Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

ASIAN PEANUT NOODLE BOWL

ASIAN PEANUT NOODLE BOWL

Přišla mi od vás spousta otázek, proč jsem si jako první místo pro letošní dovolenou vybrala právě Londýn. Vždyť mám přeci ráda sluníčko, teplo, přírodu a ne upršený šedý ruch velkoměsta. Musím se přiznat, že jsem po tom navštívit Londýn opravdu nikdy moc netoužila, ale když už se mi naskytla příležitost, byla by škoda, ji nevyužít. Vlastně jsem i tak trochu počítala s tím, že to tam přežiju schovaná v nějakém veganském bistru - nikdy by mě ale nenapadlo, že bych tam dokonce chtěla žít.

Nechápejte mě špatně - skvělá bistra máme i v česku. Zamilovala jsem si jinou věc, a to, jak je Londýn kosmopolitní. Každému je jedno, jakou máte barvu pleti, jaké náboženství vyznáváte nebo co máte na sobě. Vážně bych si přála, aby to tak bylo i u nás.

Aby lidé využívali svůj hlas k dobrotě, své uši k porozumění, srdce k lásce a ruce k přípravě tohoto receptu.

IMG_8504.JPG

Nikdy nevíte, čím si druhý člověk prošel a kam ho zavedla jeho cesta. No vždyť se na to podívejte - já sama vám nejdřív česky vyprávěla o Londýně a nakonec nás to zavedlo až k asijským rýžovým nudlím. Ono se ale vlastně není čemu divit - tenhle recept je zdravý, veganský, rychlý, jednoduchý a je na něj potřeba jen pár ingrediencí. Základem jsou rýžové nudle, které jsem doplnila směsí barevné, šťavnaté zeleniny. Jako zdroj bílkovin jsem použila uzené tofu, které dodalo lehce kouřovou chuť a celé jídlo dotáhl k dokonalosti lehce pálivý, ale superkrémový arašídový dresink.

Proto se nebojte být otevření neznámým věcem - a začněte třeba tím, že vyzkoušíte tenhle recept!

INGREDIENCE:

 • 100 g rýžových nudlí
 • 100 g uzeného tofu
 • 1 hrnek fialového zelí
 • Pak choi
 • 1/2 hrnku koriandru
 • 2 polévkové lžíce kukuřice
 • 1 polévková lžíce černých sezamových semínek

Dresink:

Všechny ingredience na dresink dáme do misky a vyšleháme metličkou.

Tofu si nakrájíme na kostičky a dáme péct do trouby na 200°C 20 min.

Rýžové nudle vaříme dle instrukcí na obale - cca 7 min v horké vodě.

Fialové zelí a pak choi vaříme přibližně 10 min v horké vodě.

Opečené tofu, uvařené nudle a zeleninu smícháme na pánvi. Přidáme kukuřici, koriandr, zalijeme omáčkou a důkladně promícháme. Necháme vařit dalších 5 min a poté přemístíme do misky. Posypeme sezamovými semínky a můžeme podávat!


I’ve received many questions why I chose London as the very first holiday destination. You all know that I love sun, warm weather, nature and that gloomy rainy city is just not my thing. However, I must admit that London actually has never been a place I wanted to visit but when I was given the opportunity, I decided to take it. To be honest, I thought that I’ll spend the time hidden in some vegan bistro - and I’d never ever think I’d fell in love with London that much.

Don’t get me wrong - we have nice bistros in Czech as well. I fell in love with something different - how cosmopolitan the London is! No one cares about your skin color, religion or the clothes you are wearing. Oh my, if only it was like that in Czech as well.

People should be using their voice for kindness, ears for understanding, heart for love and hands for the preparation of that recipe.

IMG_8504.JPG

You never know what someone has been through and what his journey is like. Well, I’m also a Czech girl who started with admiring London and now I’m sharing Asian noodle recipe with you guys! But in fact, that’s nothing to be surprised about - this recipe is vegan, healthy, quick, easy and it requires just a few ingredients. The main ingredient are rice noodles which I combined with a mix of fresh, colourful veggies. Then I added smoked tofu as a source of protein and a bit spicy, but perfectly creamy peanut dressing which took the meal to the absolute heaven.

So don’t be afraid to be open to the unknown - and you can start by trying out this recipe!

INGREDIENTS:

 • 100 g of rice noodles
 • 100 g of smoked tofu
 • 1 cup of purple cabbage
 • 1/2 cup of pak choi
 • 1/2 cup of coriander
 • 2 tablespoons of sweetcorn
 • 1 tablespoon of black sesame seeds

For the sauce:

 • 1 tablespoon of peanut butter
 • 1 tablespoon of water
 • 1 teaspoon of tamari
 • 1 teaspoon of sriracha

Add all the sauce ingredients into a bowl and whisk it all together.

Cut the tofu into cubes and let it bake for about 20 minutes on 200°C.

Cook the rice noodles according to the package instruction - for about 7 minutes in a hot water.

Cook the pak choi and the purple cabbage in a hot water for about 10 minutes.

Transfer the baked tofu, cooked noodles and veggies onto a frying pan. Stir in the sweetcorn, coriander, drizzle with the sauce and mix it all properly. Let it cook for 5 more minutes, then transfer into a bowl, sprinkle with sesame seeds and serve!

FARMERS MARKET SALAD

FARMERS MARKET SALAD

ALMOND QUINOA STUFFED SWEET POTATO

ALMOND QUINOA STUFFED SWEET POTATO