Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY SPINACH FUSILLI

CREAMY SPINACH FUSILLI

Nevím, jak vám, ale mě se prostě zdá, že je to, jak vypadáme, poslední dobou až moc přeceňované. Všude jsou samé lednové proměny, vyrýsované svaly a kulaté zadky, ale opravdu je to to, na čem v životě nejvíc záleží? Samozřejmě, je důležité udržovat své tělo ve formě, a když potom navíc nějak vypadá, je to skvělé. Ale schválně si zkuste vzpomenout na ty nejlepší zážitky minulého roku nebo vůbec vašeho života. Kolik z nich bylo způsobeno tím, že jste měli vysekané břicho?

IMG_5344.JPG

Proto když jsem letos vymýšlela, jakou lednovou výzvu si pro vás připravím, rozhodla jsem se odprostit od vzhledu a naopak se zaměřit na zážitky - a právě proto bylo úkolem mé lednové Instagramové výzvy překonat sám sebe! Nebudu lhát, sama jsem ve své pohodlné zóně moc ráda, ale zároveň jsem ty nejlepší věci zažila, až když jsem z ní vystoupila. A když jsem viděla vaše neuvěřitelné výkony a odhodlání, byla to pro mě taková dávka motivace, že jsem se také do jedné výzvy musela pustit - do výzvy připravit dobrou zelenou omáčku.

IMG_5342.JPG

Co vám budu povídat, nejrůznějších zelených pest a omáček už jsem vyzkoušela spoustu. Většinou to ale byla pořádná výzva je vůbec dojíst! Základem byl vždycky špenát, a tak pesto bylo sice krásně zelené jako tráva, ale bohužel tak i chutnalo. Proto jsem tentokrát zkusila přidat hedvábné tofu, které má perfektně krémovou konzistenci. Na dochucení jsem použila lahůdkové droždí, které zajistilo sýrovou chuť a vznikla tak dokonalá omáčka, že byla velká výzva nesníst najednou celý hrnec.

IMG_5345.JPG

A zážitek to byl tak nepopsatelný, že jsem pro vás sepsala alespoň recept!

IMG_5347.JPG

INGREDIENCE:

 • 100 g oblíbených těstovin (já použila fusilli z cizrnové mouky od značky Explore)
 • 1/2 hrnku hub
 • 1/2 bílé cibule
 • 2 polévkové lžíce slunečnicových semínek
 • 1 polévková lžíce lahůdkového droždí

Na omáčku:

 • 2 hrnky špenátu
 • 100 g hedvábného tofu
 • 1/3 hrnku neslazeného mandlového mléka
 • Šťáva z 1/2 citronu
 • 2 polévkové lžíce lahůdkového droždí

Těstoviny dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a vaříme do změknutí, přibližně 10 min.

Všechny ingredience na omáčku dáme do mixéru a rozmixujeme do krémové konzistence (případně dolijeme trochou mléka).

Na pánev nalijeme trochu vody a osmahneme cibulku společně s houbami. Poté přilijeme omáčku, přidáme uvařené těstoviny, promícháme a vše necháme chvíli společně vařit.

Poté těstoviny přemístíme do misky, posypeme slunečnicovými semínky a lahůdkovým droždím a můžeme podávat!


I don’t know how about you but personally I think that our appearance is being too much overrated now. There are January transformations everywhere, shredded muscles and big bums, but are these things truly the most important factors in life? Of course it’s important to keep your body in shape and it’s actually very pleasant when it even looks nice. But just think of the best memories you have on last year or even on your whole life. How many of them are connected with your shredded abs?

IMG_5344.JPG

So basically when I was thinking how I could challenge you I decided to forget about the appearance and focus on the experience instead - and because of that the task of my Instagram challenge was to overcome yourself! I won’t lie, I love my comfort zone so much but at the same time I’m absolutely aware that I have the best memories from the situations when I stepped out of it. And when I saw your incredible performances and determination it gave me so much motivation that I decided to challenge myself as well - to challenge myself and make a delicious green sauce!

IMG_5342.JPG

To be completely honest, I’ve tried to make tons of green sauces. But in most cases it was a huge challenge for me to finish the meal! The base was always the spinach so it was green as the grass but unfortunately it tasted like it as well. So this time I used also the the silken tofu which has a perfectly creamy consistency. For the flavour I used the nutritional yeast which provided the dish with a cheese taste and the sauce ended up being so delicious that it was a real challenge for me not to eat the whole pot.

IMG_5345.JPG

And it was such an indescribable experience that I wrote down for you the recipe at least!

IMG_5347.JPG

INGREDIENTS:

 • 100 g pasta of choice (I used chickpea fusilli by the brand Explore)
 • 1/2 cup of mushrooms
 • 1/2 of white onion
 • 2 tablespoons of sunflower seeds
 • 1 tablespoon of nutritional yeast

For the sauce:

 • 2 cups of spinach
 • 100 g of silken tofu
 • 1/3 cup of unsweetened almond milk
 • Juice of 1/2 a lemon
 • 2 tablespoons of nutritional yeast

Add the pasta into a saucepan, pour in hot water and let it cook until soft, for around 10 minutes.

Add all the sauce ingredients into a blender and blend until creamy (pour in more milk if needed).

Drizzle the frying pan with a little bit of water and sauté the onion along with the mushrooms.

Next pour in the sauce, stir in cooked pasta, mix it all together and let it cook for a couple minutes.

Then transfer the pasta into a bowl, sprinkle with some sunflower seeds and nutritional yeast and serve!

BBQ SEITAN BUDDHA BOWL

BBQ SEITAN BUDDHA BOWL

VEGAN BÚN BÒ NAM BÔ

VEGAN BÚN BÒ NAM BÔ