Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

FRESH PASTA SALAD

FRESH PASTA SALAD

Přesně si pamatuji, jak jsem na gymplu tohle klidné, povánoční období úplně zbožňovala. Učitelé v nových pletených svetrech otvírali místo učebnic krabičky s cukrovím, místo poslechu nám pouštěli koledy a jediné, co rozdávali, byly úsměvy. To na vysoké je to jiné. Na vysoké po Vánocích zapomenete, jak vypadá denní světlo nebo třeba ti lidé, co s vámi bydlí a definici spánku se marně snažíte najít v knihách - zkouškové.

IMG_9618.JPG

No dobře, možná trochu přeháním. Vlastně...letos už to zdaleka neprožívám tolik, jako dřív. Minulý rok pro mě byl plný těžkých zkoušek, avšak spoustu jsem se toho díky nim naučila - a tentokrát nemluvím o zkouškách, které se odehrávají ve škole. Nicméně, i když jsem se toho naučila tolik, že jsem na tohle téma natočila samostatné video, jedna věc je v životě přeci jen úplně nejdůležitější - rovnováha.

No řekněte sami, nemáte po probuzení z toho vánočního cukrového kóma chuť na něco zdravého, lehkého a výživného? 

IMG_9619.JPG

Proto jsem si pro vás připravila recept, jehož základem jsou těstoviny s krémovou avokádovou omáčkou, svěží cuketové nudle a čerstvá směs zeleniny. Navíc jsem přidala ještě grilovaný jackfruit, který jsem si poslední dobou moc oblíbila, jelikož svou konzistencí připomíná hovězí, a přitom se jedná o ovoce se spoustou minerálů a vitaminů. A jelikož v rovnováze musí být i čas strávený v kuchyni, je tohle jídlo opravdu rychlé a jednoduché.

IMG_9620.JPG

Proto tady máte recept - jsem si jistá, že tuhle zkoušku zvládnete na jedničku!

IMG_9621.JPG

INGREDIENCE:

 • 100 g oblíbených těstovin

 • 100 g jackfruit

 • 1 střední cuketa

 • 1/2 hrnku cherry rajčátek

 • 1/2 hrnku hub

 • 2 polévkové lžíce kukuřice

 • 2 polévkové lžíce slunečnicových semínek

 • 1/2 avokáda

 • 2 polévkové lžíce mandlového mléka

Těstoviny dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a necháme vařit do změknutí.

Pomocí spiralizéru (nebo škrabky na brambory) vytvoříme cuketové nudle.

Na pánev nalijeme trochu vody a přidáme všechnu zeleninu - cuketové nudle, houby, kukuřici a cherry rajčátka. Vše necháme vařit do změknutí a poté přidáme nakrájený jackfruit.

V misce rozmačkáme avokádo a rozmícháme ho s mandlovým mlékem do krémové konzistence. Poté přidáme uvařené těstoviny a důkladně promícháme.

Těstoviny smícháme se zeleninovou směsí, posypeme slunečnicovými semínky a můžeme podávat!


I can remember pretty exactly how I loved that peaceful after-christmas time while I was on a high school. Teachers in their brand new jumpers were opening boxes with sweets instead of books, they were playing us christmas carols instead of listening exercises and the only thing they were giving us were smiles. Well, it’s a way different now on the University. When you are at the university, after Christmas you forget that there’s such a thing as the sunlight or how people you live with actually look like and you’re desperately trying to find the definition of a sleep in books - finals.

IMG_9618.JPG

Well ok, maybe I’m exaggerating a bit. In fact, I’m much more relaxed about it than I used to be. Last year was full of hard exams for me but I’ve learned so much because of them - and right now I’m not talking about the exams you take in school. However, there’s one thing which is important the most - the balance.

Like, don’t you crave something healthy, light and nourishing after waking up from that Christmas sugar coma?

IMG_9619.JPG

So I’ve prepared for you a recipe which consists of pasta with a creamy avocado sauce, fresh zucchini noodles and light mix of veggies. I also added grilled jackfruit which has become one of my favourite foods as it has a beef-like consistency even though it’s a fruit with tons of minerals and vitamins. And as even the time you spend in the kitchen must be balanced, the meal’s truly quick and easy.

IMG_9620.JPG

So here is the recipe - I bet you’ll make this exam on A!

IMG_9621.JPG

INGREDIENTS:

 • 100 g pasta of choice

 • 100 g of jackfruit

 • 1 medium zucchini

 • 1/2 cup of cherry tomatoes

 • 1/2 cup of mushrooms

 • 2 tablespoons of sweetcorn

 • 2 tablespoons of sunflower seeds

 • 1/2 of the avocado

 • 2 tablespoons of the almond milk

Add the pasta into a saucepan, pour in boiling water and let it cook until soft.

Make the zucchini noodles using the spiralizer (or the vegetable pealer).

Drizzle the frying pan with a little bit of water and cook all the veggies until soft - the zucchini noodles, mushrooms, sweetcorn and cherry tomatoes. Then stir in the jackfruit and let it cook for few more minutes.

Mash the avocado using the fork and whisk it together with the almond milk until creamy. Next add in the cooked pasta and give it a good stir.

Combine the pasta with the veggies, sprinkle it with sunflower seeds and serve!

SWEET POTATO MASH WITH BALSAMIC TEMPEH & CINNAMON ROASTED CHICKPEAS

SWEET POTATO MASH WITH BALSAMIC TEMPEH & CINNAMON ROASTED CHICKPEAS

CREAMY QUINOA WITH BLACK BEANS & ROASTED VEGGIES

CREAMY QUINOA WITH BLACK BEANS & ROASTED VEGGIES