Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SCHOKO-BONS

SCHOKO-BONS

Nedávno se mě někdo ptal, jaký blog ráda sleduju a já vůbec nevěděla, co odpovědět. Jestli jsem totiž v něčem opravdu dobrá, tak ve sledování superúspěšných známých bloggerek. Každá z nich je něčím odlišná, zajímavá, ale přesto pořád přirozená. Jak já bych si přála také něčeho takového se svým malým blogovým deníčkem dosáhnout.

No jo...ale jak?

Lifestyle bloggerka být nemůžu, jelikož svůj život ovládám stejně, jako chutě na kešu máslo - vůbec. Psát travel blog by mě bavilo, jen bych musela cestovat dál, než do centra Prahy. Fashion bloggerka by byla také fajn, kdybych nosila něco jiného, než věci na cvičení. Nakonec ani to beauty nezní špatně, ale prý se očekává víc, než jen moje umění vstát, opláchnout si obličej a vyrazit. A tak nám moji milí nezbývá nic jiného, než food blog.

Nebudu vám lhát, ani ten food blog není lehké psát - hlavně, když ani pořádně neumíte vařit. Naštěstí ale existují recepty, jako je tenhle. Tenhle recept vyžaduje jen hrst ingrediencí, pár minut, žádnou kuchařskou schopnost a stopu ve vás zanechá do konce života. Kuličky jsou totiž naprosto zdravé, na povrchu čokoládové a uvnitř jemně krémové - vlastně chutnají přesně tak, jako klasické Schoko-bons.

A zaslouží si užít svojí chvilku slávy, takže tady máte recept!

INGREDIENCE:

- 1 hrnek kešu ořechů

- 1/2 hrnku medjool datlí

- 1/3 hrnku kakaových bobů

- 1/3 hrnku mandlového mléka

- 100 g hořké čokolády

- 1 polévková lžíce kokosového oleje

Kešu ořechy dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přidáme datle, kakaové boby a mandlové mléko a opět rozmixujeme. Ze vzniklé směsi vytvoříme malé kuličky, které dáme na 1 hod ztuhnout do mrazáku.

Mezitím si na mírném plamenu rozpustíme hořkou čokoládu s kokosovým olejem.

Kuličky vyndáme z mrazáku a důkladně obalíme v čokoládě. Poté je vrátíme zpět do mrazáku na 1 hod, vyndáme a můžeme podávat!


Recently I was asked which blog do I follow and I absolutely didn't know what to respond. Actually if I am truly good at something it's in the following those supersuccessful famous bloggers. They are all different, unique but still absolutely natural. Oh my, how much I wish to reach something similar with my small blog diary.

Yeah... But how?

I can't be a lifestyle blogger as I control my life as much as my cashew butter cravings - not at all. I'd love to write a travel blog but that would mean I would have to travel further than into the heart of Prague. Being a fashion blogger could be also nice if I hadn't wear gym clothes whole day. Beauty blogger is not that bad either but I think that it's required something more than just my skills to wake up, wash my face and leave. So my friends, the food blog is all that's left.

I won't lie it's not easy to write a food blog - especially when you don't even know how to cook. However, fortunately there are recipes like this one. This recipe requires handful of ingredients, few minutes, zero cooking skills and leave you with the memories of joy for the rest of your life. These bites are absolutely healthy, chocolaty on top and creamy inside - basically they taste like the classical schoko-bons.

And they should be famous as well so here is the recipe!

INGREDIENTS:

- 1 cup of cashews

- 1/2 cup of medjool dates

- 1/3 cup of cacao nibs

- 1/3 cup of almond milk

- 100 g of dark chocolate

- 1 tablespoon of coconut oil

Add the cashews into a blender and blend until flours forms. Add in the dates, cacao nibs and almond milk and blend again. Shape small balls from this mixture and place them into the freezer for one hour to set.

Meanwhile melt the dark chocolate and the coconut oil over medium heat. Remove the balls from the freezer and cover them evenly in the chocolate mixture. Then place them back into the freezer for one hour, remove and serve!

RAW SNICKERS CAKE

RAW SNICKERS CAKE

BROWNIES WITH CRUSHED ALMOND GLAZE

BROWNIES WITH CRUSHED ALMOND GLAZE