Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHILLI SWEET POTATO NACHOS

CHILLI SWEET POTATO NACHOS

Woohoo, moji milí, je tady konečně léto! No dobrě, možná ne úplně doslova, ale konečně se dá venku pohybovat bez milionu vrstev oblečení a brodění se v té nechutné, šedohnědé břečce. Neříkám, že nemám ráda zimu, ale dvakrát ji tedy také nevyhledávám. A myslím, že v tom nejsem sama!

Tak třeba chudák náš pes, Chilli. Přes léto, když Chilinka mohla běhat venku, bývala malinká roztomilá čivava. Ale teď, když kvůli té Sibiřské zimě nemohla pořádně ven, se z ní stal obézní jezevčík.

A nebo když jsem nedávno byla v nákupním centru. Všude byli navlečení lidé schovávající se před mrazem a na televizních obrazovkách běžel Sweet Chilli Life Song s Benem Cristovao na pláži. Koho by to nenaštvalo?

No a do třetice chilli příhod - tenhle recept. Zatímco první dvě nebyly zrovna dvakrát příjemné, tahle byla dokonalá. Chilli z černých fazolí příjemně zahřalo a bylo opravdu pálivé. Proto jsem ho zjemnila sojovým jogurtem, který chuť vyrovnal a skvěle doplnil. Jako přílohu jsem zvolila pečené batátové chipsy - no jen si představte, jak sladkým batátovým chipsem naberete směs pálivého chilli a jemného jogurtu.

Tak už víte, proč bylo tohle chilli dokonalé? Ne, a proto tady máte recept!

INGREDIENCE:

- 1 střední batáta

- 1/2 avokáda

- 2 polévkové lžíce sojového jogurtu

- 1 400 g konzerva černých fazolí

- 2 polévkové lžíce kukuřice

- 1/2 hrnku passaty

- 1 polévková lžíce tomatového pyré

- 1/2 čajové lžičky chilli koření

- Kokosový olej

- Černý pepř

Batátu si nakrájíme na tenká kolečka a dáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v troubě 45 min na 180°C.

Na pánvi si rozpustíme kokosový olej a chilli koření. Necháme chvíli bublat a poté přidáme fazole, kukuřici, passatu a tomatové pyre. Vaříme přibližně 10 min.

Mezitím si připravíme avokádo - rozmačkáme ho vidličkou a dochutíme černým pepřem.

Talíř vyložíme batátovými chipsy a navrch dáme fazolové chilli. Přidáme rozmačkané avokádo, zalijeme sojovým jogurtem a můžeme podávat!


Woohoo guys, summer's finally here! Well, maybe not literally but at least we can go outside without having million layers on. It's not that I hate winter but to be honest, I truly don't like it. And I think I'm not the only one!

So for example our poor doggie called Chilli.  She used to be small cute chihuahua when she could run outside during summer.  But now as she can't go out because of the Siberian climate, she transformed into an obese sausage dog.

Or the last time I was in the shopping centre. There were frozen people covered in the warmest jackets possible while TV screens were playing Sweet Chilli Life Song with Ben Cristovao lying on the beach. Was it fair?

And finally, the last chilli experience I had - this recipe. But while the previous two were rather negative, this one was bomb. Black bean chilli was cosy and pretty spicy. So I added plain soy yoghurt to balance the taste a bit. As a side I went for sweet potato chips - just imagine scooping spicy bean mixture & smooth yoghurt with sweet potato chips.

Do you know why the chilli was so delicious? No, you don't yet, so here is the recipe!

INGREDIENTS:

- 1 medium sweet potato

- 1/2 of avocado

- 2 tablespoons of plain soy yoghurt

- 1 400 g can of black beans

- 2 tablespoons of sweetcorn

- 1/2cup of passata

- 1 tablespoon of tomato purée

- 1/2 teaspoon of chilli flakes

- Coconut oil

- Black pepper

Cut the sweet potato into thin circles and place these on the lined baking tray. Let them bake for 45 minutes on 180°C.

Melt the coconut oil on a frying pan and sauté the chilli. Stir in the beans, sweetcorn, passata and tomato purée and let it cook for about 10 minutes.

Meanwhile make the avocado - mash it using a fork and sprinkle with black pepper.

Add the chips on a plate, top with bean chilli, mashed avocado, drizzle with soy yoghurt and serve!

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

BLACK RICE WITH SPICY PEANUT TOFU

BLACK RICE WITH SPICY PEANUT TOFU