Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS WITH QUINOA & SWEET POTATO NOODLES

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS WITH QUINOA & SWEET POTATO NOODLES

Pamatujete si na můj únorový projekt #DeníkSebelásky? Moc jsem si ho tenkrát užívala a musím říct, že i mě toho spoustu dal. Teď už bych ho ale pojmenovala jinak - řeknu vám, že na výraz sebeláska začínám být pěkně alergická. Přijde mi, že se z toho stala tak akorát společenská fráze, která postrádá jakýkoliv smysl. Společnost nám sice říká, ať jsme sami sebou, ale jen dokud jednáme podle jejích zásad. Říká nám, ať milujeme vlastní tělo, ale odsoudí nás, když se v něčem liší. Říká nám, ať prosazujeme vlastní názor, ale jen do chvíle, kdy se shoduje s tím jejím.

Tak co tedy ta sebeláska vlastně znamená?

Myslím, že neexistuje žádný předpis - i já jsem ji dlouho hledala pod různými hesly, ale pořád jsem ji nemohla najít. Až mi to najednou z ničeho nic došlo. Uvědomila jsem si, co je důležité a co naopak není. Naučila jsem se neřešit, co si o mě myslí ostatní a naopak je pro mě hlavní, co si o sobě myslím já. Najednou do sebe všechno perfektně zapadlo a ten pocit začal dávat smysl i bez nějakého předpisu nebo hesla - stejně jako tenhle recept.

IMG_0272.JPG

Tenhle recept je totiž tak jednoduchý, že skoro ani nepotřebuje žádný předepsaný postup. Zároveň se skládá z tolika výborných ingrediencí, že pořádně nevím, podle které ho pojmenovat. Základem je quinoa, která má lehce oříškovou chuť a všech osm esenciálních aminokyselin. Významným zdrojem bílkovin je také cizrna, která je po opražení božsky křupavá a poslouží i jako výživná svačina k filmu. Lehce nasládlou chuť zajistí batátové nudle a vše perfektně spojí lehce pálivý, krémový arašídový dresink.

IMG_0274.JPG

Zdá se vám ta kombinace zmatená? Ochutnejte - uvidíte, že všechno najednou začne dávat smysl.

INGREDIENCE:

Pražená cizrna:

 • 1/2 konzervy cizrny
 • 2 čajové lžičky skořice

Dresink:

Cizrnu propláchneme, posypeme skořicí a dáme péct do trouby vyhřáté na 200°C na 20 min. V závěrečných 10 min přidáme péct nakrájené kapustičky.

Quinou dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a necháme vařit, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Pomocí spiralizéru vytvoříme batátové nudle, které dáme na pánev s trochou vody a necháme vařit do změknutí (pokud nemáte spiralizér, postačí škrabka na brambory).

Na závěr už si připravíme jen dresink - vše dáme do hrnku a promícháme do požadované konzistence.

Vše přendáme do mísy, přidáme čerstvý koriandr, posypeme konopnými semínky, zalijeme dresinkem a můžeme podávat!


To be perfectly honest, I’m becoming pretty allergic to the expression self-love. In my opinion, it’s starting to be just a society phrase which doesn’t have any meaning at all. The society tells us to be ourselves but only as long as we follow its rules. It tells us to love our bodies but not too much. It tells us to express our opinion but only as long as we follow its rules.

So what the hell is the self-love? 

I think that there’s no definition - I was searching for it and couldn’t find it anywhere. And then it just clicked. I realized what’s important and what is not. I learned not to care about what other people think about me and rather concentrate on what I think about myself. Somehow it all just fell into place and started making sense even without any definition - just like this recipe.

IMG_0272.JPG

In fact, the preparation of this recipe is so easy that it doesn’t even require any definition. It consists of many delicious ingredients, the main one is the quinoa. The quinoa has a slightly nutty flavour and all 8 essential amino acids. An important source of protein is the chickpeas as well and they are also perfectly crispy while roasted. A slightly sweet taste is provided with the sweet potato noodles and the creamiest peanut dressing combines all the flavours together.

IMG_0274.JPG

Do you think that this combo doesn’t have any sense? Give it a try - everything will fall into place.

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of quinoa
 • 1 sweet potato
 • 1/2 cup or Brussels sprouts
 • Handful of coriander
 • 1 tablespoon of hemp seeds

Baked chickpeas:

 • 1/2 can of chickpeas
 • 2 teaspoons of cinnamon

Dressing:

 • 2 tablespoons of PB2 (you can get 5% off with the code “TEREZAS5”)
 • 1 teaspoon of maple syrup
 • 1 teaspoon of Sriracha
 • 3 tablespoons of water

Rinse the chickpeas, sprinkle them with the cinnamon, place them on a baking tray and let them bake for about 20 minutes on 200°C. In the remaining 10 minutes add in the Brussels sprouts to bake as well.

Add the quinoa into the sauce pan, pour in double amount of water and let it cook until all the water has been absorbed.

Make the sweet potato noodles using the spiralizer and sauté them on a little bit of water (if you don’t have the spiralizer, use just the vegetable peeler).

Finally make the dressing - add all the ingredients into a mug and whisk them together.

Assemble the bowl, add in fresh coriander, sprinkle with hemp seeds, pour all over the dressing and serve!

FISH CAKES

FISH CAKES

PEANUT SEITAN STUFFED SWEET POTATO

PEANUT SEITAN STUFFED SWEET POTATO