Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TWIX

TWIX

Když jsem si nedávno uklízela pokoj, našla jsem staré fotky - a hned jsem si vzpomněla, jak jsem se ve školce těšila do první třídy. V první třídě jsem se zase nemohla dočkat, až budu také ta velká cool deváťačka. No a v 15 bych potom dala všechno za to, být už dospělá. A teď? Teď jsem možná dospělá, avšak dala bych všechno za to, vrátit se zpět do toho bezstarostného dětství, kdy jsem vyspávala do 11, snídala oběd a bez ohledu na čas běhala někde venku.

Možná bychom se nakonec měli spíš my dospělí učit od dětí. Vždyť už když se děti učí chodit, tisíckrát spadnou, avšak ani jednou je nenapadne, že chůze není pro ně nebo že nejsou dost dobří. Zkoušejí to každý den, krůček po krůčku...až se jednoho dne najednou rozeběhnou. Ta představa je sice strašidelná, ale náš čas na téhle Zemi je omezený. A většina z nás tady je navíc ve svých nejlepších letech. Proto začněte dnes. Začněte s třesoucíma se rukama, s bušícím srdcem a s přeskakujícím hlasem. Začněte jedním dřepem. Začněte jednou knížkou. Začněte jedním článkem.

Začněte jednou zdravou Twix tyčinkou.

IMG_8268.JPG

Třesou se vám ruce, buší vám srdce a přeskakuje vám hlas, protože máte obavy, že jsem jako vždycky tak akorát nakrájela okurku, kterou nazývám veganským Twixem? Pff, nebojte! Právě Twix jsem v dětství opravdu zbožňovala, a proto jsem se snažila vymyslet jeho přesnou kopii. No a jediný rozdíl je v tom, že je můj recept zdravý, že vyžaduje jen pár ingrediencí, a také, že ho zvládne úplně každý.

IMG_8269.JPG

Přesto bych ale měla jednu dospěláckou radu na závěr - až vyzkoušíte tenhle recept, zjistíte, že jedna tyčinka opravdu nestačí!

INGREDIENCE:

1. vrstva:

2. vrstva:

  • 2 hrnky datlí

čokoládová poleva:

  • 150 g hořké čokolády

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.Všechny ingredience na 1. vrstvu dáme do velké mísy a důkladně promícháme. Směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a necháme péct cca 10 min.Mezitím dáme datle do mixéru a rozmixujeme je na pastu. Základ vyndáme z trouby, necháme ho chvíli vychladnout a poté ho potřeme datlovou pastou. Zapekací formu dáme na 25 min do mrazáku.
Na mírném plamenu si rozpustíme hořkou čokoládu.
Formu vyndáme z mrazáku a směs rozkrájíme na tyčinky, které důkladně obalíme v rozpuštěné čokoládě. Vrátíme je zpět do mrazáku na 15 min a poté můžeme podávat!


A couple days ago, when I was cleaning my room, I came across some old photos - and I immediately remembered how I couldn’t wait to grammar school when I was in a kindergarten. However, then I wanted so bad to be that cool girl on a high school. Well and at the age of 15 I’d do anything to be an adult. And now? Now I might be already an adult but I’d do anything to be child again, to sleep until 11, to have lunch for breakfast and to run outside not caring about the time.

At the end of the day, maybe we as adults have something to learn from children. Actually already when children are learning how to walk, they fall thousand times but they never give up thinking it’s not for them or that they are not good enough. They try it every day, step by step, until one day...they are finally able to run. Even though it’s kind of scary, our time on this planet is limited. And also, the majority of us is in our best years. So start today. Start with your hands shaking, heart beating and body sweating. Start with doing one squat. Start with reading one book. Start with writing one article.

Start with one healthy Twix bar.

IMG_8268.JPG

Are your hands shaking, heart beating and body sweating because you are scared I just sliced up some cucumber and called it the vegan Twix? Don’t worry at all! In fact, Twix was my favourite treat in childhood so I did my best for it to taste exactly the same. Well and the only difference is that my recipe’s healthy, it requires few ingredients and it’s also truly easy.

IMG_8269.JPG

However, I’ve got some adult advice for you - once you try this recipe, you’ll find out that one bar is just not enough!

INGREDIENTS:

1st layer:

  • 1 cup of a coconut flour

  • 1/2 cup of a coconut oil

  • 1/2 cup of a maple syrup

2nd layer:

  • 2 cup of dates

Chocolate coating:

  • 150 g of dark chocolate

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Add all the first layer ingredients into a bowl and give them a good stir. Transfer the mixture into a baking tin lined with a parchement paper and let it bake for around 10 minutes.

Meanwhile add the dates into a blender and blend until a smooth paste forms.

Remove the base from the oven, let it cool down a bit and then spread the date paste all over. Place the baking tin into the freezer for 25 minutes.

Melt the dark chocolate over medium heat.

Remove the tin from the freezer, cut the mixture into a bars and coat them in the chocolate. Place them back into the freezer for 15 minutes and serve!

RAW LOTUS CHEESECAKE

RAW LOTUS CHEESECAKE

PUMPKIN PROTEIN MUFFINS

PUMPKIN PROTEIN MUFFINS