Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY PUMPKIN SPAGHETTI

CREAMY PUMPKIN SPAGHETTI

Jednoho dne na to přijdeš - že štěstí není o Tvé práci, titulu nebo vztazích. Není o následování něčích stop, není o tom, být stejný jako ostatní. Jednoho dne zjistíš, že štěstí je v objevování, ve vnitřní naději, v naslouchání vlastnímu srdci. Štěstí znamená být milý sám k sobě. Přijmout toho člověka, kterým se stáváš. Štěstí je o tom, naučit se žít sám se sebou - nikdy není v rukou někoho jiného.

Proto se netrap tím, že jsi minulý týden nedostal Valentýnskou pusu nebo že nemáš s kým chodit na první jarní procházky. Ve skutečnosti se totiž hlas, s kterým mluvíš nejčastěji, ukrývá v Tvé hlavě - proto se ujisti, že je k Tobě milý. A kdykoliv se budeš cítit smutný, vzpomeň si, že máš v těle miliony buněk, kterým nezáleží na ničem jiném, než na Tobě - tak jim připrav tenhle recept, který do každičké z nich rozlije štěstí.

IMG_1524.JPG

Už jste si určitě všimli, že proteinové těstoviny z natu.cz jednoduše zbožňuji - mají skvělé složení, výživové hodnoty a chuťově opravdu připomínají klasické těstoviny. Chtěly by je vaše chuťové buňky také vyzkoušet? Tak to mají štěstí - s kódem TEREZASDIARY na ně totiž získáte slevu. A chtěly by si k nim připravit nějakou hutnou, božsky krémovou omáčku plnou bílkovin? Opět mají štěstí - stačí smíchat pár základních ingrediencí. Že by ještě chtěly nějaký křupavý zdroj zdravých tuků? Téda, tolik štěstí najednou - jídlo perfektně doplní vlašské oříšky.

IMG_1526.JPG

Jednoho dne na to přijdeš - štěstí je ochutnat tenhle recept.

INGREDIENCE:

Na omáčku:

 • 1 hrnek dýně Hokkaido

 • 125 g hedvábného tofu

 • 2 polévkové lžíce lahůdkového droždí

 • 2 čajové lžičky skořice

Dýni dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a vaříme do změknutí. Poté ji dáme do mixéru společně se všemi zbývajícími ingrediencemi na omáčku a rozmixujeme do krémové konzistence.

Těstoviny dáme do hrnce a vaříme dle instrukcí na obale - cca 7 min v horké vodě.

Na pánev nalijeme trochu vody a osmahneme špenát & hrášek. Přidáme uvařené těstoviny, přilijeme omáčku, vše důkladně promícháme a necháme společně vařit cca 5 min. Poté těstoviny přemístíme do mísy, přisypeme vlašské oříšky a můžeme podávat!


One day you’ll realize it - that happiness is not about your job, degree or relationship. It’s not about following footsteps of someone else or being similar like other people. One day you’ll find out that happiness is in exploring, in your inner hope, in listening to your heart. Happiness means being kind to yourself. It means accepting the person you are becoming. It’s about learning to live with yourself - it’s never in hands of anyone else.

So don’t be sad if you didn’t get a Valentine kiss last week or if you don’t have anyone who you could take on those very first spring walks. In fact, the voice that you talk the most to is hidden inside your head - so make sure it’s kind to you. And whenever you’ll be feeling sad, remember that there are billions of cells in your body and all they care about is you - so make them this recipe and spread the joy into every single one of them.

IMG_1524.JPG

Do your taste buds crave some comforting pasta? Oh, how lucky they are! And do they want some heavenly creamy, high protein sauce along with it? They have a luck again - you just need to combine some basic ingredients. And are they calling for some crispy source of healthy fats? Oh my, they have so much luck at once - the meal goes together perfectly with walnuts.

IMG_1526.JPG

One day you’ll realize it - happiness is in eating this recipe.

INGREDIENTS:

 • 100 g pasta of choice

 • 1/2 cup of peas

 • Handful of spinach

 • Handful of walnuts

For the sauce:

 • 1 cup of Hokkaido pumpkin

 • 125 g of silken tofu

 • 2 tablespoons of nutritional yeast

 • 2 teaspoons of cinnamon

Add the pumpkin into a saucepan, cover it with hot water and cook until soft. Next place it into the blender along with all the remaining sauce ingredients and blend until creamy.

Cook the pasta according to the package instruction - for around 7 minutes in a hot water.

Drizzle the frying pan with a little bit of water and sauté the spinach & peas. Stir in cooked pasta, pour in the sauce, mix it all properly and cook for around 5 more minutes. Then transfer the pasta into a bowl, sprinkle it with some walnuts and serve!

SUSHI BOWL

SUSHI BOWL

PAD THAI

PAD THAI