Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS & BAKED SWEET POTATO

CINNAMON ROASTED CHICKPEAS & BAKED SWEET POTATO

Zkuste se teď na chvíli zastavit, vydechnout a rozhlédnout se kolem sebe.

No není ten svět prostě nádherný?

V teplých ponožkách pomalu usrkáváte kakao, pozvolna obracíte stránky knížky a zachumlaní až po uši nevnímáte okolní svět. Podzim je tak krásné, klidné roční období... Příroda se pomalu připravuje k dlouhému zimnímu spánku, všichni příjemně odpočívají - všichni, kromě studentů.

Musím se vám totiž přiznat - letos jsem měla tak dlouhý letní spánek, že mě probudilo až to, že nestíhám, co vlastně nestíhám. A tak teď naopak sedím v nepohodlné lavici, rychle hledám tužku, zoufale obracím stránky testu a schováná až po uši vnímám nápovědy z okolí. Ale nebojte, na všem se dá přeci najít něco pozitivního - vždyť díky tomu vznikl tenhle recept!

IMG_7988.JPG

Ráda bych vám vyprávěla, kolik dní a bezesných nocí jsem strávila vymýšlením tohoto receptu. Pravda je ale taková, že jsem jen smíchala zbytky, které jsem našla v lednici. Příprava je tedy tak jednoduchá, že vlastně nevím, jestli to vůbec můžu nazývat receptem - čím jsem si ale naprosto jistá je to, že tohle jídlo musíte ochutnat! Rozpečená batáta totiž chutná spíš jako nějaký sladký koláček, zatímco pražená cizrna se skořicí je krásně křupavá a rozmačkané avokádo božsky krémové.

Jen se teď zkuste na chvíli zastavit, vydechnout a pohlédněte na tohle jídlo. No není prostě povinnost ho ochutnat?

INGREDIENCE:

 • 1/2 konzervy cizrny

 • 2 čajové lžičky skořice

 • 1 střední batáta

 • 1 hrnek červené řepy

 • 1 hrnek hub

 • 1 hrnek brokolice

 • 1/2 avokáda

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Batátu propícháme vidličkou, dáme na plech vyložený pečícím papírem, přidáme nakrájenou řepu & houby a vše necháme péct do změknutí, přibližně 35 min.

Cizrnu propláchneme, posypeme skořicí a dáme také péct na cca 25 min.

Brokolici dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a vaříme 10 min.
Vše přemístíme do mísy, batátu rozkrojíme, naplníme rozmačkaným avokádem a můžeme podávat!


Just try to stop for a while, take a deep breath in and look around.

Isn’t this world amazing?

You’re slowly sipping on a cacao, reading your favourite book and you absolutely don’t know what’s going on around you. Fall is such a lovely, peacefull season... The nature is slowly preparing for a winter sleep, everyone is relaxing - well, everyone except the students.

To be perfectly honest - my summer sleep this year was so long that the only thing which woke me up was the realization I’m stressed about the stress amount of stress I have. So basically, right now I’m sitting in an uncomfortable desk, quickly turning over pages of the question paper and I absolutely don’t know what’s going on in the test. But don’t worry guys, there’s something positive in everything - in fact, it made me create this recipe!

IMG_7988.JPG

I’d love to tell you how many days and sleepless nights I spent creating this recipe. But the truth is I just combined the leftovers I found in the fridge. However, the preparation is so easy I actually don’t know whether I can call it a recipe - but what I’m absolutely sure about is that you have to try this combo! The sweet potato tastes more like some moist cake while the roasted chickpeas are nicely crispy and the avocado is heavenly creamy.

Just try to stop for a while, take a deep breath in and look at this meal. Isn’t it so amazing that you have to try it?

INGREDIENTS:

 • 1/2 can of chickpeas

 • 2 teaspoons of cinnamon

 • 1 medium sweet potato

 • 1 cup of beetroot

 • 1 cup of mushrooms

 • 1 cup of broccoli

 • 1/2 of an avocado

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Prick the sweet potato using a fork, place it on a baking tray lined with baking paper, add in sliced beetroot & mushrooms and let it all bake until soft, for around 25 minutes.

Add the broccoli into a saucepan, cover it with hot water and cook for 10 minutes.

Transfer everything into a bowl, cut the sweet potato, fill it with the avocado and serve!

PAD THAI

PAD THAI

RICE STIR-FRY & TOFU “EGGS”

RICE STIR-FRY & TOFU “EGGS”