Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BEAN CHILLI STUFFED SWEET POTATO

BEAN CHILLI STUFFED SWEET POTATO

Jako malá jsem chodila na skupinové kondiční cvičení k jednomu 60letému pánovi. Nebylo by na tom nic tak zvláštního, kdyby to nebyl mistr světa v házené. Když si vzpomenu na naše tréninky, ještě teď cítím ten pocit na zvracení a pálení na plicích. Například jsme museli házet medicinbalem dvakrát těžším, než jsme byli my, skákat žabáky přes celé fotbalové hřiště a nebo běhat, zatímco náš trenér jel v autě za námi. To by ale pořád nebylo to nejhorší - jedna věc mi vadila daleko víc. Náš trenér žil ze zašlé slávy a nevyprávěl o ničem jiném, než o svém úspěchu.

Teď už jsem ho ale pochopila a dokonce dělám to samé. No jen řekněte, koho už začíná štvát slovo "půlmaraton" ? Všude spousta fotek, video, dokonce samostatný článek...Jenže já na ten nádherný pocit jednoduše nemůžu zapomenout. Byla jsem tak šťastná, až mi vytryskly slzy. Cítila jsem, jak mi ztěžka buší srdce. Od samé radosti jsem nemohla dýchat a život, jako by konečně začal dávat smysl. Přijde vám zvláštní, jak živě si ten pocit pamatuju i po takové době? Já jsem ho totiž nedávno zažila znova. A nepotřebovala jsem k tomu ani dvě hodiny a 21 km v nohách - stačilo mi pár minut a sladká batáta s chilli fazolovou směsí v puse.

Zkoušeli jste někdy upéct batátu v celku? Jestli ne, tak mi věřte, že vašemu životu něco podstatného chybí. Po upečení se totiž na povrchu utvoří krásně křupavá slupka a uvnitř jemná sladká kaše. Tu jsem naplnila mojí oblíbenou pálivou fazolou směsí, kterou jsem zjemnila krémovým avokádem a svěžím tahini dresinkem. Když jsem potom ochutnala všechno dohromady, ucítila jsem ten starý, známý, nepřekonatelný pocit z úspěchu.

Proto tady máte recept - ale připravte se na to, že nebudete mluvit o ničem jiném!

INGREDIENCE:

- 1 střední batáta

- 1/2 400 g konzervy Kidney fazolí

- 2 polévkové lžíce kukuřice

- 1/2 hrnku cherry rajčat

- 1/2 hrnku passaty

- 1 polévková lžíce tomatového pyré

- Hrst koriandru

- 1/2 avokáda

- 1 čajová lžička chilli koření

- Kokosový olej

Dresink:

- 1 polévková lžíce tahini

- Šťáva z 1/2 limetky

Troubu předehřejeme na 225°C. Batátu propícháme vidličkou, dáme na plech a necháme péct 45 minut.

Na pánvi si rozpustíme kokosový olej a chilli koření. Po cca 5 min přidáme rajčata - vaříme do změknutí. Poté přimícháme fazole, kukuřici, passatu, tomatové pyré a necháme vařit přibližně 10 min.

Mezitím si připravíme dresink - všechny ingredience dáme do hrnku, promícháme a případně dolijeme trochou vody.

Upečenou batátu opatrně rozkrojíme a naplníme fazolovým chilli. Přidáme avokádo, posypeme koriandrem, zalijeme dresinkem a můžeme podávat!


When I was a child, I used to have a 60 year old fitness coach. It won't be anything special if our trainer wasn't the world champion in handball. Even now when I think of our trainings I can feel this pain on my chest and the feeling to vomit. For example we had to train with medicine ball two times heavier than we were, we had to do frog jumps all over the football field or we had to run while our coach was driving in the car behind us. But this wasn't the worst part - there was actually something even worse. I hated how our coach constantly talked about his great achievement.

Now I finally understood why he did it and I'm actually doing the same thing. Honestly guys, who is fed up with the words "half marathon"? Photos everywhere, video, even a single post... but I just can't get that amazing feeling out of my head. I was so happy that I started crying. I felt my heart beating fast. I couldn't breathe and the life seemed to finally make a perfect sense. Are you wondering how it's possible that I can remember this feeling after such a long time? Actually I felt it again a couple days ago. And I didn't need for it two hours and 21 km in my legs - I just needed a few minutes and sweet potato with chilli bean mixture in my mouth.

Have you ever tried baking whole sweet potato? If not, trust me that your life is not complete. In fact, it creates such a crispy skin with a smooth sweet mash underneath. I filled it with my favourite spicy bean mixture which I balanced with creamy avocado and fresh tahini dressing. When all these flavours combined, I could feel that unbeatable feeling of success again.

So here is the recipe but be prepared - you won't be talking about anything different!

INGREDIENTS:

- 1 medium sweet potato

- 1/2 400 g can of Kidney beans

- 2 tablespoons of sweetcorn

- 1/2 cup of cherry tomatoes

- 1/2 cup of passata

- 1 tablespoon of tomato purée

- Handful of coriander

- 1/2 of avocado

- 1 teaspoon of chilli flakes

- Coconut oil

Dressing:

- 1 tablespoon of tahini

- Juice of 1/2 a lime

Pre-heat the oven on 225°C. Prick the sweet potato using a fork, place it on a baking tray and let it bake for about 45 minutes.

Melt the coconut oil on a frying pan and sauté the chilli. Add in the tomatoes and cook until tender. Then stir in the beans, sweetcorn, passata and tomato purée and let it cook for about 10 minutes.

Meanwhile make the dressing - add all the ingredients into a mug and pour in a little bit of water if required.

Carefully slice the cooked sweet potato and fill it with the chilli bean mixture. Top with the avocado, sprinkle with coriander, drizzle with the dressing and s

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

BEETROOT BUCKWHEAT SALAD

VEGAN PAD THAI

VEGAN PAD THAI