Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SUPERSPICY LENTIL KUNG PAO

SUPERSPICY LENTIL KUNG PAO

Přísahám, že se jednou přestěhuju do Asie. Fascinuje mě ta kultura, životní styl, ale především jídlo. Jen škoda, že nejvzdálenější Asijské místo, kde jsem zatím byla, je Loving hut na Smíchově. Ale co, i za tuhle zkušenost jsem vděčná. A vlastně díky ní se s vámi můžu podělit o tenhle boží recept!

Smíchov ho totiž ovlivnil hned v několika směrech. Zaprvé, zdejší Loving hut bylo místo, kde jsem poprvé ochutnala veganské kung pao. A kdybyste věděli, jakou já jsem na něj nedávno zase dostala chuť! Asi takovou, že jsem rovnou začala sepisovat domácí recept. A usmyslela jsem si, že jednou z hlavních ingrediencí musí být Sriracha. Superpálivá sladká omáčka, kterou jsem důvěrně znala ze zahraničních vlogů a po které jsem šíleně dlouho toužila. A kvůli které jsem přebíhala od jednoho asijského bistra k druhému, až jsem jí nakonec sehnala. Víte kde? NA SMÍCHOVĚ! A řeknu vám, že takovýhle pocit štěstí už jsem dlouho nezažila.

Nic totiž nebránilo tomu uspokojit mé touhy pustit se do Kung pao!

Se zeleninou jsem tentokrát neexperimentovala, použila jsem jen tu základní. Za to na omáčce jsem se vyřádila pořádně! Smíchala jsem srirachu, arašídové máslo a tamari, přičemž vznikla krémová, nasládlá, ale pořádně pálivá omáčka s výraznou chutí umami. Místo kuřete nebo klasického tofu jsem potom použila čočku a bez jakéhokoliv přehánění to byla jedna z nejlepších věcí, co jsem v životě udělala! Po smíchání s omáčkou vytvořila jakousi kašovitou konzistenci, která se k lehce oříškové hnědé rýži hodila asi tak, jako já ke kešu máslu - PERFEKTNĚ.

Proto pokud máte rádi Asii, už vás nebaví klasické nudle s tofu a chcete zažít něco božského, tady máte recept!

INGREDIENCE:

- 1/2 hrnku hnědé rýže

- 400 g konzervy zelené čočky

- 1/2 bílé cibule

- 1/2 červené papriky, 1/2 zelené papriky

- 1/2 hrnku celeru

- 1 polévková lžíce arašídů

- 1 polévková lžíce arašídového másla

- 1 polévková lžíce tamari

- 1 čajová lžička sriracha

- Kokosový olej

 

Nejdříve necháme vařit rýži - dáme ji do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Na pánvi si rozpustíme kokosový olej a necháme zesklovatět cibulku. Přidáme nakrájenou zeleninu a necháme vařit přibližně 7 min.

Mezitím si připravíme omáčku - smícháme arašídové máslo, tamari, srirachu a horkou vodu (množství vody záleží na tom, jakou chcete konzistenci omáčky, já přidávám 2 polévkové lžíce).

Poté k zelenině přimícháme čočku a omáčku, promícháme a cca 5 min necháme vařit.

Poté přemístíme do mísy, posypeme arašídy a můžeme podávat!


I swear I will move to Asia one day. I'm impressed with the culture, lifestyle and most importantly, food. Unfortunately the furthermost Asian place I've been to was Loving hut at Smíchov. Whatever, I'm thankful even for that experience. Actually because of that experience I'm able to share this heavenly recipe with you!

Smíchov influenced this recipe in various ways. Firstly, I had my very first vegan Kung Pao there. Oh my, if you only knew how much I craved it in the last couple of days! So much that I started writing down a homemade recipe. And I insisted on Sriracha being the main ingredient. Superspicy sweet sauce I had known from foreign vlogs and had wanted to try for so long. Honestly, I was in every single Prague Asian shop in order to find Sriracha. And guess where I finally found it. AT SMÍCHOV! It was one of the happiest moments of my life. 

Nothing could stop me from making my homemade Kung pao!

I didn't experiment with the veggies, I went just for the basic ones. However the sauce I made was epic! I combined Sriracha, peanut butter and tamari which together formed creamy, sweet and superspicy umami taste. Instead of chicken or traditional tofu I used lentils and without any exaggeration, it was one of the best things I've done in my whole life! When combined with the sauce it had a mash consistency and went together with nutty brown rice as I do with cashew butter - PERFECTLY.

So if you are a fan of Asian cuisine while you are tired of boring tofu with noodles and you want to try something amazing, here is the recipe!

INGREDIENTS:

- 1/2 cup of brown rice

- 400 g can of green lentils

- 1/2 white onion

- 1/2 red pepper, 1/2 green pepper

- 1/2 cup of celery

- 1 tablespoon of peanuts

- 1 tablespoon of peanut butter

- 1 tablespoon of tamari

- 1 teaspoon of sriracha

- Coconut oil

Start by cooking the rice - add it into a saucepan along with double amount of water and let it cook until all the water has been absorbed.

Melt the coconut oil and sauté the onion. Add in chopped veggies and cook for about 7 minutes.

Meanwhile make the sauce - combine the peanut butter, sriracha, tamari and boiling water (the amount of water depends on your consistency preference, I go for two tablespoons).

Stir the lentils into the veggies, pour all over the sauce and cook for about 5 minutes.

Transfer everything into a bowl, sprinkle with peanuts and serve!

WARM BUCKWHEAT SALAD

WARM BUCKWHEAT SALAD

CHILLI MEXICAN STUFFED PIZZA BOATS

CHILLI MEXICAN STUFFED PIZZA BOATS