Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PEANUT SEITAN STUFFED SWEET POTATO

PEANUT SEITAN STUFFED SWEET POTATO

K narozeninám jsem dostala spoustu krásných dárků, ale přesto mi to, co bych si přála nejvíc, nikdo nedal - návod, jak mám žít. Doteď jsem byla omezovaná různými pravidly a nařízeními a najednou jsem v tom svobodném stavu, po kterém jsem celé dětství toužila. Jenže víte, jaký je problém? Že jaký si to uděláš, takový to máš.

Když mi dřív někdo říkal, co mám dělat a jak mám žít, přišlo mi to otravné. Teď se ale najednou cítím jako malý člověk ztracený ve velkém světě, který by byl za jakoukoliv radu vděčný. Totiž samozřejmě jsou určité věci, které můžeme jen těžko ovlivnit, ale přesto jsem přesvědčená, že si svůj život určujeme sami. Každý den děláme stovky rozhodnutí, jednáme podle nich a pochopitelně potom neseme jejich následky. Nevím, jestli jsou všechna moje rozhodnutí dobrá a jestli vždycky jednám správně, ale jedním jsem si jistá - následky rozpečené batáty s krémovým arašídovým dresinkem ponesu ráda!

IMG_2679.JPG

Nebojte, rozhodnutí uvařit tohle jídlo vám sice navždy změní život, ale samotné jednání, tedy příprava receptu, vyžaduje jen pár minut a základních ingrediencí. Následkem je ovšem slaďoučká rozpečená batáta, která je plná komplexních sacharidů, a proto je ideální potréninkové jídlo. Zároveň je naplněná seitanem, což je rostlinný zdroj bílkovin, čerstvou zeleninou, která je bohatá na vlákninu a arašídy, které zajistí zdravé tuky. Vše je zalité krémově sladkým arašídovým dresinkem, který jednotlivé chutě spojí a dotáhne k dokonalosti.

Sice bych vám nejradši dala ochutnat, ale holt jaký si to uděláš, takový to máš - proto tady máte recept! 

INGREDIENCE:

 • 1 střední batáta
 • 100 g seitanu
 • 1/2 hrnku strouhané mrkve
 • 1/2 hrnku nakrájeného zelí
 • 1/2 hrnku brokolice
 • Hrst hrachových lusků
 • Hrst jarní cibulky
 • Hrst koriandru
 • 2 polévkové lžíce arašídů

Dresink:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Batátu propícháme vidličkou po celé délce a necháme péct do změknutí, přibližně 45 min.

Mezitím si připravíme vše na náplň - zelí, brokolici a hrachové lusky dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a necháme vařit 10 min. Seitan si nakrájíme na malé kousky, které napřírodno osmahneme na nepřilnavé pánvi. Poté dáme vše do misky společně se strouhanou mrkví a promícháme.

Na závěr si připravíme dresink - PB2 dáme do hrnku společně s javorovým sirupem + vodou a promícháme do požadované konzistence.

Rozpečenou batátu přendáme na talíř, rozřízneme a naplníme směsí seitanu a zeleniny. Vše zalijeme dresinkem, posypeme arašídy, koriandrem, cibulkou a můžeme podávat!


I got many amazing presents for my birthday but to be honest, I didn’t get what I wanted the most - the instructions how to live. As a child I was restricted by various rules but now I’ve reached that state I always wanted to be, the state of a complete freedom. But do you know what’s the biggest problem? That what goes around, comes back around.

When someone was telling me how to live, I used to find it annoying. However, right now I’m feeling like a tiny human lost in a great big world and I’d do anything for some instructions. Of course there are things we can’t influence but I actually believe that we create our own lives. We make decisions, act and deal with the consequences. Well, I don’t know whether all of my decisions are right but I’m sure in one thing - I can deal with baked sweet potato with creamy peanut dressing as a result!

IMG_2679.JPG

Don’t worry, the decision to make that meal might change your life but the act, I mean the preparation, takes just few minutes and requires few ingredients. The result is perfectly baked sweet potato which is a great source of complex carbs and perfect post workout meal. Also, it’s stuffed with the seitan (plant based source of protein), veggies (perfect source of fiber) and peanuts (source of healthy fats). Everything is drizzled with creamy peanut butter dressing which combines all the flavours perfectly.

I’d love to give you a bite, but you know, what goes around, comes back around - so here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1 medium sweet potato
 • 100 g of seitan
 • 1/2 cup of shredded carrot
 • 1/2 cup of shredded cabbage
 • 1/2 cup of broccoli
 • Handful of sugar snap peas
 • Handful of spring onion
 • Handful of coriander
 • 2 tablespoons of peanuts

For the dressing:

 • 2 tablespoons of PB2
 • 1 teaspoon of maple syrup 

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Prick the sweet potato using a fork and let it bake until tender, for around 45 minutes.

Meanwhile prepare all the stuff for the filling - add the cabbage, broccoli and peas into a saucepan, pour in hot water and let it all cook for around 10 minutes. Slice the seitan into small pieces and sauté them on a non-stick pan. Then transfer everything into a bowl along with the shredded carrot and mix it all together.

Finally make the dressing - add the PB2 into a mug along with the maple syrup + water and whisk until required consistency.

Transfer baked sweet potato onto a plate and fill it with the veggie&seitan mixture. Drizzle with the dressing, sprinkle with the peanuts, coriander, onion and serve!

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS WITH QUINOA & SWEET POTATO NOODLES

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS WITH QUINOA & SWEET POTATO NOODLES

BBQ SEITAN BUDDHA BOWL

BBQ SEITAN BUDDHA BOWL