Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SNICKERS SLICE

SNICKERS SLICE

Přestaň teď na chvíli projíždět sociální sítě, zastav se a zeptej se sám sebe - sleduji účty, které mě inspirují a motivují? Nebo sleduji účty, kvůli kterým se cítím méněcenný? Účty, které jsou plné přetvářky, filtrů a zázračných čajů na hubnutí? Účty, které šíří tak akorát negativní energii? Víš, sociální sítě jsou vlastně takovým naším virtuálním domem a záleží jen na Tobě, koho si pozveš dovnitř.

I já jsem takové účty dříve sledovala a nechala jsem se jimi tak ovlivnit, že jsem si myslela, že zdravý životní styl znamená zelené smoothie, quinoový salát a proteinový shake místo večeře. Nemohla jsem být od pravdy dál. Jasně, rozhodně je pro tělo zdravější upřednostňovat potraviny v té nejpřirozenější podobě, ale jednou za čas je nesmírně důležité uspokojit i svou duši. Žádný extrém totiž není správný - stejně jako ve všem ostatním, i v jídle je nejdůležitější rovnováha.

A to znamená SNICKERS V KAŽDÉ RUCE!

public.jpeg

Avšak nechápej mě špatně - tím myslím Snickers řezy podle mého receptu, které jsou mnohem zdravější, než jejich klasická verze! Obsahují vyvážený poměr sacharidů, rostlinných bílkovin i zdravých tuků, ale přesto jsou neodolatelně sladké, arašídové a čokoládové. Navíc vyžadují jen pár ingrediencí a jejich příprava je opravdu rychlá & jednoduchá.

A jelikož je nesmírně důležité uspokojit i svou duši, tady máš recept!

INGREDIENCE:

Ovesné vločky dáme do mixéru a rozmixujeme je na mouku. Poté přidáme datle, arašídové máslo, konopná semínka a kokosový cukr a mixujeme, dokud nevznikne lepkavé těsto.

Těsto rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a navrch dáme arašídy. Formu dáme do mrazáku na 20 min a mezitím si na horkém plameni rozpustíme hořkou čokoládu. Formu vyndáme z mrazáku, základ zalijeme čokoládou a vrátíme zpět do mrazáku na 15 min. Poté rozkrájíme na řezy a můžeme podávat!


Stop scrolling for a while and ask yourself - do I follow account that inspire and motivate me? Or do I follow accounts which make me feel worthless? Accounts full of filters and miraculous detox tea? Accounts that spread only negative energy? Actually, social media is like a virtual home and it’s only up on us who we invite inside.

I used to follow these kinds of accounts as well and I was so influenced by them that I thought that healthy lifestyle meant just green smoothies, quinoa salads and protein shakes for dinner. I couldn’t be more wrong. Sure, it’s much healthier for your body to prioritize whole food but it’s so important to feed your soul every now and then as well. No extremes are right - as in everything, balance is the key when it comes to food as well.

And that means SNICKERS IN BOTH HANDS!

public.jpeg

But don’t get me wrong - I mean SNICKERS SLICES by my recipe which are way healthier than their traditional version! They contain balanced amount of carbs, plant protein and healthy fats while at the same time they are sweet, peanuty and chocolaty. Moreover, they require only few ingredients and their prep is truly quick & easy.

And as it’s so important to feed your soul as well, here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 180 of oats

  • 145 g of dates

  • 120 g of peanut butter

  • 60 g of hemp seeds

  • 30 g of peanuts

  • 1 tablespoon of coconut sugar

  • 140 g of dark chocolate

Add the oats into a blender and blend them until flour forms. Next add in the dates, peanut butter, hemp seeds and coconut sugar and blend it all until sticky.

Spread the dough evenly into a baking tin and top it with peanuts. Place the form into the freezer for 20 minutes and meanwhile melt the chocolate over medium heat. Remove the tin from the freezer, pour the chocolate all over the base and place it back into the freezer for 15 minutes. Then just slice it into bars and serve!

CREAMY PEANUT BUTTER CHEESECAKE

CREAMY PEANUT BUTTER CHEESECAKE