Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SWEET POTATO PROTEIN BROWNIES

SWEET POTATO PROTEIN BROWNIES

Srovnávání. Jó, tak s tím jsem měla problém už od dětství. Dokonce si živě vybavuji jeden golfový turnaj, který jsem hrála někdy ve dvanácti letech. Už nevím, kolik ran jsem zahrála, ale úplně přesně si pamatuji, jak jsem se styděla za to, že mám větší zadek, než moje protihráčky. Nebo jak jsem se styděla za to, že na tělocviku pokaždé dobíhám mezi posledními. Nebo že se na své první lekci jógy ani nedotknu špiček, zatímco všichni kolem mě už dělají stojky.

Právě jóga mě ale postupem času naučila jednu věc - najednou jsem přestala řešit, co má nebo čeho dosahuje někdo jiný a začala jsem se soustředit na svou vlastní praxi. Na svůj vlastní život. Víš, on totiž ten jediný člověk, díky kterému můžeš dosáhnout všech svých snů, jsi Ty sám - tak o něm přestaň jen snít a rovnou si to batátového brownies upeč!

public.jpeg

Sice bych se ráda vyhnula srovnávání, ale bohužel si nedokážu pomoct - tohle batátové brownies totiž překonalo všechna brownies, která jsem kdy ochutnala! Díky batátůmjemnou konzistenci a doslova se rozplývá na jazyku. Chuťově vynikne především neodolatelná kombinace kakaa s mandlovým máslem a na doslazení jsem tentokrát použila jen rostlinný protein, takže brownies neobsahuje žádný přidaný cukr.

Ty už se teď ale soustředíš jen na svoje vlastní chutě, viď? Tak tady máš recept!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C a v hrnku si smícháme chia semínka společně s vodou.

Uvařené batáty dáme do velké mísy a rozmačkáme je na jemnou kaši. Přidáme ovesnou mouku, rostlinný protein, kakao a kypřící prášek. Promícháme a poté přidáme mandlové máslo, vzniklé chia vajíčko (+případně hořkou čokoládu) a přilijeme cca hrnek a půl vody. Promícháme a vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem - necháme péct přibližně 40 min.

Po vychladnutí rozkrájíme a můžeme podávat!


The comparison. Oh my, I’ve struggled with that since I was a little girl. I even remember one golf tournament I played at the age of twelve. I don’t know what was my score but what I remember pretty clearly is how ashamed I felt as I had a bigger butt than all the other girls out there. Or how ashamed I felt when I was always the slowest during our P.E. lessons. Or when I couldn’t reach the toes at my very first yoga class while all the people around me were doing handstands.

But yoga has actually taught me one thing - I stopped caring about what other people are doing or achieving and I started focusing on my own practice. On my own life. In fact, the only person that can help you reach your dreams is you - so stop just dreaming about it and make yourself sweet potato brownies now!

public.jpeg

I’d like to avoid the comparison but honestly, I just can’t help myself - this brownies is the best brownies I’ve ever had! It has a smooth consistency because of the sweet potatoes and the combination of the almond butter with the cacao powder is just irresistible. Moreover, I used just a plant based protein powder to sweeten it so the brownies doesn’t contain any added sugar.

But you’re now focusing just on your own cravings, right? So here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 250 g of sweet potatoes

  • 40 g of oat flour

  • 30 g of plant based protein powder (preferably chocolate flavoured)

  • 25 g of raw cacao powder

  • 20 g of almond butter

  • 1 tablespoon of chia seeds + 3 tablespoons of water

  • pinch of baking powder

  • + 40 g of dark chocolate

Start by pre-heating the oven to 180°C. Combine the chia seeds with a little bit of water in a mug and set aside.

Transfer cooked sweet potatoes into a large bowl and mash them until smooth. Stir in the oat flour, plant protein powder, cacao and the baking powder. Mix it all together and then add in the almond butter, the chia egg (+ dark chocolate if you'd like) and pour in about 1 1/2 cup of water. Give it all a nice stir and spread the mixture into a baking tin - let it bake for around 40 minutes.

Then just slice it and serve!

MOCHA NICE CREAM

MOCHA NICE CREAM