Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

RAW PROTEIN BROWNIES & BERRY NICE CREAM

RAW PROTEIN BROWNIES & BERRY NICE CREAM

Kdybyste někomu mohli dát jen jednu radu, co by to bylo? Já bych řekla asi: ,,Vždycky si vyber tu možnost, které se bojíš nejvíc.” Totiž ve skutečnosti můžeme dosáhnout našeho cíle jedině tehdy, překonáme-li vlastní strach. Strašidla se už dávno neukrývají pod postelí, jsou schovaná v naší hlavě. A strach jako takový vlastně ani neexistuje. Je to jen projekce, kterou si sami vytváříme - a okolí nám v tom až moc rádo pomáhá.

No jen si zkuste uvědomit, kolikrát vám někdo něco zakazoval, od něčeho vás odrazoval nebo vás dokonce strašil. Mě samotnou čeká za pár dní poslední zkouška. Zkouška, jejíž jméno se u nás na škole nesmí vyslovovat, protože je prý tak těžká, že na ní většina lidí končí. Proto se snažím neposlouchat okolí a dělám všechno proto, abych se nenechala ovládat strachem - třeba takové čokoládové brownies.

IMG_9473.JPG

Možná byste čekali, že budu ležet v učebnicích plná obav, ale já teď ležím tak akorát na obláčku plná té nejdokonalejší chuti. Ale nebojte, k tomu, aby se vám po těle rozlilo bezstarostné štěstí a vzlétli jste ke mně, vám stačí jen jediné sousto tohoto božského extračokoládového brownies. Je vyrobené jen z těch nejzdravějších ingrediencí, má spoustu bílkovin, jeho příprava je rychlá a jednoduchá. Slaďoučkou čokoládovou chuť skvěle doplní ovocná zmrzlina, a tak jediné, čeho se můžete obávat, je to, že to sníte rovnou z mixéru.

IMG_9478.JPG

A proto jestli vám můžu dát ještě jednu radu, vyzkoušejte tenhle recept!

INGREDIENCE:

Brownies:

Nice cream:

 • 1 mražený banán
 • 1/2 hrnku mraženého lesního ovoce
 • + granola

Všechny ingredience na brownies dáme do mixéru a mixujeme do požadované konzistence - směs by měla být lepkavá.

Poté směs rovnoměrně rozprostřeme do formy vyložené pečícím papírem a dáme do mrazáku na 2 hod.

Ingredience na zmrzlinu dáme do mixéru, přilijeme trochu vody a důkladně rozmixujeme.

Brownies rozkrájíme na menší kousky, přidáme zmrzlinu, posypeme granolou a můžeme podávat!


If you could give someone just one piece of advice, what would it be? I would say: “Always go for the option that scares you the most.”. In fact, we can reach our goal only when we overcome our own fear. Monsters are not under our bed anymore, they are inside our head. And the fear doesn’t actually exist at all. It’s just a projection we as humans create - and the society’s helping us.

Just think about how many times someone prohibited you something, discouraged you or even spooked you. For example, I’m having my very last exam in few days. The exam that shouldn’t be named on our school as it’s so hard almost no one passes it. So I’m trying not to care about what everyone else is saying and I’m doing my best not to be influenced by the fear - for example I made chocolate brownies.

IMG_9473.JPG

You might have expected I would be lying in books full of worries but in fact, right now I’m lying in heaven full of the most delicious taste. But don’t worry guys, you need just one bite of the extrachocolaty brownies to join my company and experience that ultimate state of joy. It’s made out of the healthiest ingredients, it is full of protein, it’s preparation is quick and easy. The sweetest chocolate flavour goes together perfectly with berry nice cream so the only thing you could be worried about is that you will eat it all straight from the blender.

IMG_9478.JPG

So if I can give you one last advice, give this recipe a try!

INGREDIENTS:

Brownies:

 • 1 cup of dates
 • 1/2 cup of hazelnuts
 • 1/3 cup of almond flour
 • 2 tablespoons of raw cacao powder
 • 2 tablespoons of chocolate protein powder
 • 1 tablespoon of coconut oil

Nice cream:

 • 1 frozen banana
 • 1/2 cup of frozen berries
 • + granola

Add all the brownies ingredients into a blender and blend until required consistency - the mixture should be sticky.

Then transfer the mixture into a baking tray and place it into the freezer for 2 hours to set.

Add all the nice cream ingredients into a blender, pour in a little bit of water and blend it all together.

Slice the brownies into smaller pieces, add in the nice cream, sprinkle with granola and serve!

RED CURRANT CAKE

RED CURRANT CAKE

CINNAMON ROLLS

CINNAMON ROLLS