Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

RAW DOUBLE LAYERED BLUEBERRY CAKE

RAW DOUBLE LAYERED BLUEBERRY CAKE

Guess who's back, back again

Raw cake's back

Tell a friend

Asi jsem se z toho nepřetžitého poslouchání Eminema už trochu zbláznila. Do čeho jsem se ale zbláznila určitě, jsou raw dorty. Nejdříve jsem se zamilovala do jejich chuti. Chutnají totiž úplně jinak, než klasické hutné dorty. Jsou sice neskutečně sladké, ale pouze z přírodních ingrediencí. Datle, oříšky… Díky jejich složení stačí malý kouseka jste zasyceni na dlouhou dobu a zároveň uspokojíte sladké chuťové pohárky.

V poslední době jsem se ale zamilovala i do jejich přípravy. Podle receptu se může zdát, že příprava raw dortu zabere spoustu času. Vůbec! Co se mi na raw dortech líbí možná nejvíc je to, jak jsou jednoduché a jak málo času jejich příprava zabere. Stačí rozmixovat pár ingrediencí a pak je právě jen nechat v mrazáku, zatímco můžete dělat jiné věci.

Můj první raw dort byl s příchutí chocolate banana a sklidil obrovský úspěch. Tentokrát jsem vyzkoušela zase jinou kombinaci - a dokonce dvě vrstvy! Když jsem ho potom vytáhla z mrazáku, měla jsem hroznou radost, jak se na pohled hezky povedl. Začala jsem tančit, zpívat a ségra s mamkou si myslely, že jsem se už naprosto zbláznila. Když ho ale potom ochutnaly, pochopily.

Nevím, jak bych jeho dokonalou chuť popsala. Proto tady máte recept, vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak chutnal Vám! :)

INGREDIENCE:

Korpus:

- 1 hrnek medjool datlí (165 g)

- 1 hrnek mandlí (170 g)

- 1 polévková lžíce medu

1. vrstva:

- 2 hrnky kešu ořechů (350 g)

- 2 polévkové lžíce medu

- ½ hrnku kokosového oleje

2. vrstva:

- 300 g mražených borůvek

+ borůvky na dozdobení

Mandle a kešu ořechy namočíme na dvě hodiny.

Všechny ingredience na korpus dáme do mixéru a důkladně promixujeme. Poté směs rovnoměrně přemístíme do dortové formy (průměr 21 cm) vyložené pečícím papírem a dáme na hodinu do mrazáku.

Ingredience na 1. vrstvu také rozmixujeme v mixéru. 2/3 směsi rovnoměrně naneseme na korpus a opět dáme na hodinu do mrazáku.

Zbytek směsi rozmixujeme s mraženými borůvkami, rovnoměrně naneseme na první vrstvu a dáme na hodinu do mrazáku. Poté dozdobíme čerstvými borůvkami a můžeme podávat.


Guess who's back, back again

Raw cake's back

Tell a friend

Maybe I went a bit crazy after uninterrupted listening to Eminem.  But what I went definitely crazy for are raw cakes. Firstly I loved just their taste – they taste way better than the traditional baked sweets. They are unbelievably sweet but only from the natural ingredients. Dates, nuts…You need just a small piece to fill you up for a long time and to satisfy your sweet cravings.

But lately I fell in love with its preparation as well. Looking at the recipe, it might appear that its preparation takes a long time. Not really! What I like most about raw cakes is that they are so easy to make and that their prep takes just a very little amount of time. You just blend few ingredients and then let them in the freezer to set while you can do other stuff.

My very first raw cake was chocolate banana flavoured and it was such a hit. This time I tried new combo - double layered! When I finally took the cake out of the freezer I was so happy how it turned out that I started dancing and singing so my sis & mum thought that I went fully crazy. But when they tasted it, they understood.

I don't exactly know how to describe its perfect taste. So here is the recipe, try it out and let me know how you liked it!

INGREDIENTS:

Base:

- 1 cup of medjool dates (165 g)

- 1 cup of almonds (170 g)

- 1 tablespoon of honey

1st layer:

- 2 cups of cashews (350 g)

- 2 tablespoons of hones

- ½ cup of coconut oil

2nd layer:

- 300 g of frozen blueberries

+ fresh blueberries to serve

Soak the almonds and cashews for two hours.

Put all the base ingredients into a blender and blend properly. Then transfer the mixture into a lined cake tin (21 cm diameter) and put into a freezer for one hour to set.

Blend the 1st layer ingredients as well. Once combined, spread 2/3 of the cream on a base. Place the cake again into the freezer for one hour.

Blend the rest of the cream with frozen blueberries and spread the mixture on the 1st layer. Put the cake into a freezer for one hour. Then top with fresh berries and serve.

RAW PISTACHIO RASPBERRY CAKE

RAW PISTACHIO RASPBERRY CAKE