Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PEANUT QUINOA & CINNAMON ROASTED CHICKPEAS

PEANUT QUINOA & CINNAMON ROASTED CHICKPEAS

Za pár dní to bude přesně šest měsíců od začátku nového roku, a proto by mě schválně zajímalo - dodržuješ svá novoroční předsevzetí? Nebo sis pár dní po Novém roce řekl, že radši začneš až v pondělí a nakonec jsi nezačal doteď? Já vím. Ono je mnohem jednodušší čekat až budeš ,,připravený”. Pravda je ale taková, že nikdy nebudeš 100% připravený a že to Tvé ,,někdy” je právě dnes. Proto jestli po něčem opravdu toužíš, zahoď strach ze selhání a prostě to udělej.

Uvidíš, že když k sobě budeš upřímný a když budeš dělat přesně to, po čem toužíš, začnou se dít úžasné věci. Tvůj život se najednou změní, najednou zpomalí. Přestaneš čekat na Nový rok, na pondělí nebo na nějakou jinou speciální příležitost. Začneš žít v přítomném okamžiku, Tvá duše bude naplněná štěstím - a tvé břicho quinoou!

IMG_4402.JPG

Právě quinoa je jedna z mých nejoblíbenějších příloh, jelikož je nabitá živinami, obsahuje kompletní aminokyselinové spektrum a také má neodolatelně oříškovou chuť. Proto jsem jí zkombinovala se směsí oříšků a navíc jsem ještě přidala božsky krémový arašídový dresink. Zeleninu jsem jen dochutila výraznou omáčkou tamari a k naprosté dokonalosti jídlo dotáhla perfektně křupavá cizrna se skořicí.

IMG_4400.JPG

Proto udělej to, po čem toužíš - vyzkoušej tenhle recept rovnou teď!

INGREDIENCE:

Cizrnu propláchneme, posypeme jí skořicí a dáme na 20 minut péct do trouby vyhřáté na 200°C.

Quinou dáme do hrnce, zalijeme ji dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Zeleninu osmahneme na pánvi a poté přilijeme tamari. Důkladně promícháme a necháme vařit do změknutí, přibližně 7 minut.

Poté vše přemístíme do misky, přidáme oříšky & dresink z PB2 a můžeme podávat!


In few days it will be exactly six months since the beginning of the New Year so be honest with me now - do you still follow your New Year’s resolution? Or you haven’t even started because you always made an excuse to start next Monday? I know. It’s much easier to wait until you are ,,ready”. But the truth is, you’ll never be 100% ready and it’s going to get to a point where you realize that “someday” is today. So if you truly want something, ignore the fear of failure and just start.

You’ll see that amazing things happen when you get honest with yourself and start following your passion. Your life changes, it literally slows down. You stop wishing for New year, Monday or any other special event. You begin to live in each moment, your soul will be full of joy - and your belly will be full of quinoa!

IMG_4402.JPG

Quinoa is actually one of my favourite grains as it’s packed with nutrients, contains all essential amino acids and also has a delicious nutty flavour. That was actually the reason why I combined it with a mix of nuts and a heavenly creamy dressing. I only drizzled veggies with a tamari and perfectly crispy cinnamon roasted chickpeas made the meal unbeatable.

IMG_4400.JPG

So follow your passion - try this recipe right now!

INGREDIENTS:

 • 65 g of quinoa

 • 125 g of chickpeas

 • Pinch of cinnamon

 • 100 g of broccoli

 • 100 g of shredded carrot

 • 50 g of sweetcorn

 • 50 g of peas

 • 20 ml of tamari

 • 10 g of almonds

 • 10 g of peanuts
 • 10 g of pistachios
 • 15 g of PB2

Rinse the chickpeas, sprinkle them with the cinnamon and place them into the oven to bake for around 20 minutes on 200°C.

Add the quinoa into a pot, cover it with double amount of hot water and let it cook until all the water has been absorbed.

Sauté the veggies on a pan and pour in the tamari. Give everything a good stir and let it cook until soft, for around 7 minutes.

Then transfer everything into a bowl, add in the nuts & PB2 dressing and serve!

CREAMY SPAGHETTI WITH PECANS

CREAMY SPAGHETTI WITH PECANS

CASHEW SPAGHETTI

CASHEW SPAGHETTI