Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TIRAMISU

TIRAMISU

Je blbé, když máte v rodině černou ovci. Ale je ještě horší, když jste ta černá ovce vy! Uvědomila jsem si to, když jsem dostala ten bláznivej nápad natočit k příležitosti svých devatenáctých narozenin 19 podivných faktů o mě samotné. Říkala jsem si, jak to bude těžké vymyslet - přeci jen, 19 už je celkem vysoké číslo. Když jsem se ale pustila do sepisování, nevěděla jsem, co psát jako první.

Tak třeba vstávám v 6 a hlasitě mixuji zmražené banány. Zlým pohledem vyháním každého, kdo se odváží vkročit do kuchyně - i když si třeba jen chce udělat čaj. A nebo každý víkend v 12:17 obíhám celý byt, abych našla podlahu, která se mi hodí k jídlu jako pozadí. Ptáte se, jak to, že mě rodina ještě neodvezla do opuštěných, na miliony mil lidstvu vzdálených hor? Tiramisu.

Dovedete si představit, jak výborné musí být, když dokáže odčinit všechny moje podivné autistické projevy? Chutná totiž úplně přesně, jako pravé italské tiramisu – je jemné a lahodné, s lehkou příchutí kávy. A zároveň je veganské a naprosto zdravé!

Takže ať už potřebujete odčinit cokoliv, tady máte recept – věřte mi, že to zabere!

INGREDIENCE:

Základ:

- 1 hrnek ovesných vloček

- 1 hrnek rozinek

- 2 polévkové lžíce ledové kávy

Piškoty:

- 1 hrnek ovesných vloček

- 1 hrnek medjool datlí

- 1 čajová lžička vanilkového aroma

- 2 polévkové lžíce ledové kávy

Náplň:

- 2 hrnky kešu ořechů (namočených 2 hod)

- 2 hrnky vody

- 1/4 hrnku kokosového oleje

- 3 polévkové lžíce kokosového cukru

- 1 čajová lžička vanilkového aroma

Vločky rozmixujeme na mouku. Poté do mixéru přidáme rozinky + kávu a znovu rozmixujeme. Vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy a dáme na 1 hod ztuhnout do mrazáku.

Piškotové vločky opět rozmixujeme na mouku. Přidáme všechny zbývající ingredience, rozmixujeme a ze vzniklé směsi vytvoříme piškoty. Dáme je na plech vyložený pečícím papírem a pečeme přibližně 10 min na 180°C.

Všechny ingredience na náplň dáme do mixéru a mixujeme do krémové konzistence. Polovinu směsi rozetřeme na základ, přidáme piškoty a pokryjeme druhou polovinou krému. Formu dáme opět na 2 hodiny do mrazáku.

Na závěr tiramisu posypeme kakaem a můžeme podávat!


It’s pretty bad having a black sheep in your family. However, what’s worse is when you are the black sheep! I realized it when I got this crazy idea to record 19 weird facts about myself as I’m turning 19 soon. I though how hard it would be to come up with the facts – in fact, 19 is pretty high number.But when I actually started summing up the facts I didn’t know which one to write first.

So for example, I wake up at 6 and loudly blend frozen bananas. I expel everyone who enters the kitchen with extremely evil look – even though he just wants to make a tea. Or I run through a whole flat at 12:17 every weekend just in order to find proper background for my foodie pic. Are you wondering how it’s possible that my family haven’t left me in deserted mountains million miles away from people? Tiramisu.

Can you imagine how delicious it must be when it can expiate all of those weird autistic habits I have? It tastes exactly like the traditional Italian tiramisu – it’s smooth and delightful with a hint of coffee. And also it’s vegan and absolutely healthy!

So if you need to atone for anything, here is the recipe – you can trust me it will work!

INGREDIENTS:

For the base:

- 1 cup of oats

- 1 cup of raisins

- 2 tablespoons of cold-pressed coffee

For the ladyfingers:

- 1 cup of oats

- 1 cup of medjool dates

- 1 teaspoon of vanilla

- 2 tablespoons of cold-pressed coffee

For the filling:

- 1 cup of cashews (soaked for two hours)

- 2 cups of water

- 1/4 cup of coconut oil

- 3 tablespoons of coconut sugar

- 1 teaspoon of vanilla

Blend the oats until flour forms. Then add in the raisins + coffee and blend again. Spread the mixture evenly into a baking tin and place it in the freezer for 1 hour to set.

Blend the oats for the ladyfingers until flour forms. Add in all the remaining ingredients and form small ladyfingers. Place these on a lined baking tray and let them bake for about 10 minutes on 180°C.

Add all the base ingredients into a blender and blend until thick and creamy. Spread half of the mixture onto the base, top with ladyfingers and cover with the second half of the cream. Place the tin into the freezer for 2 hours.

Finally sprinkle the tiramisu with cacao and serve!

AVOCADO CHOCOLATE MOUSSE

AVOCADO CHOCOLATE MOUSSE

MARGOT

MARGOT