Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

Víte, jak poznat, že mojí sestru čekají nějaké testy? Má perfektně uklizený pokoj, oblečení 3x přeskládané a najednou si se mnou chce povídat. Sice potom na samotné učení kolikrát ani nedojde, ale aspoň dělá něco užitečného. To když se musím učit já, vymýšlím daleko horší věci. Věci, které mají šílené následky. Prohlížím si staré fotky.

Abyste to nepochopili špatně - já bych si moc ráda prohlížela roztomilé fotky z porodnice, z prvního koupání nebo z rodinných oslav. Bohužel mám ale na mysli jiné fotky. Fotky z mé slavné jedenáctileté éry, která je u nás hitem dodnes. Zatímco totiž většina mých vrstevníku ještě pomalu stavěla bábovičky, já nosila mini sukně, obří kabelku s výrazným nápisem "HEY BABY" a jedině růžovou barvu - a to včetně růžových očních stínů.

Ale co, každý měl nějakou pubertu a já jsem sice byla bláznivá, ale můj svět byl doslova růžový. A tak moc se mi po tom při prohlížení fotek během zoufalosti z maturitní krize zastesklo, že jsem si to musela připomenout! Nebojte, nebudu vám radit, jak si prstem nanést růžové oční stíny nebo kde sehnat kýčovitou kabelku. Mám pro vás něco daleko šílenějšího.

RŮŽOVÝ RECEPT!

Čas přípravy je kratší, než moje minisukně, chuť výraznější, než moje kabelka a barva růžovější, než moje oční stíny. A hit je to ještě větší, než všechny tyhle věci dohromady!

Proto tady máte recept a věřte mi - stojí za to si ten život (a nebo pohanku?) udělat růžový!

INGREDIENCE:

- 100 g uzeného tofu

- 1/2 konzervy cizrny

- 1/2 hrnku pohanky

- 2 polévkové lžíce sekaných mandlí

- Hrst polníčku

Řepné pesto:

- 1 červená řepa

- 1 polévková lžíce tahini

- šťáva z 1/2 limetky

Červenou řepu dáme do trouby a necháme péct přibližně 1 hod. Poté jí oloupeme a dáme do mixéru společně se všemi zbývajícími ingrediencemi na pesto. Mixujeme do požadované konzistence (případně dolijeme trochou vody).

Pohanku dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím horké vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Tofu na malé kousky a cizrnu propláchneme. Vše dáme na pánev společně s uvařenou pohankou, přidáme pesto, promícháme a necháme vařit přibližně 7 min.

Na závěr vše přendáme do mísy, přidáme polníček a sekané mandle a můžeme podávat!


Do you know how to find out that my sister's having some tests? She has perfectly clean room, clothes orderly in the wardrobe and wants to talk with me.  Even though she very often doesn't learn anything afterwards, at least she does something productive. When I have to study, I do even more horrible things. Things which have catastrophic impact. I scroll through old photos.

But don't get me wrong - I'd love to look at those cute photos from maternity hospital, from the very first bath or our family celebrations. But when I say old photos, I mean something different. I mean photos from my eleven-year-old era which is still huge hit at ours. While most of my peers were still playing in the sand I used to wear miniskirts, handbag with huge "HEY BABY" sign and predominantly pink colour - even as eye shadows.

Whatever, we all went through some kind of puberty and I might have been crazy but my life was literally pink. And while I was scrolling through all the photos during one of those desperate graduation crisis I started craving it again. Don't worry, I won't tell you how to apply pink eyeshadows or where to buy cheap handbag. I've got something even crazier for you.

THE PINK RECIPE!

The preparation time is shorter than my skirt, the taste is more intense than my handbag and the colour is even pinker than my eyeshadows. And at ours it's greater hit than all these things together!

So here is the recipe and trust me - sometimes it's worth it making your life (or the buckwheat?) pink!

INGREDIENTS:

- 100 g of smoked tofu

- 1/2 can of chickpeas

- 1/2 cup of buckwheat

- 2 tablespoons of chopped almonds

- Handful of watercress

Beetroot pesto:

- 1 beetroot

- 1 tablespoon of tahini

- Juice of one lime

Add the beetroot into the oven and let it bake for about an hour. Once baked, peel off the skin and add it into a blender along with all the remaining pesto ingredients. Blend until required consistency (pour in a little bit of water if needed).

Add the buckwheat into a saucepan, pour in double amount of hot water and let it cook until all the water has been absorbed.

Cut the tofu into small pieces and rinse the chickpeas. Add the tofu and the chickpeas on a frying pan along with cooked buckwheat and the pesto, mix it all properly and let it cook for about 7 minutes.

Transfer everything into a bowl, add in the watercress, sprinkle with almonds and serve!

 

TUNA STUFFED SWEET POTATO

TUNA STUFFED SWEET POTATO

WARM BUCKWHEAT SALAD

WARM BUCKWHEAT SALAD