Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY TOMATO WALNUT SPAGHETTI

CREAMY TOMATO WALNUT SPAGHETTI

Schválně mi teď prozraďte, kolikrát jste někoho odsoudili jen proto, že se v danou chvíli nezachoval tak, jak byste si představovali - já se třeba musím přiznat, že mě minulý měsíc pěkně štvaly ty zoufalé řeči o začátku školy. Jako by snad v životě neexistovalo nic horšího! Nicméně, teď už oficiálně začala škola i mě samotné a myslím, že jsem konečně pochopila pravý význam citátu ,,neodsuzuj ostatní - nikdy nevíš, jaký boj právě svádějí”.

Všichni svádíme nějaké své vnitřní boje a já momentálně bojuji s tím, že je léto mým nejoblíbenějším ročním obdobím a že to letošní uteklo až neuvěřitelně rychle. Vlastně se mi ani nechce věřit, že už je to měsíc od mé poslední prázdninové dovolené a řeknu vám, že bych se do té prosluněné, pohodové Itálie nejradši zase znovu vrátila.

Holt mi ale nezbývá nic jiného, než si připravit alespoň italské těstoviny!

IMG_3755.JPG

Recept na tyhle těstoviny je rychlý, jednoduchý, a přitom jídlo chutná úplně jako z té nejluxusnější italské restaurace. Rajčatová omáčka je díky hedvábnému tofu perfektně krémová, avšak není ani trochu tučná - naopak obsahuje jen zdravé tuky z vlašských oříšků. A že se vám kombinace těstovin s vlašskými ořechy nezdá? No jen ji neodsuzujte - skvěle totiž bojuje s chladným počasím, a tak vás během šedého upršeného dne tahle velká mísa těstovin krásně zahřeje.

IMG_3756.JPG

Nechci vás nijak soudit, ale myslím, že bojujete s touhou vyzkoušet tenhle recept - tady ho máte!

INGREDIENCE:

 • 100 g oblíbených těstovin
 • hrst vlašských ořechů vlašských ořechů
 • hrst špenátu

Omáčka:

 • 2 rajčata
 • 40 g hedvábného tofu
 • 1/3 hrnku neslazeného mandlového mléka
 • 1 polévková lžíce lahůdkového droždí
 • 2 čajové lžičky koření sladká paprika

Těstoviny vaříme dle instrukcí na obale - přibližně 10 min v horké vodě.

Rajčata oloupeme, dáme je do mixéru společně se všemi dalšími ingrediencemi a rozmixujeme do požadované, krémové konzistence.

Uvařené těstoviny dáme na pánev a zalijeme omáčkou. Přidáme špenát, důkladně promícháme a necháme vařit přibližně 5 min.

Těstoviny přemístíme do misky, posypeme vlašskými ořechy a můžeme podávat!


Be honest guys and tell me how many times you judged someone just because of their behaviour in a certain situation - for example, I admit that last month I was pretty irritated with all those desperate thoughts on the start of the school year. Like there is nothing worse in life! However, the school officially started even to myself and now I can honestly say I finally understand the saying ,,don’t judge anyone - you never know which battle they are fighting”.

We are all fighting some inner battles and right now, I’m fighting with the fact that summer is my favourite season and that this summer actually disappeared way too fast. I can’t even believe that it’s been already one month since I returned from my last summer holiday and trust me that I’d do anything to be back in the sunny Italy.

However, at least I can make myself some Italian pasta!

IMG_3755.JPG

This recipe’s quick, easy and the meal actually tastes like being made in the most luxurious Italian restaurant. The tomato sauce is perfectly creamy because of the silken tofu but it’s not greasy at all - in fact, it contains healthy fats purely from the walnuts. Does the combination of pasta and walnuts sound weird to you? Don’t judge it - it actually fights this cold weather perfectly so it’s such an ideal dish to make on some gloomy autumn day.

IMG_3756.JPG

I don’t want to judge but I think you are fighting the need to try this recipe - here it is!

INGREDIENTS:

 • pasta of choice
 • handful of walnuts
 • handful of spinach

For the sauce:

 • 2 tomatoes
 • 40 g of silken tofu
 • 1/3 cup of unsweetened almond milk
 • 1 tablespoon of nutritional yeast
 • 2 teaspoons of sweet paprika

Cook the pasta according to the package instructions - for about 10 minutes in a hot water.

Remove the skin from the tomatoes, place them into a blender along with the remaining sauce ingredients and blend until you reach required, creamy consistency.

Add cooked noodles onto a frying pan, pour in the sauce, stir in the spinach and cook it all for few more minutes.

Transfer the pasta into a bowl, sprinkle with walnuts and serve!

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES

BEAN VEGGIE STIR-FRY & QUINOA

BEAN VEGGIE STIR-FRY & QUINOA