Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

EASY SWEET POTATO & BUCKWHEAT NOODLES

EASY SWEET POTATO & BUCKWHEAT NOODLES

Všimli jste si, že se pořád nad něčím rozhodujeme? Vždyť už jen co nás ráno probudí záře prvních slunečních paprsků, máme dvě možnosti - pokračovat ve snění nebo začít žít svůj sen. A navíc, to rozhodování není vůbec snadné! Nikdo nám s ním neradí, a tak často jednáme bez přemýšlení nebo dokonce přemýšlíme bez jednání. Prozradím vám ale jedno tajemství - vždy si vyberte tu možnost, které se bojíte nejvíc, protože právě ta vás posune dál.

A proto jsem si vybrala veganství.

Bílkoviny, železo, B12...spousta lidí mě od veganství odrazovala a i já jsem z něho měla z počátku strach. Teď ale můžu s klidem říct, že to bylo mé nejlepší rozhodnutí v životě! Už si ani nepamatuji, kdy jsem byla naposledy nemocná a hladina železa se mi naopak zvýšila. Spím tvrdě celou noc a přes den mám tolik energie, že bych nejradši pořád někde běhala. Také jsem nikdy nejedla tolik, jako teď a to výborné jídlo si opravdu užívám. Navíc jsem ale díky veganství poznala spoustu nových, skvělých lidí a přátel na celý život.

Dámy a pánové, dovolte mi představit vám batátu - vaší novou kamarádku s výhodami!

IMG_0658.JPG

Batáty obsahují vysoké množství betakarotenu, vitaminů B6 a C, vápníku, hořčíku nebo železa. Mezi jejich výhody patří například to, že snižují riziko rakoviny, vysoký krevní tlak, posilují imunitu a také se dají připravit na milion způsobů! Já jsem tentokrát zvolila batátové nudle, které jsem smíchala s pohankovými nudlemi a jednoduchou zeleninovou omáčkou.

IMG_0660.JPG

Recept je rychlý a jednoduchý, avšak povedl se tak moc, že vám usnadním rozhodování, co si dnes uvařit - tady ho máte!

INGREDIENCE:

 • 100 g pohankových nudlí
 • 1 střední batáta

Na omáčku:

 • 100 g tofu
 • 1 hrnek krájených hub
 • 1/2 hrnku strouhané mrkve
 • 1/2 hrnku sekaných rajčat
 • Hrst špenátu
 • 1/2 bílé cibule
 • 1 čajová lžička mletého česneku

Nejdříve si připravíme batátové nudle - vytvoříme je pomocí spiralizéru (případně škrabky na brambory) a osmahneme na troše vody.

Pohankové nudle vaříme v horké vodě cca 7 min.

Na pánev nalijeme trochu vody a osmahneme nakrájenou cibulku společně s mletým česnekem. Přidáme houby a vaříme do změknutí. Poté přidáme nadrobené tofu, mrkev, špenát, vše zalijeme sekanými rajčaty, promícháme a necháme vařit přibližně 10 min.

Batátové & pohankové nudle přendáme do mísy, přidáme omáčku a můžeme podávat!


Have you noticed that we are constantly deciding about something? Right after we are woken up by the very first sun breams we have to options - to continue dreaming or to wake up and live our dreams. And actually, those decisions are not easy at all! No one tells us what’s right, so we often act without thinking or even worse, think without acting. But let me tell you a secret - always choose the option that scares you the most because that’s what helps you to grow.

And that my friends is the reason why I chose to go vegan.

The protein, iron, B12...many people were against my transition and I was a little scared as well. However, now I can honestly say that it was the best decision in my life! I can’t even remember the last time I was sick and my iron level has actually risen. I sleep perfectly whole night and I have so much energy I’d run whole day. Also, I’ve never eaten that much and I am truly enjoying all the yummy food. Also, I’ve met a lot of new amazing people and life-time friends.

Ladies and gentleman, meet the sweet potato - your new friend with benefits!

IMG_0658.JPG

The sweet potatoes have a high amount of the beta carotene, vitamins B6 and C, calcium, magnesium or the iron. The benefits are that they lower the risk of the cancer, high blood pressure, they boost the immune system and they can be also prepared various ways! This time I went for the sweet potato noodles which I combined with the buckwheat noodles and easy veggie sauce.

IMG_0660.JPG

The recipe’s quick and easy but it turned out to be so delicious I’ll make your decision what to cook a bit easier - here it is!

INGREDIENTS:

 • 100 g of buckwheat noodles
 • 1 medium sweet potato

For the sauce:

 • 100 g of tofu
 • 1 cup of chopped mushrooms
 • 1/2 cup of shredded carrots
 • 1/2 cup of chopped tomatoes
 • Handful of spinach
 • 1/2 white onion
 • 1 teaspoon of ground garlic

Start by making the sweet potato noodles - make them using a spiralizer (or the vegetable peeler) and sauté them on a little bit of water.

Cook the buckwheat noodles in a hot water for about 7 minutes.

Drizzle the frying pan with a little bit of water and sauté the onion along with the garlic. Stir in the mushrooms and cook until tender. Then add in crumbled tofu, carrot, spinach, pour in the tomatoes, give it all a good stir and let it cook for around 10 minutes.

Transfer the sweet potato & buckwheat noodles into a bowl, add in the sauce and serve!

BEAN VEGGIE STIR-FRY & QUINOA

BEAN VEGGIE STIR-FRY & QUINOA

GRILLED VEGGIES PEANUT QUINOA SALAD

GRILLED VEGGIES PEANUT QUINOA SALAD