Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES

Víte, co je na tom všem blogování možná úplně nejlepší? Zprávy od vás. To, že se mnou sdílíte všechny vaše příběhy, a to i přesto, že kolikrát nejsou zrovna pozitivní. Díky tomu jsem se naučila nikoho neodsuzovat, protože nikdy nevím, čím si daný člověk zrovna prochází a jestli náhodou také nesvádí nějaký svůj vnitřní boj, o kterém nikdo jiný neví.

Vždyť i já sama svůj vnitřní boj mám.

Vždyť to znáte - extrémy jsou jednoduché, to rovnováha vyžaduje praxi. A já jsem všechny ty plány, cíle a povinnosti úplně zapomněla vyvažovat také odpočinkem. Proto jsem nedávno začala s meditací a i když mi to v běžném životě opravdu pomáhá, nikdy bych nevěřila, jak je těžké soustředit se jen na vlastní dech a na chvíli vypnout všechny myšlenky - ještě navíc, když myslíte na křupavý seitan s oříškovou quinoou!

IMG_4053.JPG

Ale tak, zkuste mě pochopit - už jste někdy zažili ten pocit, kdy se vám zrychlí dech, jen když někoho vidíte? Kdy se kolena lehce roztřesou, srdce se najednou zalije štěstím a vy víte, že si tenhle okamžik budete pamatovat do konce svého života? Tak přesně takové pocity zažívám s tímto receptem. Jeho chuť je sice až extrémně dokonalá a příprava je až extrémně jednoduchá, ale makronutrienty jsou v rovnováze. Bílkoviny zajistí křupavý seitan, sacharidy oříšková quinoa a zdravé tuky mandle, a tak není recept jenom chutný, ale také opravdu výživný.

IMG_4054.JPG

Já vím, že už od začátku svádíte vnitřní boj s tím, přeskočit rovnou na recept - tak tady ho máte!

IMG_4055.JPG

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.
Seitan si nakrájíme na malé kousky a necháme péct dokřupava, přibližně 20 minut.

Quinou dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody, přidáme hrášek & kadeřávek, promícháme a necháme vařit, dokud se všechna voda neabsorbuje.

Na pánev si nalijeme trochu vody a přidáme uvařenou brokolici společně s nakrájenou mrkví. Zalijeme tamari & javorovým sirupem, promícháme a necháme vařit do změknutí.

Na závěr si připravíme dresink - dvě polévkové lžíce PB2 zalijeme trochou vody a promícháme do požadované konzistence (případně můžeme použít klasické arašídové máslo).

Vše přemístíme do misky, posypeme mandlemi, zalijeme dresinkem a můžeme podávat!


Do you know what’s the best thing about the blogging? Receiving messages from you. The fact that you are sharing your stories with me even though they are not always positive. Because of that I’ve learned not to judge anyone because I never know what someone is going through and what kind of battles he’s fighting.

Actually, even I’m having my own battle.

You know - extremes are easy, the balance takes practice. And I absolutely forgot to balance all those plans, goals and obligations with some rest as well. That’s actually the reason why I took up the meditation few days ago and even though it’s helping me to deal with a real life stress a lot, I’d never believe how hard it is to concentrate purely on your breath and to calm your mind down - moreover when you think of crispy seitan with nutty quinoa!

IMG_4053.JPG

But guys, try to understand me - have you ever had that feeling when you start breathing faster once you see someone? When your knees starts to shake, your heart gets heavy and you know that you’ll remember this moment for the rest of your life? Well, that’s exactly what I’m feeling when it comes to this recipe. Even though the taste of this meal is extremely delicious and the prep is extremely easy, it has all the macronutrients in balance. The protein’s provided with the seitan, the carbs with the quinoa and the healthy fats with the almonds so not only is the meal very yummy but highly nourishing as well.

IMG_4054.JPG

I know that you are fighting inner battle to scroll straight to the recipe from the very beginning - so there you go!

IMG_4055.JPG

INGREDIENTS:

  • 1/2 cup of quinoa

  • 1/3 cup of frozen peas

  • handful of kale

  • 150 g of seitan

  • 1/2 cup of broccoli

  • 1 carrot

  • 1/3 cup of tamari

  • 2 tablespoons of maple syrup

  • 2 tablespoons of PB2

  • handful of almonds

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Chop the seitan into small pieces and let them bake until crispy, for about 20 minutes.

Add the quinoa into a saucepan, pour in double amount of water, stir in the peas & kale, mix it properly and let it cook until all the water has been absorbed.

Drizzle the frying pan with a little bit of water and add in the broccoli along with the sliced carrot. Pour in the tamari & maple syrup, mix it all together and let it cook until soft.

Finally make the dressing - mix two tablespoons of PB2 with a little bit of water and whisk until required consistency (you can also use regular peanut butter).

Transfer everything into a bowl, sprinkle with almonds, drizzle with the dressing and serve!

RICE STIR-FRY & TOFU “EGGS”

RICE STIR-FRY & TOFU “EGGS”

CREAMY TOMATO WALNUT SPAGHETTI

CREAMY TOMATO WALNUT SPAGHETTI