Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

ASIAN-STYLE BUCKWHEAT WITH GARLIC TEMPEH

ASIAN-STYLE BUCKWHEAT WITH GARLIC TEMPEH

To jsem takhle nedávno ležela v posteli, pomalu si vychutnávala oběd a sledovala videa na Youtube. A jak jsem tak koukala na ty mastné skvrny na prostěradle (způsobené mými večerními nálety na kešu máslo) a na svůj netradiční oběd (aneb batáty po šesté v řadě), uvědomila jsem si několik věcí.

Zaprvé, jak rychle si člověk dokáže zvyknout na změnu. 8 let jsem poctivě dodržovala tu náročnou školní rutinu a stačilo jen pár dní, abych si zvykla na pohodový prázdninový režim. A s tím souvisí druhý bod - je až strašidelné, jak rychle člověk dokáže zpohodlnět. Totiž v zimě jsem byla schopná nařídit si budík na 5:30, rychle na sebe hodit kabát a vyrazit ve tmě uprostřed sněhové vánice ven - a to jen proto, že jsem si před zdlouhavým sezením ve škole potřebovala pročistit hlavu. Ono by to sezení nebylo tak špatné - kdybych neseděla v první lavici. A kdybych nemusela předstírat, že ty plné, nafouklé tváře jsou způsobené náročným přemýšlením a ne tou pohankou z krabičky trapně schované za penálem. A v tom jsem si uvědomila tu poslední věc - jak rychle člověk zapomíná.

IMG_0876.JPG

Pohanka totiž bývala můj nejoblíbenější krabičkový oběd a já jsem na ní kvůli těm všem batátám a máslíčkům úplně zapomněla. A jelikož se mi po ní pěkně zastesklo, pustila jsem se do vymýšlení receptu, při kterém jsem si navíc pár svých myšlenek opravdu potvrdila.

Přestože má tahle superzdravá přirozeně bezlepková potravina kašovitou konzistenci, oříškovou chuť a hodí se spíš k hutnějším krémovým receptům, já jsem ji tentokrát použila do lehkého asijského receptu - a nejenom, že jsem si na změnu rychle zvykla, dokonce jsem si jí zamilovala! Zároveň jsem byla i pohodlná a tak je recept trapně jednoduchý - když zvládnete zalít pohanku, nakrájet pár základních ingrediencí a přendat všechno na talíř, máte vyhráno.

IMG_0877.JPG

V čem jsem se ale tentokrát spletla byla moje poslední myšlenka - věřte mi, že na tenhle recept jen tak lehko nezapomenete!

INGREDIENCE:

 • 1/2 hrnku pohanky
 • 100 g tempehu
 • 1/2 hrnku zelených fazolek
 • 1/2 hrnku cukrového hrášku
 • 1/2 hrnku hub shiitake
 • Hrst špenátu
 • 1/2 bílé cibule
 • 1 polévková lžíce tamari
 • 1 čajová lžička mletého česneku
 • 1 polévková lžíce sezamových semínek
 • Pak choi

 Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C. Tempeh si nakrájíme na kostičky, dáme je na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct 25 min.

Pohanku nasypeme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Pak choi vaříme cca 10 min v horké vodě.

Nakrájíme si cibulku, fazolky a houby. Na pánev nalijeme trochu vody a osmahneme cibulku. Přidáme fazolky, houby a cukrový hrášek a vše necháme vařit do změknutí. Poté přimícháme opečený tempeh a mletý česnek, zalijeme tamari, promícháme a vše necháme vařit 10 min - ve zbývajících 5 min přidáme ještě špenát.

Směs přemístíme na talíř společně s uvařenou pohankou a pak choi, posypeme sezamovými semínky a můžeme podávat!


I was lying in bed, slowly enjoying my lunch and watching Youtube videos. And as I noticed those greasy spots on the sheets (caused by my late night cashew butter attacks) and my unconventional lunch (sweet potatoes for the sixth time in a row), I realized so many things.

Firstly, how quickly one can adopt to a change. I was strictly following my demanding school routine for 8 years and it took me only few days to get used to this relaxing holiday regime. This is actually connected to the second point - it's pretty scary how quickly one gets lazy. During the winter I was able to set my alarm clock on 5:30, put the coat on and quickly go out into a pitch-black early morning snow storm - just in order to unwind before a never-ending sitting at school. It wouldn't have been that bad if I hadn't sit in the front. And if I hadn't had to pretend that those over-stuffed cheeks are caused by an exhausting learning and not the buckwheat I was trying to hide in the meal box. And in that moment I realized the last thing - how quickly one forgets.

IMG_0876.JPG

The buckwheat used to be my favourite lunch box meal and with all those sweet potatoes and nut butters I absolutely forgot about it. However, as I truly missed its taste I started creating a buckwheat recipe - and I actually confirmed some of my thoughts.

Even though this superhealthy gluten free grain has a mash consistency, nutty taste and goes together more with some creamy recipes, I used it into this light Asian recipe - and not only I got used to that change, I fell in love with it!

As I was also pretty lazy, this recipe's awkwardly easy - you just need to pour the water over your buckwheat, slice some basic ingredients and transfer everything onto a plate.

IMG_0877.JPG

However, I realized I was wrong with my third thought - trust me, you won't forget this recipe!

 INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of buckwheat
 • 100 g of tempeh
 • 1/2 cup of green beans
 • 1/2 cup of sugar snap peas
 • 1/2 cup of shiitake mushrooms
 • Handful of spinach
 • 1/2 of white onion
 • 1 tablespoon of tamari
 • 1 teaspoon of ground garlic
 • 1 sesame seeds
 • Pak choi

 Start by pre-heating the oven to 200°C.

Cut the tempeh into cubes, place them on a lined baking tray and let them bake for 25 minutes.

Add the buckwheat into a saucepan, pour in double amount of boiling water and let it cook until all the water has been absorbed.

Cook the pakchoi in a hot water for about 10 minutes.

Slice the onion, beans and mushrooms. Drizzle the frying pan with a little bit of water and sauté the onion. Add in the beans, mushrooms, sugar snap peas and cook until tender. Next stir in baked tempeh along with the garlic powder and the tamari sauce and mix it all properly. Let it cook for about 10 minutes and add in fresh spinach in the last 5 minutes.

Transfer the mixture onto a plate along with the cooked buckwheat and pakchoi, sprinkle with sesame seeds and serve!

TUNA QUINOA SALAD

TUNA QUINOA SALAD

POTACHOS

POTACHOS