Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY BEETROOT SPAGHETTI

CREAMY BEETROOT SPAGHETTI

Ranní jóga při východu slunce, dlouhý běh po pláži, pomalá snídaně v posteli, sluníčko, kytičky, poníci... Nezdá se vám, že všichni kolem vás mají ten život naprosto dokonalý? Podle Instagramu to tak opravdu vypadá, že?

Kéž by byla i realita vážně tak bezstarostná.

Nechápejte mě špatně - Instagram je moje nejoblíbenější sociální síť a vlastně jsem si kvůli němu uvědomila, že nikdy nevíte, čím si člověk vedle vás prochází. Denně se mnou sdílíte vaše tajná trápení, a tak vím, že úplně všichni svádíme nějaké své vnitřní boje. Proto nikdy nesrovnávejte svůj život s tím, co vidíte na fotkách a už vůbec ne s životem někoho jiného. Vždyť měsíc a slunce nemají nic společného - září, když je jejich čas. A jestli vám zrovna prší, nečekejte, až vyjde slunce - raději se naučte tančit v dešti a to růžové období si vytvořte sami.

A začít můžete například tímhle receptem!

IMG_5123.JPG

Abychom si zbytečně nepřidělávali starosti, je tenhle recept opravdu rychlý a jednoduchý. Zároveň je na něj potřeba jen pár ingrediencí, přičemž můžete použít jakékoliv těstoviny máte rádi nebo je naopak vyměnit za pohanku či quinou. Nejdůležitější je totiž omáčka z červené řepy, která je božsky krémová, nasládlá a svěží. Také je extrémně zdravá, jelikož obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a zdravých tuků, které ještě navýší křupavé vlašské oříšky a směs semínek.

IMG_5124.JPG

A navíc to na fotce vypadá tak dokonale, že se o recept musím podělit i s vámi!

INGREDIENCE:

Na omáčku:

 • 200 g uvařené červené řepy
 • 2 polévkové lžíce tahini
 • 2 polévkové lžíce limetkové šťávy
 • 1/3 hrnku neslazeného mandlového mléka

Nejdříve si připravíme omáčku - všechny ingredience dáme do mixéru a rozmixujeme do požadované konzistence.

Těstoviny vaříme dle instrukcí na obale - přibližně 7 min v horké vodě.

Na pánev nalijeme trochu vody a osmahneme houby společně s hráškem. Poté přidáme uvařené těstoviny, přilijeme omáčku, vše důkladně promícháme a vaříme ještě přibližně 5 min.

Těstoviny přemístíme do misky, přidáme čerstvý polníček, vše posypeme vlašskými ořechy, dýňovými semínky & slunečnicovými semínky a můžeme podávat!


Morning yoga behind the sunrise, long run on the beach, slow breakfast in bed, sun, flowers, Unicorns... It appears that everyone around you have a perfect life right? At least on the Instagram.

If only the reality was that positive.

Don’t get me wrong - the Instagram is my favourite social network and it was actually the reason why I realized that you never know what someone else is going through. You are sharing your secret struggles with me which made me realize we are all fighting our inner battles. So never ever compare your life to what you see on a photograph or to the life of other person. In fact, there’s no comparison between the moon and the sun - they shine when it’s their time. And if it’s raining, don’t wait for the sun to rise - learn to dance in the rain and make your day shining yourself.

And you can start with that recipe!

IMG_5123.JPG

In order not to make more problems, this recipe is truly quick and easy. It also requires just a few ingredients while you can use whatever pasta you like or you can even swap it for the buckwheat or the quinoa. The most important thing is the beetroot sauce which is heavenly creamy, slightly sweet and fresh. It’s also extremely healthy as it contains many minerals, vitamins and healthy fats which are even increased with the walnuts and seeds.

IMG_5124.JPG

And it looks so nice on the photo that I have to share the recipe with you as well!

INGREDIENTS:

 • 100 g pasta of choice
 • 1 cup of chestnut mushrooms
 • 1/2 cup of peas
 • handful of walnuts
 • 1 tablespoon of pumpkin seeds
 • 1 tablespoon of sunflower seeds
 • handful of lamb’s lettuce

For the sauce:

 • 200 g of cooked beetroot
 • 2 tablespoons of tahini
 • 2 tablespoons of lime juice
 • 1/3 cup of unsweetened almond milk

Start by making the sauce - add all the ingredients into a blender and blend until required consistency.

Cook the noodles according to the package instruction - for about 7 minutes in a hot water.

Drizzle the frying pan with a little bit of water and sauté the mushrooms along with the peas. Next stir in the pasta, pour in the sauce and give it all a good stir - let it cook for 5 more minutes.

Transfer the pasta into a bowl, add in fresh lamb’s lettuce, sprinkle everything with walnuts, pumpkin seeds & sunflower seeds and serve!

GRILLED VEGGIES PEANUT QUINOA SALAD

GRILLED VEGGIES PEANUT QUINOA SALAD

FISH CAKES

FISH CAKES