Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

RAW SNICKERS CAKE

RAW SNICKERS CAKE

Často mi chodí zprávy, jak to, že jsem pořád tak usměvavá a pozitivní. Je pravda, že se snažím na svém přístupu pracovat a že jsem se v tom za poslední roky celkem zlepšila, ale dřív jsem bývala úplný opak. Totiž jestli by optimista viděl tu sklenici z poloviny plnou a pesimista z poloviny prázdnou, já bych měla depresi, že už brzo umřu žízní.

Když jsem byla malá, začátkem srpna na mě vždycky padla deprese, že končí léto. A tak jsem se trápila tím, jak málo času mi zbývá, místo toho abych si užívala všechen čas, který mi ještě zbýval. Naštěstí jsem se ale poučila a teď si hodlám vychutnat každičkou minutu léta naplno - stejně tak, jako každičkou lžíci mandlového másla.

No, co vám budu povídat...dojít do poloviny mandlového másla je pro mě pořád pěkně depresivní a koukat se na tu skleničku jako poloplnou vyžaduje velké množství pozitivní energie. A proto opravdu pečlivě rozmýšlím, na co ten můj poklad použiju.

A raw Snickers dort se mi zdá jako správná volba!

IMG_0550.JPG

 

Upřímně, dorty moc ráda nedělám, a tak když už se do nějakého pustím, snažím se, aby byl výborný. Proto jsem kromě mandlového máslíčka použila i mé další oblíbence - kokos a kakao, díky kterým byl základ krásně křupavý a výrazně čokoládový. Datle, díky kterým byla první vrstva slaďoučce karamelová. Kokosový krém, díky kterému byla druhá vrstva perfektně krémová. Jo a navrch ještě extra čokoládu - ať už se na to koukám z jakkoliv optimistického hlediska, čokolády prostě není nikdy dost.

IMG_0552.JPG

Proto tady máte recept a nezoufejte, až vám na talířku zbyde polovina - to jen znamená víc místa na další kousek!

INGREDIENCE:

Základ:

 • 1 hrnek mandlí
 • 1 hrnek kokosových chipsů
 • 12 medjool datlí
 • 5 polévkových lžic raw kakaového prášku

1. vrstva:

 • 10 medjool datlí
 • 3 polévkové lžíce mandlového másla
 • 3 polévkové lžíce kokosového oleje

2. vrstva:

 • 2 hrnky kokosového krému
 • 1/2 hrnku mandlového másla
 • 2 polévkové lžíce javorového sirupu
 • + 50 g hořké čokolády

Mandle si dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přidáme všechny zbývající ingredience na základ a mixujeme, dokud nevznikne lepkavé směs.

Směs rovnoměrně rozprostřeme do formy (průměr 20 cm) vyložené pečícím papírem a dáme ztuhnout do mrazáku na 20 min.

Mezitím si připravíme první vrstvu - do mixéru dáme všechny ingredience a důkladně promixujeme.

Základ vyndáme z mrazáku, rovnoměrně naneseme první vrstvu a vrátíme zpět na 1 hod.

Všechny ingredience na druhou vrstvu dáme do mixéru a opět promixujeme. Směs rovnoměrně naneseme na první vrstvu a vrátíme do mrazáku.

Na závěr si na mírném plamenu rozpustíme hořkou čokoládu a dort s ní zalijeme. Formu vrátíme zpět do mrazáku a dort zde necháme pořádně ztuhnout, ideálně přes noc.


I've received a lot of messages how's that I'm still smiling and positive. It's true that I've been working on my attitude and that it has improved a lot, but it wasn't always like that. Well, if the optimist saw the glass half full while the pessimist half empty, I would be depressed I was going to die on thirst.

When I was young, every August beginning I got depressed. The reason was that I was scared summer was ending soon. I was worried how little time I have left instead of enjoying the time I had left. Fortunately now I've learned to enjoy each minute to the fullest - as well as each tablespoon of the almond butter.

Well, to be perfectly honest... it's still kind of frustrating for me to finish half of the almond butter jar and still see it as a half full. So I'm truly picky about where to put the almond butter.

And the raw Snickers cake seems like a great idea!

IMG_0550.JPG

I don't make cakes very often so when I actually do, I try to create something delicious. So besides the almond butter I used all my other favourite products - coconut and cacao which made the base nicely crispy and chocolaty. Dates which made the first layer sweet and caramelly. Coconut cream which made the second layer perfectly creamy. Yeah and I used extra chocolate on top as well - in fact, even if I'm as optimistic as possible, there's never enough chocolate.

IMG_0552.JPG

So here is the recipe and don't be sad once you have just a half of the cake remaining on your plate - it only means more space for the second piece!

 INGREDIENTS:

Base:

 • 1 cup of almonds
 • 1 cup of coconut chips
 • 12 medjool dates
 • 5 tablespoons of raw cacao powder

1st layer:

 • 10 medjool dates
 • 3 tablespoons of almond butter
 • 3 tablespoons of coconut oil

2nd layer:

 • 2 cups of coconut cream
 • 1/2 cup of almond butter mandlového másla
 • 2 tablespoons of maple syrup
 • + 50 g of dark chocolate

Add the almonds into the blender and blend until flour forms. Then add in all the remaining base ingredients and blend until sticky.

Transfer the mixture into the cake tin and place it into the freezer for 20 minutes to set.

Meanwhile make the first layer - add all the ingredients into the blender and mix properly.

Remove the base from the freezer, evenly spread the first layer all over the base and place the tin back for 1 hour.

Add all the second layer ingredients into the blender and blend again. Spread the mixture evenly all over the first layer and place it back into the freezer.

Add the almonds into the blender and blend until flour forms. Then add in all the remaining base ingredients and blend until sticky. Transfer the mixture into the cake tin and place it into the freezer for 20 minutes to set.

Finally melt the chocolate over medium heat and drizzle it all over the cake.

Place the tin back into the freezer and let the cake set properly.

CRUNCHY KIT-KAT BARS

CRUNCHY KIT-KAT BARS

BROWNIES WITH CRUSHED ALMOND GLAZE

BROWNIES WITH CRUSHED ALMOND GLAZE