Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BLACK RICE STIR-FRY

BLACK RICE STIR-FRY

Přestože jsem vám o tom, jak si svůj život určujeme sami, napsala dokonce samostatný článek, objevila jsem jednu výjimku. Objevila jsem věc, která je tak silná, že ji nedokážu ovlivnit, i kdybych se snažila sebevíc.

Závislost na batátách a mandlovém másle.

Na první pohled se to může zdát jako celkem příjemná závislost, ale jen si představte, že stojíte u pokladny, a když dojde na placení, z úst prodavačky najednou slyšíte to magické slovo "batáta". A vy před sebou okamžitě vidíte tu zářivě oranžovou barvu, cítíte tu slaďoučkou chuť a vymýšlíte další batátový recept. V tom vás ale ze snění vyruší křik prodavačky, že ,,říkala dvacetpět !!!".

No jo, když jste na něčem závislý, slyšíte to všude. A nemůžete se toho zbavit! Teda, až na mandlové máslo. Toho se dokážu zbavit pěkně rychle. Jen řekněte, jaké množství mandlového másla je hodně? Nebo lépe řečeno, jaké množství sklenic mandlového másla je hodně?

A jaké množství receptů s batáty a mandlovým máslem je hodně?

Přiznávám, asi to množství, které mám na blogu. A proto jsem se rozhodla jednou se svou závislostí bojovat a vymyslet pro vás něco nového. Nebudu lhát, nebylo lehké vymyslet něco stejně dokonalého, ale víte co? Kombinace nasládlé černé rýže s křupavými fazolkami a pálivým arašídovým tempehem, která se vám rozplyne na jazyku a vymrští vás do nebeských výšin, to dokázala.

Celý recept je zároveň opravdu jednoduchý a rychlý, přesto má ale jednu nevýhodu - vytvoří vám další nekontrolovatelnou závislost.

A jelikož v tom tentokrát nechci být sama, tady máte recept!

INGREDIENCE:

Marinovaný tempeh:

- 100 g tempehu

- 1 polévková lžíce PB2

- 1 polévková lžíce tamari

- 1 čajová lžička Sriracha

Smažená rýže:

- 1/2 hrnku černé rýže

- 1/2 hrnku strouhané mrkve

- 1/2 hrnku zelených fazolek

- 1/2 hrnku shitake hub

- 1 polévková lžíce arašídů

- 2 polévkové lžíce tamari

- Kokosový olej

Všechny ingredience na marinádu dáme do hrnku, přilijeme přibližně dvě polévkové lžíce vody a důkladně promícháme. Tempeh nakrájíme na kostičky a necháme marinovat alespoň dvě hodiny. Poté ho dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct 20 min na 200°C.

Rýži zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Na pánvi si rozpustíme trochu kokosového oleje. Přidáme nakrájenou zeleninu a houby, vše důkladně promícháme a necháme vařit do změknutí. Poté přidáme uvařenou rýži, zalijeme tamari omáčkou, promícháme a necháme vařit cca 5 min.

Na závěr přidáme opečený marinovaný tempeh, posypeme arašídy a můžeme podávat!


Even though I posted an article about how our thoughts influence our life, I found one exception. I found a thing which is so strong that I can't influence it no matter how hard I try.

An addiction to the sweet potatoes and almond butter.

It might appear as a nice addiction at the very first sight but just imagine you are paying in the shop and suddenly you hear those magical words "sweet potato" coming straight from the shop assistant. And you immediately see that lovely bright orange colour in front of you, you can feel that sweet taste and you start creating another sweet potato recipe in your head. But then you are woken up by the scream of the shop assistant who actually had said "twenty five".

So yeah, when you are addicted to something you can hear it everywhere. And you can't get rid of it! Well, except the almond butter. I'm able to get rid of an almond butter pretty fast. Just tell me, which amount of almond butter is enough? Or exactly, which amount of almond butter jars is enough?

And which amount of sweet potato & almond butter recipes is enough?

I know, possibly the amount I already have on my blog. So I decided to beat my addiction and create for you something new. I won't lie, it wasn't an easy task to create something that perfect but you know what? The combination of sweet black rice, crispy beans and spicy peanut tempeh which combines right in your mouth and catapults you into heaven made it.

Whole recipe is pretty simple and quick while it has one big disadvantage - it provides you with another serious addiction.

But this time I don't want to be alone in it, so here is the recipe!

INGREDIENTS:

Marinated tempeh:

- 100 g of tempeh

- 1 tablespoon of PB2

- 1 tablespoon of tamari

- 1 teaspoon of sriracha

Fried rice:

- 1/2 cup of black rice

- 1/2 cup of shredded carrot

- 1/2 cup of green beans

- 1/2 cup of shitake mushrooms

- 1 tablespoon of peanuts

- 2 tablespoons of tamari

- Coconut oil

Add all the marinade ingredients into a mug, pour in about two tablespoons of water and mix properly. Slice the tempeh into cubes and let them marinate for at least two hours. Then transfer the tempeh onto a lined baking tray and let it bake for 20 minutes on 200°C.

Add the rice into a saucepan and pour in double amount of water - let it cook until all the water has been absorbed.

Melt a little bit of coconut oil on a frying pan. Add in chopped veggies and mushrooms, mix everything properly and let it cook until tender. Then stir in cooked rice, drizzle the tamari all over, mix properly and cook for 5 more minutes.

Finally add in baked marinated tempeh, sprinkle with peanuts and serv

TUNA STUFFED SWEET POTATO

TUNA STUFFED SWEET POTATO

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD