Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BUCKWHEAT WITH CREAMY VEGAN RICOTTA

BUCKWHEAT WITH CREAMY VEGAN RICOTTA

Nedávno jsem si uvědomila, že trávím opravdu spoustu času na mobilu. Dalo by se sice říct, že to patří k mé práci, ale přesto se to teď snažím alespoň trochu omezovat. Nicméně musím se přiznat, že v jednom případě udělám vždycky výjimku - když mi přijde upozornění, že mě někdo z vás označil v nějakém příspěvku. Pokaždé se těším, co to bude a dokáže mi to udělat takovou radost, že se musím usmát. I když, naposledy mi ten úsměv naopak ztuhl - byla jsem nominována do výzvy, podělit se s vámi o 5 faktů, které o mě nikdo neví.

Totiž abych byla úplně upřímná, nepatřím mezi ty šťastlivce, jejichž největší zvláštností je to, že mají rádi oranžovou. Vlastně mám těch zvláštností tolik, že vám to řeknu asi takhle - až jednou pojedete metrem a potkáte mě s jógamatkou v ruce jak naštvaně pojídám quinou, bude to proto, že mi někdo zasedl místo, na které si vždycky sedám. Holt když si něco oblíbím, nerada to měním.

Ale nebojte, i já se umím pořádně odvázat - třeba vyměním quinou za pohanku!

IMG_2491.JPG

Jestli sledujete moje Instastories, tak jste si mohli všimnout, že quinoa miluju natolik, že jí v různých kombinacích jím skoro každý den. Právě proto je ale moje spotřeba taková, že nekontrolovatelně rychle mizí, a tak když mi nedávno došla, musela jsem ji vyměnit za něco jiného. Jako náhradu jsem zvolila pohanku, která quinou celkem připomíná, i když má daleko výraznější oříškovou chuť a hlavně perfektně kašovitou konzistenci. Abych tu kašovitou konzistenci ještě zvýraznila, vytvořila jsem domácí veganskou ricottu, která je zdravá, plná bílkovin a přitom je úplně stejně krémová, jako ta klasická. Celé jídlo je dohromady naprosto...

IMG_2492.JPG

A nebo víte co? Uděláme změnu, a jak jídlo chutná dohromady mi řeknete vy - tady máte recept!

INGREDIENCE: 

Ricotta:

Nejdříve si připravíme ricottu - pomocí papírových utěrek z tofu vymačkáme všechnu přebytečnou vodu. Poté ho dáme do mixéru společně se zbývajícími ingrediencemi a rozmixujeme do požadované konzistence.

Pohanku nasypeme do hrnce, zalijeme mandlovým mlékem a vaříme, dokud všechno mléko neabsorbuje.

Na pánev nalijeme trochu vody a přidáme nakrájené houby + hrášek. Necháme vařit do změknutí a poté přimícháme špenát.

Pohanku nasypeme do mísy a promícháme  společně s houbami a zeleninou. Poté vše posypeme tofu ricottou a můžeme podávat!


A few days ago I realized how much time I’m spending on my phone. It’s true that it’s a huge part of my work but I’m trying to lower it at least. However, I must admit there’s a situation when I always make an exception - when I get a notification some of you tagged me in the post. I’m always excited what it is and I’m so happy it literally makes me smile. But to be perfectly honest, last time was my expression a bit different - I was nominated to share with you 5 facts no one knows about me.

In fact, I’m not one of those lucky people whose only difference is that they like orange colour. Actually I’m so different it would be easier to express it like that - once you’ll be travelling by the underground and you’ll meet me being grumpy, it’d be because someone will be sitting on my favourite seat. Basically, when I get used to something, I don’t like to change it.

But don’t worry guys, I can get wild as well - and I swap the quinoa for the buckwheat!

IMG_2491.JPG

If you watch my Instastories you could notice I love quinoa and that I eat it literally every day. Because of that my consumption is so enormous I run out of it few days ago and I was forced to prepare something different. So I went for the buckwheat which is quite similar as the quinoa but it has much nuttier taste and mashed consistency. To even highlight that consistency I made homemade vegan ricotta which is healthy, full of protein while it tastes like the real thing. All together it tastes absolutely...

IMG_2492.JPG

You know what? Let’s make a change this time and you’ll tell me how it tastes all together - here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of buckwheat
 • 1 cup of unsweetened almond milk
 • 1/2 cup of mushrooms
 • 1/2 cup of peas
 • Handful of spinach

For the ricotta:

 • 100 g of extra firm tofu
 • 2 tablespoons of nutritional yeast
 • 2 tablespoons of unsweetened almond milk
 • 1 teaspoon of lemon juice
 • 1 teaspoon of basil
 • 1 teaspoon of oregano
 • 1/2 teaspoon of ground garlic

Start by making the tofu ricotta - using the paper towel drain all the excess water. Next place the tofu into a blender along with all the remaining ingredients and blend until required consistency.

Cook the pasta according to the package instruction - for about 7 minutes in a hot water.

Add the buckwheat into a saucepan, pour in the almond milk and cook until all the milk has been absorbed.

Drizzle the frying pan with a bit of water and add in chopped mushrooms + peas. Let it all cook until tender and then stir in the spinach.

Transfer the buckwheat into a bowl along with the mushrooms&the veggies and give it a good stir. Finally top the bowl with the tofu ricotta and serve!

DECONSTRUCTED SUSHI BOWL

DECONSTRUCTED SUSHI BOWL

BBQ SEITAN BUDDHA BOWL

BBQ SEITAN BUDDHA BOWL