Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY PEANUT BROWN RICE & ROASTED CHICKPEAS

CREAMY PEANUT BROWN RICE & ROASTED CHICKPEAS

Řeknu vám, teď se cítím opravdu špatně - vy jste ti nejlepší odběratelé na světě, zatímco já jsem zlá, ošklivá blogerka. Já jsem vám totiž lhala. A dokonce dvakrát! Nejdříve v článku a potom i ve videu o odlišnostech jsem říkala, jak jsme každý úplně jiný a že to jediné, co máme společné je, že jsme lidi. Ale ona je tady přeci ještě jedna věc, kterou má každý z nás - závislost.

Teď si možná říkáte, že se vás to netýká, ale jen se zkuste trochu zamyslet. Ono totiž, když se řekne "závislost", každému se vybaví tak akorát alkohol nebo drogy. Ale vždyť oni existují i krásné a příjemné závislosti! Třeba taková závislost na někom, koho milujete a pro koho byste udělali všechno na světě - třeba taková závislost na arašídovém másle!

IMG_1976.JPG

Když se podíváte do slovníku na výraz "arašídové máslo", tak tam pravděpodobně bude moje jméno jako definice. Na arašídovém másle jsem totiž tak závislá, že už ho dávno nepoužívám jen do sladkých receptů - vlastně jsem si ho naprosto zamilovala jako dresink! Tentokrát jsem ho přidala ke křupavé, opražené cizrně a oříškové hnědé rýži a z jednoduchého, rychlého jídla se rázem stala moje nová závislost.

IMG_1977.JPG

A jelikož na ní nechci být sama, tady máte recept!

INGREDIENCE:

 • 1/2 hrnku hnědé rýže
 • 1 hrnek brokolice
 • 1 polévková lžíce arašídů

Pražená cizrna:

 • 1/2 konzervy cizrny
 • 2 čajové lžičky koření sladká paprika
 • 1 čajová lžička skořice

Omáčka:

Rýži dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím horké vody a necháme vařit, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Předehřejeme si troubu na 200°C.

Cizrnu propláchneme a nasypeme do misky. Přidáme koření a důkladně promícháme. Poté ji dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct do křupava, cca 25 min.

Brokolici vaříme cca 10 min v horké vodě.

Na závěr už si připravíme jen omáčku - všechny ingredience dáme do hrnku a důkladně promícháme.

Vše přemístíme do mísy, zalijeme omáčkou a můžeme podávat!


 

Now I'm gonna to be honest guys, you're the best followers I could ask for and I'm such a bad, cruel blogger. I lied to you. And even twice! First time in the post about the differences and then in the following video. I said that we are all different and that we have only one thing in common - the fact that we are humans. But there's actually another thing we all have - the addictions.

You're now probably thinking that it's not your case so let me explain it. In fact, when someone says "an addiction", everyone immediately starts thinking about all the negative ones such as the alcohol or the drugs. But there are beautiful and pleasant addictions as well! For example the addiction to someone you love - the addiction to peanut butter!

IMG_1976.JPG

When you look into a dictionary on the expression "peanut butter" my name would be there as the definition. I'm so addicted to the peanut butter that I'm no longer using it just in a sweet recipes - actually I love it as the dressing even more! This time I paired it with crispy chickpeas and nutty brown rice and it turned this quick and easy meal into my new addiction.

IMG_1977.JPG

And as I don't want to be the only one who's addicted, here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of brown rice
 • 1 cup of broccoli
 • 1 tablespoon of peanuts

For the roasted chickpeas:

 • 1/2 can of chickpeas
 • 2 teaspoons of sweet paprika
 • 1 teaspoon of cinnamon

For the sauce:

 • 3 tablespoons of PB2
 • 1 teaspoon of maple syrup
 • 1/4 cup of unsweetened almond milk 

Add the rice into a saucepan, pour in double amount of boiling water and let it cook until all the water has been absorbed.

Pre-heat the oven to 200°C.

Rinse the chickpeas and place them into a bowl. Sprinkle with the seasoning and mix properly. Next place them on a baking tray lined with a baking paper and let them bake until crispy, for around 25 minutes.

Cook the broccoli for around 10 minutes in a hot water.

Finally make the sauce - add all the ingredients into a mug and mix them properly.

Transfer everything into a bowl, pour the sauce all over and serve!

MEAT BALLS WITH LENTIL BOLOGNESE

MEAT BALLS WITH LENTIL BOLOGNESE

WARM BLACK RICE SALAD

WARM BLACK RICE SALAD