Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

ALMOND NUGGETS & FRIES

ALMOND NUGGETS & FRIES

Špatná zpráva je, že čas letí. Dobrá zpráva ovšem je, že my jsme piloti.

I když, já při svých pilotských zkouškách asi musela podvádět - jinak si totiž nedokážu vysvětlit, jak to, že uběhl teprve měsíc od začátku školy a já už mám zvláštní pocit, že bych zase potřebovala odletět! Na šest měsíců. Dvakrát do roka. Nechápejte mě špatně - ve škole se mi líbí, učení mě celkem baví a vlastně jsem i vděčná, že vůbec můžu studovat. Přesto mi ale chybí příběhy, které se nevyčtou z žádné knihy - příběhy, které se odehrávají na stránkách cestovního pasu.

Jednoduše, chybí mi cestování a jako pilot svého života si uvědomuji, že peníze se vrátí, zatímco čas nikoliv. A nakonec, není právě cestování jediná investice, která nás udělá bohatší? Já třeba úplně zbožňuji poznávat jiné kultury, bavit se s místními, pozorovat jejich běžný život a hlavně, ochutnávat jejich tradiční kuchyni. Vlastně právě během cestování vznikla většina mých nejlepších receptů - nápad na boloňské těstoviny jsem dostala v Itálii, na pálivé burrito ve Španělsku...a na křupavé hranolky s nuggetami v McDonald’s!

IMG_4915.JPG

Nebojte! To mi jen k tomu všemu došla data a tak jsem musela podniknout dobrodružnou cestu na wifi do McDonald’s. Přeci jen mě to ale v něčem inspirovalo - vytvořit recept na starý, dobrý Happy meal! Právě Happy meal jsem v dětství úplně zbožňovala, a proto jsem si dala extra záležet na tom, abych nepoznala rozdíl. Nicméně, i když byly hranolky krásně křupavé a krusta na nuggetách perfektně propečená, byl můj recept rychlý, jednoduchý, zdravý a kompletně veganský.

IMG_4916.JPG

A jelikož všechny cesty vedou k receptu, tady ho máte!

INGREDIENCE:

  • 1/2 hrnku brokolice

  • 1 mrkev

  • hrst salátu

Na nuggety:

Na hranolky:

  • 1 střední brambora Russet

  • 1 čajová lžička koření sladká paprika

Na dressing:

2 polévkové lžíce dýňového proteinu Vital factory

Nejdříve si předehřejeme troubu na 220°C.

Brambory nakrájíme na hranolky a dáme do mísy. Posypeme je kořením sladká paprika, důkladně promícháme a rovnoměrně je rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem - necháme péct cca 45 min.

Tofu si nakrájíme na kostičky a obalíme v mandlovém proteinu. Ve zbývajících 20 minutách ho přidáme péct k hranolkům.

Brokolici dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a necháme vařit do změknutí.

Na závěr si připravíme už jen dresink - do hrnku dáme dýňový protein, přilijeme trochu vody a promícháme do požadované konzistence.

Do mísy dáme salát, mrkev, brokolici, přidáme hranolky a tofu, zalijeme dresinkem a můžeme podávat!


The bad news is the time flies. The good news is you are the pilot.

However, I must cheated on my pilot exams - there’s no other way how to explain that it’s been only one month since the beginning of school and I’m already having that weird feeling that I need to go on a vacay. For six months. Twice a year. Don’t get me wrong - I like our school, I also enjoy learning and I’m actually grateful for the opportunity to study. However, I miss those stories you can’t find in any book - I miss those stories which are written on the passport pages.

Basically, I miss travelling and as a pilot of my own life I know that money can return while the time can’t. And at the end of the day, isn’t travelling the only investment which makes us more rich? I honestly love exploring new cultures, talking to local people, observing their daily life and most importantly, trying their traditional cuisine. Actually, the majority of my greatest recipes was created while travelling - I got an idea for spaghetti Bolognese in Italy, for a spicy burrito in Spain...and for crispy nuggets & fries in the McDonald’s!

IMG_4915.JPG

Don’t worry! I just run our of my internet data so I didn’t have any other option than to go on an adventurous trip to the McDonald’s. However, even this trip inspired me - it inspired me to make the Happy meal! In fact, I absolutely loved the Happy meal as a child so I made an extra effort for it to taste pretty much the same. However, even though the fries were deliciously crispy and the nuggets perfectly baked, my recipe was quick, easy, healthy and completely vegan.

IMG_4916.JPG

And as every road leads to the recipe, here it is!

INGREDIENTS:

  • 1/2 cup of the broccoli

  • 1 carrot

  • handful of salad

For the nuggets:

For the fries:

  • 1 medium Russet potato

  • 1 teaspoon of sweet paprika

For the dressing:

Start by pre-heating the oven to 220°C.

Slice the potatoes into fries and place them into a bowl. Sprinkle them with the sweet paprika, give them a good stir and spread them evenly onto a baking tray - let them bake for around 45 minutes.

Cut the tofu into cubes and coat them in the almond protein powder. Place the nuggets next to the fries and let them bake for the remaining 20 minutes.

Add the broccoli into a saucepan, cover it with a hot water and let it cook until soft.

Finally make the dressing - add the pumpkin protein powder into a mug, pour in a little bit of water and mix until required consistency.

Add the salad, the carrot and the broccoli into a bowl, then the fries and the nuggets, pour all over the dressing and serve!

RICE STIR-FRY & TOFU “EGGS”

RICE STIR-FRY & TOFU “EGGS”

BEAN BEETROOT BURGERS

BEAN BEETROOT BURGERS