Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

ASIAN INSPIRED BLACK RICE

ASIAN INSPIRED BLACK RICE

Kdybys měla přítele, který by s Tebou mluvil tak, jako mluvíš sama se sebou...jak dlouho bys dovolila, aby to byl Tvůj přítel? Víš, Tvůj vnitřní hlas je opravdu důležitý - to, jakým způsobem mluvíš sama se sebou, ovlivňuje vše. Ovlivňuje to Tvé vztahy s jinými lidmi, Tvé životní hodnoty i Tvé pojetí sebe sama. Zbav se proto všech těch zlých hlasů, co se Tě snaží stáhnout ke dnu. Ve svém životě nepotřebuješ negativní energii a už vůbec nepotřebuješ být jejím zdrojem. Buď sama k sobě milá a opakuj po mě:

Mé drahé tělo, omlouvám se za všechny ty bolestivé věci, které jsem Ti kdy řekla, přestože jsi tu pro mě vždycky bylo a před vším mě ochraňovalo. Omlouvám se za všechny ty roky, kdy jsem Tě nenáviděla a snažila se změnit Tvé dokonalé nedokonalosti. Omlouvám se, že jsem Tě trestala, přestože jsi jen chtělo být šťastné. Mé drahé tělo, děkuji, že jsi mě milovalo, přestože jsem Ti tvou lásku nevracela. Slibuji, že teď už Tě budu poslouchat a že Ti dopřeju jen to nejlepší - že Ti dopřeju ten nejlepší recept!

public.jpeg

Základem tohoto výživného receptu je černá rýže, která je skvělým zdrojem antioxidantů a vlákniny. Dokonce jí najdeš na mém seznamu oblíbených produktů, jelikož je to jedna z mých nejoblíbenějších příloh, která má netradiční, lehce nasládlou chuť a nejlépe vynikne v asijských receptech. Právě proto jsem jí smíchala s jednoduchou směsí zeleniny v tamari omáčce, jako zdroj bílkovin jsem použila opečené robi maso a zdravé tuky jsem doplnina křupavými plátky mandlí a krémovým avokádem.

Pššt, slyšíš to? To Tvé tělo volá po tomhle receptu a ty jsi přeci slíbila, že ho budeš poslouchat!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Robi maso si nakrájíme na tenké nudličky a dáme ho péct na cca 25 min.

Rýži dáme do hrnce, zalijeme ji dvojnásobným množstvím horké vody a vaříme, dokud všechnu vodu neabsorbuje.

Na pánvi osmahneme zeleninu a poté přilijeme tamari. Přidáme uvařenou rýži, vše promícháme a necháme vařit ještě cca 5 min. Poté přidáme rozmačkané avokádo, vše posypeme černou solí a můžeme podávat!


If you had a friend who’d talk to you as you talk to yourself...how long would you allow that person to be your friend? Your inner dialogue truly matters. The way you internally talk and treat yourself really does make a difference. It shows in the way you talk to others, the way you perceive yourself, what you value. Fight those comments that pass yourself down. You don’t need that negativity in your life, least of all from yourself. Be kind to your mind and repeat after me:

Dear body, I’m sorry for the hurtful things I’ve said even though you were always there protecting me. I’m sorry for all those years I judged you, how I’ve always tried to change you rather than respect you. I’m sorry for punishing you even though all that you wanted was to be healthy. Dear body, thank you for loving me when I didn’t love you back. I promise that from today, I will listen to you and treat you only with the best - that I’ll treat you only with the best recipe!

public.jpeg

The main ingredient of that nourishing recipe is the black rice which is a perfect source of antioxidants and fiber. It’s actually one of my favourite sides as it has an unusual taste perfect for Asian recipes. That’s the reason why I combined it with a simple mix of veggies in a tamari sauce and why I chose the robi meat as a source of protein along with crunchy almond flakes and creamy avocado for some healthy fats.

Can you hear that? That’s your body calling for this recipe and you promised you’d listen to it!

INGREDIENTS:

  • 80 g of black rice

  • 100 g of soy meat

  • 100 g of shredded carrot

  • 100 g of mushrooms

  • 150 g of broccoli

  • 50 g of avocado

  • Pinch of black salt

  • 20 g of almonds

  • 20 ml of tamari

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Cut the soy meat into thin strips and let it bake for around 25 minutes.

Add the rice into a bowl, cover it with a double amount of hot water and let it cook until all the water has been absorbed.

Sauté the veggies on a pan and then pour in the tamari. Add in cooked rice, give it all a good stir and let it cook for 5 more minutes. Top it with mashed avocado, sprinkle it with black salt and serve!

SPAGHETTI WITH SMOKED TOFU, COLORFUL VEGGIES & PEANUTS

SPAGHETTI WITH SMOKED TOFU, COLORFUL VEGGIES & PEANUTS