Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SWEET POTATO PB CHOCOLATE CAKE

SWEET POTATO PB CHOCOLATE CAKE

To se tak vždycky jednou za čas zastavím a uvědomím si, jaké mám štěstí, že vás mám. A jak moc jsem za to vděčná. Pokaždé, když jsem smutná nebo mě něco trápí, vzpomenu si na vás, a proto bych i já chtěla být vaší oporou. Chtěla bych vám svou tvorbou něco předávat, pomáhat vám a nebo vás prostě jenom bavit. Právě proto jsem se vás nedávno na Instagramu ptala, co na mé tvorbě máte rádi nebo co vás naopak nebaví. Avšak i když mi přišla spousta zajímavých odpovědí, dozvěděla jsem se z nich jediné - každý z nás je prostě úplně jiný.

Někoho nejvíc baví výzvy, zatímco někdo je nemůže vystát. Někdo si ukládá všechny moje citát a někdo je naopak vždycky co nejrychleji překlikne. Pravda je totiž taková, že ať už v životě uděláte cokoliv, nikdy se nezavděčíte všem - nejste přeci batáta! Vždyť právě batáty zbožňují milovníci křupavých hranolek, pálivých nachos, svačinových burgerů...i slaďoučkých buchet!

IMG_4170.JPG

Batáty mají rádi studenti, protože jsou jednoduché na přípravu. Batáty mají rády i maminky, protože jsou hotové za pár minut. Dokonce i sportovci je zbožňují, protože jsou až neuvěřitelně výživné - jsou přeci nejoblíbenějším jídlem Usaina Bolta! Hlavně ale mají tak úžasně sladkou chuť a jemnou konzistenci, že vytvoří tu nejvláčnější buchtu, kterou si zamiluje i vaše babička.

IMG_4172.JPG

Možná jsme každý jiný, ale myslím, že v jednom se shodnem - tenhle recept musíte vyzkoušet!

INGREDIENCE:

Suché:

Tekuté:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Všechny suché ingredience nasypeme do velké mísy a odložíme stranou.

Kokosový olej dáme do hrnce společně s javorovým sirupem & arašídovým máslem a vše necháme rozpustit na mírném plamenu.

Směs přelijeme do mísy, přidáme batátové pyré, promícháme a vzniklou směs důkladně vmícháme do suchých ingrediencí.

Zapékací formu vyložíme pečícím papírem, naplníme směsí a necháme péct přibližně 50 min. Po vychladnutí můžeme rovnou podávat!


Once in a while I always stop and realize how lucky I am to have you. How grateful I am for it. Every time I am sad I think of you so I truly want to be there for you whenever you’ll need. I want to both help and entertain you with my content. So that was actually the reason why I asked you on the Instagram what kind of content you like and which one you don’t. However, even though I got many responses, I found out just one thing - we are all absolutely different.

Someone loves my challenges while someone can’t even stand them. Someone is saving all of my quotes and someone closes them as quickly as possible. The truth actually is that no matter what you do in life, you will never please everyone - you are not a sweet potato! Only sweet potatoes can please crispy fries lovers, spicy nachos lovers, snack burger lovers...and even moist chocolate cake lovers!

IMG_4170.JPG

Students love sweet potatoes as they are easy to prepare. Mums like them too because they are ready in a few minutes. Even athletes are obsessed with them as they are incredibly nourishing - actually they are Usain’s Bolt favourite food! But most importantly, they have such an amazingly sweet taste and a smooth consistency that they can create the moistest cake which even your grandma falls in love with.

IMG_4172.JPG

We might be all different but at least we can agree on that - you have to try this recipe!

INGREDIENTS:

Dry:

  • 1/2 cup of lupine protein powder

  • 1/2 cup of raw cacao powder

  • 1 scoop of chocolate protein powder

  • 1 tablespoon of baking powder

  • 1/2 cup of chocolate chips

Wet:

  • 3/4 cup of unsweetened almond milk

  • 1/2 cup of mashed sweet potato

  • 1/2 cup of coconut oil

  • 1/2 cup of peanut butter

  • 1/3 cup of maple syrup

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Add all the dry ingredients into a large bowl and set aside.

Add the coconut oil into a saucepan along with the peanut butter & maple syrup and let it all melt over medium heat.

Transfer this mixture into a bowl, add in the mashed sweet potato and give it a good stir. Then transfer the mixture into dry ingredients and mix it all together.

Line a baking tin with a parchement paper, fill it with the mixture and let it bake for around 50 minutes. Then it’s ready to serve!

TWIX

TWIX

PUMPKIN PROTEIN MUFFINS

PUMPKIN PROTEIN MUFFINS