Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BEAN BEETROOT BURGERS

BEAN BEETROOT BURGERS

Musím se vám k něčemu přiznat. Sice všude říkám, jak nemám ráda podzim, ale lidičky... já ty podzimní procházky úplně zbožňuju! Vždycky vyrazím do prosluněného města, s prokřehlými prsty pomalu usrkávám čaj a bezmyšlenkovitě pozoruji ostatní lidi. Pozoruji děti, jak si hrají v čerstvě spadaném listí, maminky, jak pyšně tlačí své kočárky nebo staré páry, jak zamilovaně sedí v objetí. Nedávno jsem ale zahlédla ještě něco jiného - zahlédla jsem slečnu asi v mém věku, která byla bledá, nezdravě hubená a zoufale se třásla. Chtěla jsem se jí zeptat, jestli nepotřebuje pomoc, když v tom si píchla jehlu přímo do žíly.

Už od dětství nás všichni učí, jak jsou drogy nebezpečné. Pouští nám o tom filmy, čtou nám o tom knihy, ale věřte mi, že vidět to zoufalství na vlastní oči je úplně něco jiného. Byl to pro mě opravdu silný zážitek a ještě dlouho jsem přemýšlela nad tím, jaká ta slečna asi byla dřív. Čím vším si musela projít, aby jí to donutilo dát si první dávku. A hlavně, co s ní bude dál? Odpovědí se asi nikdy nedočkám, ale jedno vím jistě - nakonec ani tak nezáleží na tom, jestli jste závislí na drogách, alkoholu, cvičení nebo počítačových hrách.

Ve skutečnosti žádná závislost není zdravá - tedy, až na řepné karbanátky.

IMG_7570.JPG

Totiž tyhle řepné karbanátky jsou sice závislost, bez které nevydržíte jediný den, ale vašemu tělu dodají jen to nejlepší. Jsou na ně potřeba jen 4 ingredience, přičemž červená řepa obsahuje velké množství železa, zatímco červené fazole zajistí dostatek bílkovin. Zároveň červené fazole vytvoří tak perfektní konzistenci, že karbanátky připomínají maso, a to i přesto, že je jejich příprava opravdu rychlá a jednoduchá.

IMG_7571.JPG

Milé děti, teta Terka vám říká: Nekupujte si drogy! Staňte se karbanátkovou hvězdou a vyzkoušejte tenhle recept! (PS: Schválně, kdo pozná, z jakého filmu to je? :) )

IMG_7572.JPG

INGREDIENCE:

Na burgery:

  • 1/2 konzervy červených fazolí

  • 1 menší červená řepa

  • Hrst špenátu

  • 1 polévková lžíce tamari

Nejdříve dáme řepu do trouby vyhřáté na 200°C a necháme ji péct do změknutí (cca 30 min). Ve zbývajících 25 minutách přidáme péct nakrájené batáty, které posypeme skořicí.

Uvařenou červenou řepu dáme do mixéru společně se všemi zbývajícími ingrediencemi na burgery. Vše důkladně rozmixujeme a ze vzniklé směsi vytvoříme dva plátky, které dáme na plech vyložený pečícím papírem - necháme je péct 10 min z každé strany.

Na závěr si připravíme dresink - dýňový protein dáme do hrnku, přilijeme trochu vody a rozmícháme do požadované konzistence.

Do mísy dáme čerstvý polníček, opečené batáty, řepné burgery, vše zalijeme dresinkem a můžeme podávat!


Guys, I need to tell you something. I know that I always say how I don’t like fall...but to be perfectly honest, I love those autumn walks so much! Pretty often I go into the city centre, I sip on a hot tea and I just observe other people. I watch small children playing with the fallen leaves, mums proudly holding their babies or old couples hugging each other with a great amount of love. However, a couple days ago I snapped something else as well - I saw a girl around my age, she was unhealthy skinny, pale and her body was desperately shaking. I wanted to ask her whether she needed any help but in that moment she inserted the syringe straight into her vein.

They are teaching us from an early age how dangerous drugs are. They are showing us movies and books about it but trust me that to see the desperation in a real life, that’s a completely different thing. It was a huge experience for me and I was thinking for so long what the childhood of the girl could be like. What led her to take the very first drug. And mainly, where will be the girl in a few years? I’ll probably never get the answers but one thing I know for sure - at the end of the day it doesn’t matter if you are addicted to drugs, alcohol, exercise or video games.

In fact, no addiction’s healthy - except these beetroot burgers.

IMG_7570.JPG

Actually these beetroot burgers are an addiction you can’t be a day without but they provide your body only with the best things possible. They require just 4 ingredients and the beetroot contains high amount of the iron while the red beans have a lot of protein. Also, the red beans create such a meat-like consistency even though the prep of the burgers is truly quick and easy.

IMG_7571.JPG

Hiya kids. Here is an important message from your Uncle Tereza. Don't buy drugs. Become a burger star, and try this recipe! (Who knows which movie is this quote from? :) )

IMG_7572.JPG

INGREDIENTS:

For the burgers:

  • 1/2 can of red beans

  • 1 small beetroot

  • Handful of spinach

  • 1 tablespoon of tamari

Start by pre-heating the oven to 200°C. Place the beetroot on a baking tray and let it bake for around 30 minutes. In the remaining 25 minutes place the sweet potatoes into the oven, sprinkle them with the cinnamon and bake them as well.

Add the cooked beetroot into the blender along with all the remaining burger ingredients. Blend it properly and shape two patties from that mixture, place them on a baking tray and let them bake for 10 minutes from both sides.

Finally make the dressing - add the pumpkin protein powder into a mug, pour in a little bit of water and whisk until required consistency.

Add fresh lamb’s lettuce into a bowl, top it with the sweet potatoes, beetroot burgers, pour all over the dressing and serve!

ALMOND NUGGETS & FRIES

ALMOND NUGGETS & FRIES

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES

NUTTY QUINOA WITH GRILLED SEITAN & MAPLE GLAZED VEGGIES