Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CRISPY SWEET POTATO FRIES SALAD

CRISPY SWEET POTATO FRIES SALAD

Mám za sebou první prázdninový výlet a hádejte, kde jsem byla. V Krkonoších! Že jste čekali něco jiného, než hory, když jsem celou zimu netrpělivě vyhlížela léto a hlavně moje milované teplo? Jen mě to tedy nechte vysvětlit.

Potřebovala jsem si srovnat myšlenky a k tomu neznám lepší místo, než hory. Přestože jsem na horách strávila jen dva dny, uvědomila jsem si spoustu věcí a zase líp poznala sama sebe - ono když vypnete mobil, pozorujete jen vrcholky starodávných hor a cestou nepotkáte jediného člověka, máte spoustu času přemýšlet. A mně se hlavou honilo tolik věcí, že bych se o ty nejdůležitější ráda podělila i vámi.

Tam nahoře uprostřed něčeho zdánlivě nekonečného jsem si uvědomila, jak moc zanedbatelné moje problémy v kontextu celého světa jsou. Uvědomila jsem si, že po sobě chci zanechat víc, než jen úspěšnou kariéru a že jsem stejně nejvíc sama sebou s rozevlátými vlasy, spálenou kůží a batohem na zádech. Jo a taky jsem si uvědomila, že hluboce, vášnivě a nekontrolovatelně zbožňuju batáty. Vždyť já za ty dva dny vymyslela 3 recepty, 3 z nich obsahovaly batáty a 2 z nich se povedly naprosto dokonale.

A ten třetí?

Svěží salátek z polníčku, ředkviček a fialového zelí, křupavá pražená cizrna, sladké batátové hranolky s křupavou krustou a jemným vnitřkem, a to vše spojené tím nejkrémovějším avokádovým dresinkem.

Chcete ochutnat, jaký byl ten třetí?

INGREDIENCE:

- 1 střední batáta

- 1 čajová lžička skořice

- 1/2 konzervy cizrny

- 1/2 čajové lžičky koření uzená paprika

- 1/2 čajové lžičky koření sladká paprika

- 1/2 hrnku ředkviček

- 1/2 hrnku fialového zelí

- Hrst polníčku

Dresink:

- 1/2 avokáda

- 2 polévkové lžíce mandlového neslazeného mléka

- Šťáva z 1/2 limetky

Batátu si nakrájíme na hranolky a dáme na plech vyložený pečícím papírem. Posypeme skořicí a necháme péct 35 min na 200°C.

Cizrnu propláchneme a dáme do misky. Posypeme sladkou a uzenou paprikou, důkladně promícháme a dáme péct k batátě na zbývajících 20 min.

Mezitím si připravíme dresink - všechny ingredience dáme do mixéru a mixujeme do požadované konzistence (případně dolijeme více mléka).

Na závěr si nakrájíme zelí a ředkvičky, přidáme polníček, opečené batáty a cizrnu, zalijeme dresinkem a můžeme podávat!


My very first summer trip's already behind me and you can guess where I've been. In the mountains! You probably expected something warmer when I was looking forward to the summer whole winter, right? So let me explain it.

I needed to clear my mind and there's no better place for it than in the mountains. Even though I've spend just two days there I found myself - well basically, when you switch off your phone, observe just the peaks of mountains and no one's around, you have so much time to think. And as my mind was bustling with ideas, I'd love to share them with you.

In the middle of something ostensibly infinite I realized how small my problems are in the context of the whole world. I realized that I need to leave on the Earth more than just a successful career and that I am truly myself with a wavy hair, tanned skin and a backpack on. Oh and I also realized that I am deeply, passionately and unconditionally in love with sweet potatoes. In the mountains I created 3 recipes, 3 of them contained sweet potatoes and 2 of them turned out to be absolutely perfect.

And what about the third one?

Fresh salad made of rocket, radishes, purple cabbage, crispy baked chickpeas, sweet potato fries and it all drizzled with the creamiest avocado dressing.

Would you like to try the third recipe?

INGREDIENTS:

- 1 medium sweet potato

- 1 teaspoon of cinnamon

- 1/2 can of chickpeas

- 1/2 teaspoon of smoked paprika

- 1/2 teaspoon of sweet paprika

- 1/2 cup of radishes

- 1/2 cup of purple cabbage

- Handful of lamb's lettuce

Dressing:

- 1/2 of an avocado

- 2 tablespoons of almond milk

- Juice of 1/2 a lime

Cut the sweet potato into fries and place them on a lined baking tray. Sprinkle with cinnamon and let them bake for about 35 minutes on 200°C.

Rinse the chickpeas and add them into a bowl. Sprinkle with smoked + sweet paprika and place them next to the fries to bake for the remaining 20 minutes.

Meanwhile make the dressing - add all the ingredients into a blender and blend until required consistency (pour in more milk if needed).

Finally shredd the cabbage and the radishes, add in the lamb's lettuce, baked fries and chickpeas, pour the dressing all over and serve!

TUNA STUFFED SWEET POTATO

TUNA STUFFED SWEET POTATO

BLACK RICE STIR-FRY

BLACK RICE STIR-FRY