícháme, dokud nevznikne těsto.

Těsto přemístíme do dortové formy vyložené pečícím papírem a necháme péct přibližně 15 minut.

Poté pizzu vyndáme, přidáme oblíbenou oblohu a vrátíme zpět do trouby na 10 minut. 

Po vychladnutí můžeme rovnou podávat!


Even though right now I’m all about that self-love vibes, trust me that I used to struggle with accepting myself as well. It already started in the kindergarten when I cried every morning as I didn’t have anyone to play with. Then in the primary school my greatest problem was which make-up to choose while my classmates still had problems with assembling the Kinder chocolate toy. Later on I would rather spend Friday night with a book than in the club so basically my whole life I was feeling...different.

And that’s exactly the reason why I’m so grateful for the community I now have around.

I was on the vegan fest at the beginning of May and it was the first time I saw so many vegans on one place. I realized many things - most importantly, that the decision to go vegan was the best decision I’ve ever made. I met many new, positive people who are spreading love and doing their best to make our world a better place. Well in fact, sometimes it’s not a bad thing to be different.

And this pizza is the proof!

IMG_2976.JPG

My pizza tastes like the traditional Italian one, it’s crispy and it even has a slowly melting cheese on top. Nevertheless, it’s absolutely different than all the other pizzas - it’s quick, easy, healthy, vegan and full of protein! I used the pea protein powder by the Glossy line which is different than other protein powders as well. It contains purely peas, it’s raw, organic and doesn’t contain any artificial sweeteners. It doesn’t have any flavour and it perfectly substitutes the flour so it’s ideal for a crispy protein pizza! If you’d like to try it as well, click here and you can even get 5% off by entering the code “TEREZAS5”.

IMG_2977.JPG

And if you’d like to try how amazing it is to be different, here is the recipe!

IMG_2979.JPG

INGREDIENTS:

  • 1 cup of whole wheat spelt flour
  • 1/2 cup of pea protein (click here and get 5% off using the code “TEREZAS5”)
  • 3/4 cup of warm water
  • 1 tablespoon of flax seeds + 3 tablespoons of water
  • 1 teaspoon of baking powder
  • + tomato purée, cherry tomatoes, vegan cheese, spinach, sweetcorn

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Add the flax seeds into a mug, pour in the water, mix and set aside.

Add the flour into a large bowl along with the pea protein & the baking powder and give it a good stir. Add in the flax egg, gradually pour in the water and mix until dough forms.

Transfer the dough into a cake tin and let it bake for around 15 minutes.

Remove the pizza, add your favourite toppings and place it back to bake for 10 more minutes.

Then it’s ready to serve!

ALMOND QUINOA STUFFED SWEET POTATO

ALMOND QUINOA STUFFED SWEET POTATO

HOW TO BUILD A BUDDHA BOWL

HOW TO BUILD A BUDDHA BOWL